AKSA karşıtı eylem bugün Kalecik'te

loading
13 Ağustos, Perşembe
£

9.60

8.68

$

7.33

Çevre Platformu, Aksa önünde eylem yaptı

AKSA karşıtı eylem bugün Kalecik'te

Geçtiğimiz hafta Kalecik'te yaşanan çevre felaketi sonrası çeşitli çevre örgütleri ve Sivil Toplum örgütleri bugün Kalecik'te yaşanan felaketin sorumlusu olarak değerlendirilen Aksa Enerji Üretim A.Ş. önünde eylem düzenledi.

AKSA karşıtı eylem bugün Kalecik'te
A- A A+

Kıbrıs Postası

Eyleme siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütleri, sendikacılar ve halk yanında Turizm Bakanı Mehmet Harmancı, da katıldı.

Saat 10.00 sıralarında başlayan eylemde, tesis önünde toplanan eylemciler, "Ey Paragözler! Basiretsiz Hükümetler. Buldunuz Dağ Deniz, Her Yanımızı Vurdunuz", "Hay AKSA", "Adalet Varsa Hesap Ver AKSA", "Ülke Batsa Umurunda mı AKSA?", Siber SALDIRI Bekliyoruz", "Duymayan Varsa Çevre Katili AKSA", "Denizimizi, Nefesimizi Elimizden Almayın", "Sizin Kaybedecekleriniz Olmayabilir Ama Bizim Var", "Mesele Kıyaksa AKP, AKSA" yazılı pankartlar taşıdılar.

Bu arada eylem yerine olan Turizm Çevre ve Kültür Bakanı Mehmet Harmancı, "Eyleme destek vermeye mi geldiniz?" sorusuna, "Sivil toplumun taleplerini dinlememiz gerek" yanıtını verdi.

(Evine dön Aksa, ülke batsa umurunda mı Aksa), şeklinde sloganların atıldığı eylemde, yaşanan felaket karşıtı bildiriler de okundu.

Çevre felaketinin yaşandığı sahilde eyleme katılan insanlar çevre felaketinin yaşandığı sahilde de incelemelerde bulundu.

Eylem olaysız bir şekilde Kuzey Kıbrıs Çevre Platformu adına Yasemin Çobanoğlu tarafından basın açıklaması okunmasıyla tamamlandı.

Kuzey Kıbrıs Çevre Platformu'mu adına okunan bildiri şöyle:

Çevre haksa hesap ver Aksa !

"Burada yaşanan ve dünya ile kıyasalanabilir tek üstlüğümüz olan doğal ekolojik döngüye çok zor onarılacak kalıcı zararlar veren petrol kazasının ilk bulgulardan da anlaşılabileceği gibi, başta AKSA şirketinin ihmalkarlığı, yetersizliği ve donanımsızlığından kaynaklandığı net olarak görülmektedir. Ayrıca, geçmiş hükümetlerin AKSA şirketinin bu sorumsuz işleyişine, denetimden yoksun bir şekilde çanak tutuması da bu sonucu doğurmuştur.

Öyle ki, geçmiş hükümet üyelerinin yaşanan bu petrolfaciasına karşı hala ciddi bir açıklama yapmamasının altında yatan suçluluğun nedeni de tam olarak budur. Hatırlatmak isteriz ki, kazadan kısa bir süre önce tekrar seçilmeleri halinde, şimdiki Hükümet tarafından iptali gerçekleşen yeni "Petrol Dolum Tesisini" herşeye rağmen kuracaklarını meydanlarda marifetmiş gibi söylemeye devam etmektedir.

Çevreyi, doğayı ve en önemlisi de halkın geleceğini hiçe sayarak petrol kazalarına göz yumanlar, bellki ki kurdukları çarpık ilişkiler nedeniyle hiçbir ders almayarak halen ''Petrol Dolum Tesisi'' yapacağız diyorlar. Ama nafile… Bizler, AKSA enerji şirketinin çok eski bir teknolojiyle yapılmış olan elektirik santralinin adamıza hangi yolla ve hangi dayatmalar altında geldiğini çok iyi biliyoruz. Bugün "yeter" demenin zamanıdır. Artık ülkemizde uluslararası standartlar, kuralların uygulanması ve herkese eşit fırsat sunan adil yönetimlerin zamanıdır.

Yaşanan olay kaza değil, cinayettir ve buna kaza demek en hafif tabiriyle ''saflıktır''. Şimdi geldiğimiz noktada,denetimsizliğin ve ihmalin sonucu gerçekleşen ''doğa katliamı'' niteliğindeki bu facia sadece denizlerimizi değil, halkımızı, sağlığımızı da uzun bir süreetkileyecektir. Her ne kadar temizleme çalışmaları yapılıyor olsa da denize yayılan 100'lerce ton petrolün ekosistemimizeki derin etklerini ileriki yıllarda yaşayıp göreceğiz. Ayrıca, bundan etkilenen, zarara uğrayan bölge esnafının zararlarını da aileleri çekecektir.

Yıllardır havamızı, denizimizi ve geleceğimizi pervasızca kirleten AKSA suçludur. Ve, biliyoruz ki yaşanan bu çevre kirliliğinin faturasını hiç bir miktar karşılayamaz. Ancak, bunun sorumlularının halkın önüne çıkarılması ve yargının önünde hesap vermesi "Devletin ve Yetkili Organlarının" ivedi bir görevidir.Bununla birlikte, AKSA ile Devlet arasında var olan ve bu tür kazalarla ilgili hiçbir yaptırım içermeyen sözleşme de derhal gözden geçilmeli ve gerekli önlemlerin ve şartların sözleşmeye eklenmesi ve bu sözleşmeye uyması sağlanmalıdır. Bu düzenlemenin AKSA benzeri tüm tesisler ve bölgedeki mevcut dolum tesisleri için mutlaka ve derhal yapılması ve bu şartlara uymayanların sözleşmelerinin fesh edilmesi yoluna gidilmelidir. Ayrıca, hükümetten bu gibi risk içeren işletmelere mevcut 18/12 Çevre Yasası ve 35/2008 İş Sağlığı ve Güvenliği yasa ve tüzüklerine göre denetim ve yaptırım yapmasını ve bu tür işletmelere yönelik gelecekte muhtemel benzer kazaların önlenmesini teminen gerekli eksik ve yetersiz olan yasaların, tüzüklerin çıkarılması, teknik kapasitenin yaratılmasınıve uluslararası kurallara uygun gerekli devlet denetiminin sağlanmasını bekliyoruz.

Biz buraya hesap sormaya geldik!!! Yaktın, yıktın, kirlettin; bir özür bile dilemedin AKSA… Eğer çevre haksa, cevap ver AKSA… Bu ülkede, yasa hukuk varsa, hesap ver AKSA..."

KUZEY KIBRIS ÇEVRE PLATFORMU

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER