Özyiğit: "TDP, bileşik faiz illetine son verecek"

loading
5 Haziran, Cuma
£

8.58

7.65

$

6.78

Özyiğit: "TDP, bileşik faiz illetine son verecek"

Özyiğit: "TDP, bileşik faiz illetine son verecek"

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Lefkoşa milletvekili adayları seçim çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürüyor.

Özyiğit: "TDP, bileşik faiz illetine son verecek"
banner
A- A A+

TDP Lefkoşa milletvekili adayları çalışmalar çerçevesinde önceki gün Sosyal Sigortalar Dairesi ve İhtiyat Sandığını, ardından da sivil toplum örgütü ziyaretleri çerçevesinde Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odasını ziyaret ettiler. Daha sonra ise Hamitköy bölgesi ziyaret edildi. Ziyaretlerde TDP iktidarında yapılması planlanan projeleri içeren 'Zamanı Geldi' adlı seçim kitapçığı ile aday tanıtım broşürleri dağıtıldı.

-Cemal Özyiğit-

TDP Genel Sekreteri Cemal Özyiğit, TDP'nin üreten ve üretken emekten, işçiden ve hakkını alınteri ile kazanandan yana bir parti olduğunu vurguladı.

Ülkede üretim ve emeğin önünde çok ciddi engeller olduğunu, dayatma paketler ile de ülkenin biryerlere taşınmak istendiğini belirten Özyiğit, "Kıbrıs Türkü dışarıdan empoze çözümlerle biryere varılamayacağını çok iyi bilmektedir" dedi.
Özyiğit; "Biz dayatma paketlere karşıyız. Kıbrıs Türk halkı kendi kendini yönetecek, kendi evinin efendisi olacak, kendi kararlarını kendisi alacak, kendi kurumlarını kendisi yönetecek. Herkes de buna saygı gösterecek. Bizim görüşümüz ve mücadelemiz budur " dedi.

Geçmişte DP-CTP hükümeti döneminde yaşam bulan bileşik faiz uygulaması nedeniyle binlerce kişinin mağdur olduğunu, onlarca kişinin mazbatalar yüzünden hapse düştüğünü anımsatan Özyiğit, bileşik faiz konusunda meclise öneri sunan tek partinin TDP olduğunu söyledi. Bileşik faizden kurtularak faizlere sınırlama getirilmesi için TDP'nin yaptığı önerilerin mecliste reddedildiğini anımsatan Özyiğit, "Bileşik faiz illetinden kesinlikle kurtulmak ve faizlerin ana parayı geçmeyecek şekilde düzenleme yapılması şarttır. TDP, bu konuda kararlıdır" dedi.

Cemal Özyiğit, yerli ürerim ve üretici ile küçük orta boy işletmelerin yanında olduklarını, onların korunması ve desteklenmesi yönünde net duruşları olduğunu kaydetti.

Ülkede değişim ve dönüşüm için yola çıktıklarını kaydeden Özyiğit, bunu sağlamak için her kesimden destek talebinde bulundu.

-Hürrem Tulga-

KTEZO Başkanı Hürrem Tulga, ülkede sorunlara karşı TDP ile birçok ortak mücadelede bulunduklarını belirterek, birçok talebi de birlikte ortaya koyduklarını kaydetti.

"2009 ekonomik protokolü ile birlikte ülkede daha büyük yapıldı, küçük ise ortadan kaldırıldı" diyen Tulga, bunda ısrar etmenin yanlışlığına dikkat çekti.

Ülkedeki dava sayısının yüz bine çıktığını, sadece 37 bin alacak-verecek davası olduğunu kaydeden Tulga, ülkedeki aile sayısının 60 bin olduğu düşünülürse, dava rakamların fazlalığına dikkat çekti, ayrıca binlerce işyerinin kapandığını açıkladı.
Ülkedeki 20 bin işletmenin % 94.6'sının küçük orta-boy işletme kategorisinde olduğunu, ancak dayatma paketle bunun yok edilmeye çalışıldığını kaydeden Tulga, buna müsaade edilmemesini istedi. 28 Temmuz seçimlerinin bunların önlenmesi için bir fırsat olduğunu kaydeden Tulga, bu fırsatın kaçırılmamasını istedi.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER