Ünal Üstel KKTC turizminin geldiği noktayı değerlendirdi

loading
3 Ağustos, Pazartesi
£

9.09

8.19

$

6.98

Ünal Üstel KKTC turizminin geldiği noktayı değerlendirdi

Ünal Üstel KKTC turizminin geldiği noktayı değerlendirdi

Bayrak Radyo Televizyon Kurumu – Doğu Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesi işbirliğinde hazırlanan 'Turizmin Not Defteri' isimli TV programına katılan Turizm Çevre ve Kültür eski bakanı Ünal Üstel, ülke turizminin durumunu değerlendirerek Doç. Dr. Hasan Kılıç'ın sorularını yanıtladı. Program dün saat 18.30'da BRT ekranlarında yayınlanırken, tekrarı 28 Temmuz Pazar saat 16.45'de yayınlanacak.

Ünal Üstel KKTC turizminin geldiği noktayı değerlendirdi
A- A A+

Katıldığı TV programında konuşarak turizmle hep yakından ilgilendiğini ifade eden Ünal Üstel, Turizm Çevre ve Kültür bakanı olduktan sonra dünyada uygulanan turistleri ülkelerine çekme mekanizmalarının araştırıldığını ve tur operatörlerine uygulanan teşvik sisteminin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde de uygulanabileceğini düşünerek faaliyetlere başladıklarını söyledi.

KKTC'nin yıllardır ambargolar ve engellemeler karşısında neler yapabileceklerinin de üzerinde durduklarını ve tüm detayları toparlayıp bir paket haline getirdiklerini ifade eden Ünal Üstel, dış ülkelerde düzenlenen turizm fuarlarına Rum kesiminin ciddi engellemelerine rağmen katılarak KKTC'yi turizm açısından tanıtmaya çalıştıklarını aktardı.

Engellerin aşılması için yasal olarak da mücadeleler verildiğini dile getiren Üstel, hem siyasi hem de TC Büyükelçilerinden yardımlar alarak birçok ülke ile iletişime geçildiği ve bu ülkelerdeki tur operatörlerini de KKTC'ye getirerek ülkemizi tanımalarını sağladıklarını dile getiren Üstel, operatörlere ülkeye turist yollamaları için teşvik verildiği, charter uçuşlarla da bir ilki gerçekleştirdiklerini ifade ederek KKTC'ye turist akışını sağladıklarını kaydetti.

Kıbrıs adasında turizmin lokomotif bir sektör haline getirebilmek için ilk önce bakanlığın ismini değiştirerek Turizm Çevre ve Kültür Bakanlığı adı altına faaliyetlerine başladıklarını ifade eden Ünal Üstel, daha sonra da dünyadan KKTC'ye nasıl turist getire bilecekleri yönünde çalışmalar başlattıklarını aktardı.

Bütün bu girişimlerin ardından 2011 yılı sonunda ülkeye gelen turist sayısında yüzde 25 oranında bir artış gözlemlendiğini sözlerine ekleyen Ünal Üstel, daha sonra da ülkeye gelen turistlerin ülkede 7 gece konaklamalarını sağlayıcı faaliyetler ve teşviklerle turistlerin ülkede kalarak hem otellere hem de bölge esnaflarına katkılarının artmasının sağlandığını kaydetti.

2011 yılında Türkiye'de KKTC yılı ilan edilerek Türkiye'den gelen yolcu sayısını da hemen hemen ikiye katladıklarını da ifade eden Ünal Üstel, hem charter uçuşların durmamasını için hem de Türkiye'den gele yolcu sayısının düşmemesi için politikalar ve teşvikler yaptıklarını belirterek, bugün bakıldığında otellerde boş yer bulmanın mümkün olmayacağını söyledi.

Ülke turizminin bu denli gelişmesinin ardından ülkede bulunan yatak kapasitesinin yetersiz kaldığını ve yatak kapasitesinin artırılmasına ihtiyaç duyulduğunu dile getiren Ünal Üstel, değişik platformlarda yatırımcıları ülkemize getirerek burada yatırım yapmaları sağlandığını ve böyle hem yatak kapasitesinin artırıldığını hem de dış yatırımcıların da ülkeye turist getirmesinin sağlanacağını ifade etti.

Şu anda KKTC'ye 18 ülkeden charter uçuşlar yapıldığını, yılda 350 uçağın Ercan Havalimanı'nı kullanarak KKTC'ye turist getirdiğini, bunun ekonomiye olan katkısı ise 600 milyon dolarlara yükseldiğini kaydeden Ünal Üstel, bu rakamların 2014'de 700 milyonun üzerine çıkmasını hedeflediklerini belirtti.

'Turizmin Not Defteri' isimli TV programının tüm detaylarını 28 Temmuz Pazar günü saat 16.30'da BRT ekranlarında da takip edebilirsiniz.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER