Çevre Platformu: "Reggae Festivali'nin çevreye duyarlılığı artıracağına inancımız tamdır"

loading
15 Ağustos, Cumartesi
£

9.64

8.73

$

7.37

Çevre Platformu: "Reggae Festivali'nin çevreye duyarlılığı artıracağına inancımız tamdır"

Çevre Platformu: "Reggae Festivali'nin çevreye duyarlılığı artıracağına inancımız tamdır"

Son zamanlarda ülkemizin Özel Çevre Koruma Bölgelerinde artarak devam eden çeşitli etkinliklerin/ festivallerin yapılması girişimlerine karşı haklı hassasiyetimizin nedenini kamuoyuyla yeniden paylaşma ihtiyacı hissetmekteyiz. Özellikle bazı çevrelerin, ülkemizin önemli değerlerinin korunup geliştirilmesi amacı dışında bir amacı olmayan ÇevrePlatforumu ve üyelerini kamuoyunda sanki "Gençlerin Eğlenmesine" karşı gibi lanse etmeye çalıştığını da üzülerek izlemekteyiz.

Çevre Platformu: "Reggae Festivali'nin çevreye duyarlılığı artıracağına inancımız tamdır"
A- A A+

Çevre Platformu, Özellikle de Özel Çevre Koruma Bölgelerimizin(ÖÇKB) tehlike altında olduğunun bilincindedir. Bu bölgelerin ne kadar hassas dengeler üzerine kurulu olduğunu, ÖÇKB alanlarının adamızın ekolojik değerlerinin en yüksek olduğu bölgeler olduğu bilimsel raporlarla sabittir. Bu bölgeler, Dünyanın başka hiç bir yerinde olmayan endemik bitki ve canlıları yani özellikli flora ve faunası özel habitatı ile Ülkemizi diğer ülkelerden farklı kılmakta ülkemize nadir rastlanan bir avantaj sağlamaktadır. Bu nedenle, ÖÇKB'lerin ekolojik yapısının zarar görmesi; ülkemizin geleceğini olumsuz etkileme potansiyeline sahiptir. Bu durum, ekolojik değerlerimizin azalması yanında nadide turizm ürünlerimizi yitirmemize yol açacak ve ülkemizin sürdürülebilir ekonomik edinimlerinin olumsuz etkilenmesi sonucunu doğracaktırr. Sundance Reggae Festivalinin ÖÇKB içindeki Kaplıca plajında yapılmasına karşı olmamızın da nedeni tam olarak buydu.

Çevre Platformunun, Tatlısu ÖÇKB'si içindeki Kaplıca plajında nesli tükenmekte olan ve koruma altında olan kaplumbağların, yumurtlama ve yumurtadan çıkma dönemine denk gelmesi sonucu bu festivalin başka bir alana taşınması talebinde bulunmuştur. Festival yetkililerinin bu talebe olumlu yaklaşması ve hassasiyetimize ortak olması bizleri mutlu etmiştir. Ayrıca Organizatörlerin, Reggae festivalinin hem yerini değiştirmeyi kabul etmeleri hem de çevre bilincini geliştiren ve önemini anlatan etkinliklere yer vermek için bizlerden destek istemesi de ülkemizdeki diğer festival organizatörlerine örnek gösterilebilecek bir davranış sergilemiştir. Kendilerini tebrik ediyoruz.

Çevre Platformu, ülkemizde doğada yapılan tüm etkinlik ve festivallerin "Çevre Dostu" olması gerektiğinin altını tekrar çizmektedir. Böylesi büyük etkinliklerin, Eğlenme yanında Çevreyi de koruması hedeflenmelidir. Bundan böyle, Doğada yapılacak etkinlikler için girişimci tüm organizatörlerimizin; yasal prosedüre uyması ve Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlığı bünyesindeki Çevre Koruma Dairesi ile istişare içinde, Çevre Yasası ve Tüzüklerine göre belirlenecek kriterlere uygun hareket etmelerini bekliyoruz. Böylelikle hem katılımcıların eğlenmesi hem de ülkemizin değerlerinin korunması ve geliştirilmesi mümkün olacaktır.

Kuzey Kıbrıs Çevre Platformu

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER