Özyiğit: "CTP de UBP de emeklileri mağdur etti"

loading
1 Haziran, Pazartesi
£

8.41

7.57

$

6.81

Özyiğit: "CTP de UBP de emeklileri mağdur etti"

Özyiğit: "CTP de UBP de emeklileri mağdur etti"

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Sekreteri Cemal Özyiğit, emeklilerin hem CTP döneminde, hem de UBP dönemlerinde büyük mağduriyete uğradığını vurguladı. Özyiğit, "CTP hükümeti bütçe açıklarını kapatmak için emekli sandığı fonundaki 168 trilyona el koyarken, UBP ise emeklilerin maaşlarından kesintisi yaptı. Geriye dönük ödeyeceğim dedi, onu da yapmadı" dedi.

Özyiğit: "CTP de UBP de emeklileri mağdur etti"
banner
A- A A+

TDP Lefkoşa milletvekili adayları seçim çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürüyor. Daire ziyaretleri çerçevesinde Dışişleri Bakanlığı ile Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığını ziyaret eden adaylar, sivil toplum örgütü ziyaretleri çerçevesinde ise, Emekliler Derneğini ziyaret ettiler. Ziyaretlerde TDP'nin 'Zamanı Geldi' adlı seçim bildirgesi ile aday tanıtım broşürleri dağıtıldı.

-Cemal Özyiğit-

TDP Genel Sekreteri Cemal Özyiğit, ülkede özellikle son yıllarda mağdur olan kesimlerin başında emeklilerin geldiğini belirterek, emekliler derneğinin hak arama mücadelesini, takdirle karşıladıklarını ve her zaman yanlarında olduklarını vurguladı.

Emeklilerin yalnızca son UBP Hükümeti döneminde değil, geçmiş CTP hükümeti döneminde de büyük mağduriyete uğratıldığını belirten Özyiğit, UBP emekli maaşlarından kesinti yaparken, CTP'nin de yarattığı bütçe açıklarını kapatmak için Emekli Sandığı Fonundaki 168 trilyonu gasp ettiğini anımsattı.

1974'ün ardından Kıbrıs'ın Kuzeyi'nde yağma-talan-vurgun düzeni kurulduğunu, KİT'lerin çiftlik olarak görüldüğünü anımsatan Özyiğit, bu düzene son verme zamanının geldiğini vurguladı.

Sömürgeci İngiliz'e, Faşist Eoka'ya direnen Kıbrıs Türk halkı kendi yok oluşunu öngören paketlere elbette karşı çıkacak ve direnecektir" diyen Özyiğit, dayatma paket çerçevesinde emekli maaşlarından yapılan uygulamaya da direnildiğini ve sonunda zafer kazanıldığını kaydetti.

Verilen mücadelenin bitmediğini, TDP'nin de aydınlık yarınlar, Kıbrıs Türk Halkının kendi evinin efendisi olması ve kendi ayakları üzerinde durabilen bir ekonomik yapı oluşturması mücadelesi verdiğini kaydeden Özyiğit, "Özelleştirme denen illete, sendikasızlaştırmayı, işsizliği ve göçü dayatan paketlere karşı durduk ve duracağız. Artık, çocuklarımız göç etmesin. Mücadelemiz bunun içindir" dedi.

TDP iktidarında mutlaka hesap sorulacağını da kaydeden Özyiğit, "TDP iktidarında mutlaka hesap sorulacak. Bizim kimseden korkumuz yoktur. CTP ile UBP birbirlerinin karanlık dosyalarını saklarken, biz sizlere hesap sormanın sözünü veriyoruz" dedi.

-Mustafa Tolga-

Emekliler Derneği Başkanı Mustafa Tolga, toplamda 5 bin kayıtlı üyesi bulunan derneğin Yeşilırmak'tan Mehmetçiğe kadar örgütlü bir yapısı olduğunu söyledi.

Emeklilerin özellikle son yıllarda ciddi sorunlar yaşadıklarını anımsatan Tolga, verdikleri mücadelede sürekli yanlarında olan, açılan davalarda katkısı bulunan TDP'ye teşekkür etti.

İrsen Küçük hükümetinin kamu olanaklarını pervasızca kullandığını, 1 yıl gitmesi gereken kaynakların 4-5 ayda tüketildiğini kaydeden Tolga, ülkede en önemli sorunların başında gelen kayıt dışı ekonomi konusunu, TDP'nin iktidara gelemsi durumunda çözmesi talebinde bulundu.

Ülkede işsizlik sorunu çeken binlerce genç olduğunu, diğer yandan ise günden 12-13 saat çalışarak asgari ücreti bile alamayan kişiler olduğunu belirten Tolga, TDP iktidarında da bu konulara çözüm bulunması talebinde bulundu.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER