Eroğlu: "Anastasiadis, kendi elini bağladı"

loading
12 Ağustos, Çarşamba
£

9.54

8.63

$

7.31

Eroğlu: "Anastasiadis, kendi elini bağladı"

Eroğlu: "Anastasiadis, kendi elini bağladı"

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in Ulusal Konsey'i bağlayıcı kararlar alacak duruma getirerek, kendi elini bağladığını, bu durumun anlaşmaya engel ve zorluk çıkaracağını söyledi.

Eroğlu: "Anastasiadis, kendi elini bağladı"
A- A A+

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ve Genişlemeden Sorumlu Üye Stefan Füle ile Brüksel'de gerçekleştirdiği görüşmeleri tamamlayarak bu sabah yurda döndü.

Havalimanı'nda basın toplantısı yapan Eroğlu, Barroso ve Füle ile "Maraş, Yeşil Hat Tüzüğü, Güney Kıbrıs'ta Türkçe sokak isimlerinin kaldırılması ve müzakere süreci" konularının görüşüldüğünü belirtti.

"ANASTASİADİS KENDİ ELİNİ BAĞLADI"

Eroğlu, Brüksel'deki görüşmede, müzakere süreciyle ilgili düşüncelerini ve Rum liderliğine Anastasiades'in seçilmesinden sonra yaşananları aktardığını ifade etti.

Anastasiadis'in seçim sürecinde yaptığı ortaklık protokolünün yanlışlıklarını anlattığını söyleyen Eroğlu, "Protokol, Ulusal Konsey'e de verilmiştir ve protokole bağlılık Ulusal Konsey'e bağlılık şekline dönüşmüştür" dedi.

Hristofyas'ın Rum Yönetimi Başkanı olduğu dönemde Ulusal Konsey'in danışma mekanizması olarak yetkili olduğunu ancak Anastasiadis'in yaptığı protokolle konseyin bağlayıcı kararlar alacak duruma getirildiğini belirten Eroğlu, bunun "Anastasiadis'in kendi elini bağlaması" anlamına geldiğini söyledi.

Müzakerelerde ortaya çıkacak görüşlerin önce parti başkanlarından geçeceğini sonra Ulusal Konsey'e gideceğini ve nihai karara varacağını kaydeden Eroğlu, bunun müzakerelerde ulaşılacak olası bir anlaşmaya engel ve zorluk çıkaran bir tutum olduğunu belirtti.

"RUM TARAFI UYARILMALI"

Müzakerelerin Ekim'de başlayacağını, her iki tarafın da anlaşma niyetiyle müzakere masasına gelmesi yönündeki düşüncelerini ifade ettiklerini söyleyen Eroğlu, Türk tarafının icraatlarıyla bu görüşte olduğunu ortaya koyduğunu, ancak Rum tarafının uyarılması gerektiğini ifade etti.

"'MARAŞ KONUSUNDAKİ HABERLERLE BAĞLANTIMIZ YOK' DENDİ"

Eroğlu, Barroso ve Füle ile görüşmesinde öncelikle Maraş konusunu gündeme getirdiklerini, Rum basınında Rumların Maraş ile ilgili Füle üzerinden Türkiye ile bağlantı kurup önerilerini aktaracakları yönünde haberler çıktığını söyledi. Bu konuyla ilgili Füle'nin Güney Kıbrıs basınında çıkan haberlerin kendileri ile bağlantısı ya da ilgisi olmadığını, "postacılık yapma gibi bir düşünceleri" bulunmadığını söylediğini belirten Eroğlu, "Biz bu tarz düşüncelere karşı olduğumuzu da ilettik" dedi.

"RUMLARIN BİZE BAKIŞ AÇILARI FARKLI"

Eroğlu, Yeşil Hat Tüzüğü kapsamında Güney Kıbrıs'a ticaret yapan ticari araçlarla ilgili Rumların yaptığı engellemeler ve Türk tarafının onayını almadan yapılmak istenen değişiklikler konusundaki şikayetlerini aktardıklarını kaydetti.

Güney Kıbrıs'ta Türkçe sokak isimlerinin kaldırılmasına ilişkin kararın yanlış olduğunu, halkın anlaşmaya yönelik isteğini kırdığını söyleyen Eroğlu, "Türkçe ve Rumca konuşan iki halkın bir anlaşma arayışı içinde oldukları bir zamanda böyle bir kararın alınması Rumların bize bakış açılarının ne kadar farklı olduğunu ortaya koyuyor. Bizim için önemli olan bir anlaşma arayışı içindeyken, bu denli sakat düşüncelerin hayata geçirilmesi için kararlar üretilmesidir" dedi.

KKTC'ye yılda 30 milyon Euro'luk yardım paketi kapsamında, yardımların ihale yolu ile yatırıma dönmesi sırasında yavaş ilerlendiğini, müteahhitlerin yaptıkları işin karşılığını geç alabildiğini, geçen zaman içinde paranın kullanılmasının mümkün olmadığını söyleyen Eroğlu, bu konudaki hassasiyetlerini ifade ederek daha titiz davranılmasını istediklerini vurguladı.

"GÖRÜŞMELERDEN MEMNUNUZ"

Görüşme sırasında birçok konunun gündeme geldiğini, Barroso ve Füle'nin samimi davrandıklarını, görüş ve düşüncelerini aktardıklarını belirten Eroğlu, görüşmelerden memnun olduğunu birçok düşüncelerin ortak olduğunu gördüğünü söyledi.

Ambargo ve izolasyonlar konusuna da değinen ve kaldırılması yönünde şu anda bir mesaj almadığını söyleyen Eroğlu, "Haklı olduğumuzu, bu durumun ekonomimize darbe vurduğunu, seyahat özgürlüğümüzün kısıtlandığı gibi konuları net bir şekilde anladıklarını ve bu konuda da ileriki günlerde bazı adımlar atılır şeklindeki temennimize sıcak baktıklarını söylemişlerdir" diye konuştu.

TAK

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER