Çakıcı: "İstifa edecekse Başbakan etsin"

loading
2 Haziran, Salı
£

8.46

7.54

$

6.73

Çakıcı: "İstifa edecekse Başbakan etsin"

Çakıcı: "İstifa edecekse Başbakan etsin"

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, CTP-BG'yi Başbakan Sibel Siber tarafından Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçiliği'ne iletilen ve içeriğini Ekonomik İşbirliği Protokolü'ne dair taahhütlerin yer aldığını savunduğu mektubu, kamuoyuna açıklamaya çağırdı. Çakıcı TDP'li Bakanların isitfa edeceği yönünde çıkan haberlere karşılık ise, "İstifa edecekse Başbakan etsin" dedi.

Çakıcı: "İstifa edecekse Başbakan etsin"
banner
A- A A+

Kıbrıs Postası

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, Geçici Hükümet'te yer alan TDP'li Bakanlar Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı Mehmet Harmancı, Eğitim, Spor ve Gençlik Bakanı Asım İdris ve Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Sami Dayıoğlu ile ortak bir basın toplantısı düzenleyerek, son gelişmeleri değerlendirdi.

Öncelikle TDP'ye yönelik eleştirileri değerlendiren Çakıcı, "Hükümet olmamış bir partinin bu kadar çok saldırıya uğramasını da çok yadırgadığımı söylemek isterim" dedi.

Çakıcı hükümet ortağı CTP-BG'yi hükümette olduğu kısa süreç içerisinde kendisine ait dosyaları temizlemekle suçlayarak, "Görüyorum ki Sayın Başbakan da seçim öncesinde bazı dosyaları temizlediğini söyldi. Şaşırtıcıdır. Bazı dosyalar nasıl hasıraltı ediliyor, biz de hayretle izliyoruz" şeklinde konuştu.

MEKTUP KRİZİ

Çakıcı, Geçici Hükümet'in 3'lü bir koalisyon hükümeti olarak kurulduğunun, hükümet programı yazılırken de tüm partilerin hassasiyeti dikkate alınarak hiçbir şekilde Ekonomik İşbirliği Protokolü'na atıfta bulunulmadığının altını çizdi.

Çakıcı, ortada böyle bir durum varken; Başbakan Sibel Siber tarafından 26 Haziran tarihinde Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçiliği'ne iletilen bir mektubun gündeme geldiğini, bu konuda 1 Temmuz'da TDP'li Bakanlar tarafından Bakanlar Kurulu'nda konunun gündeme getirldiğini ancak söz konusu mektubun Başbakan tarafından yalanlandığını bildirdi.

"Belge konusu 1 Temmuz'da Başbakan'a soruldu. 26 Haziran tarihli Başbakan'ın yazdığı bir mektup vardır. 1 Temmuz'da Bakanlar Kurulu'nda sorulduğunda Sayın Başbakan sözlü izahat verdiğini ve herhangi bir yazılı taahhüt verilmediğini söylemiştir. Artık bunun açıklamasında yalan mı söylüyor diyelim noktasında ben de büyük rahatsızlık hissediyorum. Bu gerçekten harrketle Bakanlarımız bu konunun Başbakan ağzından kendilerine aktarıldığı bilgisini parti ile paylaştı. Parti de kamuoyuna bu konuda bilgi vermiştir" diye konuşan Çakıcı, bu konuda özellikle UBP'li yöneticiler tarafından yapılan ısrarlı sorular sonucunda CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu ve Başbakan Sibel Siber tarafından bu yönde bir belgenin imzalandığının kabul edilmek zorunda kalındığını savundu.

Çakıcı, TC Büyükelçiliği'ne iletilen belge konusunda B aşbakan Sibel Siber ile Maliye Bakanı Zeren Mungan'ın haberdar olduğunu ancak TDP'li Bakanların bir bilgisi bulunmadığını yineleyerek, önemli iddialar ortaya attı.

Çakıcı, söz konusu mektubun bir nüshasını Başbakan Siber'den talep ettiğini, Başbakan'ın da önce ilgili mektubun bir başka nüshasının bulunmadığı ve sadece TC Elçiliği'nde olduğu bilgisini verdiğini, ancak daha sonrasında Siber ile yaptığı bir başka telefon konuşmasında Siber'in kendisine "Geçen günkü telefonda ben size TC Elçiliği'ne sorup döneceğim demedim hukukçuya sorup döneceğim dedim" şeklinde bir ifade verdiğini kaydetti.

Çakıcı, "Tek nüsha varsa ve Elçilikteyse, hukukçusuna nasıl soracak anlamadım" dedi.

SİCİL NUMARASI YOK

Çakıcı, konunun dün gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısında TDP'li 3 bakan tarafından yeniden gündeme getirildiğini ve Başbakan Siber'in söz konusu mektubun resmi bir mektup olmadığı açıklaması yaptığını, TDP'li Bakanların ise belgede sicil numarası bulunmaması karşısında şaşkınlıkk yaşadıklarını söyledi.

Söz konusu belgenin Bakanlar Kurulu onayı alınmadan TC Büyüdkelçiliği'ne gönderildiğini ve içeriğini Ekonomik İşbirliği Protokolü'nin seçim yasaklarına girmeyen bölümlerinin uygulanmasının taahhüt edilmesi konusunun oluşturduğunu kaydedne Çakıcı, "Bu atılan imza CTP ve Başbakan Siber'i bağlamaktadır. Eğer resmi değilse, Bakanlar Kurulu onayı ve bilgisi olmadan CTP adına Maliye Bakanı Zerne Mungan, CTP Genel Başkanı Yorgancıoğlu ve Başbakan Siber bir taahhüt verdilerse, nasıl bir taahhüt verdiklerini CTP açıklamalıdır" dedi.

"BU BELGE NE BAKANLARIMIZI NE BAKANLAR KURULU'NU NE DE TDP'Yİ BAĞLAMAKTADIR"

"Bu belge ne Bakanlarımızı, ne Bakanlar Kurulu'nu ne de TDP'yi bağlamaktadır" diyen Çakıcı, TDP'nin Ekonomik İşbirliği Protokolü'ne karşı duruşunun net ve değişmez olduğunun altını çizdi.

"CTP Ekonomik Programa bağlı kalacağını taahhüt etmiş midir" diye soran Çakıcı, sorularının seçim sonrasında CTP-BG'nin izleyeceği tutuma ilişkin olduğunu kaydetti.

"Madem bu protokole uyacaklarını söylediklerine göre CTP UBP ile bir koalisyon gerçekleştirecek midir?" diye de soran Çakıcı, "Seçime sadece 3 gün kalmıştır. CTP'nin koalisyon ortağı TDP'yi doğru bilgilendirmediği ve kamuoyunu yanlış bilgilendirdiği ortadadır. Başbakan remsi olmadığnı söylüyor. Bunun gizli kapaklı ve sadece Zeren Mungan'ın bilgisinde yapan CTP bunun hesabını kamuoyuna vermelidir. TDP Bakanları bu mektubu tanımamakta, kabul etmemektedir" dedi.

"BU YAPI BİTMİŞTİR"

Çakıcı TDP'nin hükümetten ayrılacağı yönünde kamuoyund açıkan tartışmalara da değinerek, "Zaten bu yapı birmiştir. Seçim sonrası sandıktır, halktır yanıtı verecek olan. Bu konuşmalarımız seçimden sonra olayları gün yüzüne çıkarabilmenin konuşmalarıdır" dedi.

Çakıcı, Başbakan Sibere de göndermede bulunarak, "İstifa edecekse Başbakan istifa etsin" şeklinde konuştu.

Çakıcı ayrıca bu belgeye hiçbir şekilde uymayacağını ve bu belgeyi tanımadığını bildirdiği TDP'nin ilzeyecğei yol konusunda ise, "Biz muhalefetteyken başka, seçimden sonra başka konuşan bir parti değiliz. Ortaklara kazık atma, imzalara sadık kalmama, verilen sözlerin dışına çıkma, Kıbrıs'ta siyasetin gerçeğidir. TDP böyle bir parti değildir. TDP makam ve hükümette olmak içn herhangi bir konuyu muhalefette başka iktidarda başka söyleyecek bir parti değildir. Elbette TDP koalisyonlarda yerini acalaktır ama Kıbrıs Türk halkı bilecektir ki TDP muhalefetteyken ne söylüyorsa iktidarda da onu yapar" ifadelerini kullandı.

Çakıcı ayrıca TDP'li Bakanların geçici hükümet dönemiyle ilgili olarak sçeim sonrasında basına açıklama yapacaklarını bildirdi.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER