Çavuşoğlu: "Siyasetin temeli insandır, insanı unutursanız kaybedersiniz"

loading
15 Ağustos, Cumartesi
£

9.64

8.73

$

7.37

Çavuşoğlu: "Siyasetin temeli insandır, insanı unutursanız kaybedersiniz"

Çavuşoğlu: "Siyasetin temeli insandır, insanı unutursanız kaybedersiniz"

Ada Tv'de Gazeteci Hasan Hastürer'in konuğu olan UBP Milletvekili Nazım Çavuşoğlu 28 Temmuz Erken Genel Seçim sonuçlarını ve partisi Ulusal Birlik Partisi'nin son durumunu değerlendirdi.

Çavuşoğlu: "Siyasetin temeli insandır, insanı unutursanız kaybedersiniz"
A- A A+

UBP'nin almış olduğu sonucun kendisini de çok üzdüğünü söyleyen Çavuşoğlu, her koşulda partisinin yeniden mücadele ruhu ile gerekli atılımı yapacağını ve UBP'nin geleceğinin güneş kadar aydınlık olduğunu söyledi.

"UBP KURULTAY SÜRECİNDEN DOLAYI KAYBETTİ"

Ulusal Birlik Partisi'nin seçim kaybetmesinin nedenleri kendisine sorulduğunda Çavuşoğlu, " Biz icraatlarımızla değil, Parti içi yaşanan sıkıntılardan ve Kurultay sürecinden dolayı kaybettik. Kurultay kavgası CTP'yi 1. Parti çıkardı. Çünkü kurultayda yaşanan kavgalar insanımızı umutsuzluğa itti. Hatta bazı partililer bu yüzden sandığa gitmedi bazıları ise sandığa gitti ama oylarını yaktı. Yani tepkisini böyle ortaya koydu. Bu seçimdeki geçersiz oy sayısının bu derece yüksekliği tesadüf değildir." dedi.

Özellik kurultay sürecinden en çok etkilenen ve yıpranan bölgenin Karpaz Bölgesi olduğunu söyleyen Nazım Çavuşoğlu, bunu en bariz şekilde bazı köylerde gördüklerini ve sürece kızanların tepki oyuna ve karma oya eğilim gösterdiklerini açıkladı. Ulusal Birlik Partisi'nin kayıplarına rağmen hiçbir siyasi partinin bu kaybettiği oylardan dolayı heveslenmemesi gerektiğini de söyleyen Çavuşoğlu, " Ulusal Birlik Partisi'nin tabanı yerindedir. Sadece bu dönemde yaşanan, parti içi çatışmalardan dolayı bugün bu tablo ortaya çıkmıştır. Ancak kaybettiğimiz oylarla ilgili de hiçbir parti umutlanmasın. Tabanımız yerindedir" dedi.

"HEPİMİZ GEREKLİ DERSİ ALDIK. YAŞANANLARI DA GELECEK KUŞAKLAR İÇİN TARİHE NOT ETTİK"

Çıkan seçim sonucunda ders alma ve tedbir almadan başka daha önemli bir unsurun olmadığına dikkat çeken Nazım Çavuşoğlu, " hepimiz gereken dersi aldık, sadece ders almak yetmez artık tedbir de alacağız. Siyasi partilerde her dönem iniş-çıkışlar olur. Partimiz yine tek vücut, tek yürek olarak koşmaya başladığında bugün yaşananlar sadece bir anı olarak kalacaktır. Aldığımız dersleri tarihe de not ettik. Çünkü gelecek kuşakların da bunlardan ders alması gerekir" dedi.

Nazım Çavuşoğlu'na, Ulusal Birlik Partisi'nin zor günlerinde Genel Sekreterlik görevini üstlenerek, partinin 13 milletvekilinden 26 vekile çıkmasında öncü olduğu hatırlatılması üzerine, o günleri ve mücadeleyi asla unutamadığını ve partinin nasıl zor günlerden geçtiğini en iyi bilen kişi olduğunu söyledi. Nazım Çavuşoğlu, " Bugün yine rakip partilerimiz bu parti bitti imajı yaratmaya çalışıyor. Onlara 2009 öncesini hatırlatırım. O günlerde de 13 vekil ile artık UBP bitti diyenlere cevabı vermiştik ve sayımızı 26'ya çıkarmıştık. Sanırım bu başarımızı kimse inkar edemez"

"UBP'NİN KÖKLERİ SAĞLAMDIR, ASLA KİMSE YIKAMAZ"

Kurultay sürecinde adının parti başkanlığında sürekli geçtiğinin ve bu yüzden bir anda bazı çevrelerin hedefi olmasının kendisini üzüp-üzmediğinin sorulması üzerine Çavuşoğlu, " Bireysel saldırılar önemli değildir. Çünkü esas olan partidir ve Ulusal Birlik Partisi'nin yıpratılmamasıdır. Çünkü ağacın başındaki elmaları düşürmek için elbette rakipleriniz taş atacaktır. Önemli olan kökün sağlam olmasıdır. İşte Ulusal Birlik Partisi bu yüzden her şeye rağmen asla yıkılmaz. Sarsılır ama kökleri sağlam ağacımız, yeni filizler verir ve illa ki partisine sahip çıkanlarla yoluna devam eder" dedi.

"YAKLAŞIK 1.000 OY FARK İLE KAZANDIM AMA MANİPÜLASYON YAPARAK SEÇİM GECESİ KAYBETTİĞİM ALGISI YARATILMAYA ÇALIŞILDI"

Biz daima halka güvendik diyen Çavuşoğlu, " ülkemizde maalesef bazen ciddi manipülasyonlar yapılabiliyor. Örneğin seçim gecesi ortaya benim seçim kaybettiğim iddiası atıldı. Oysa ki en yakın aday arkadaşımla aramda yaklaşık 1.000 oy fark vardı. Hatta bu seçim 1. İle 2. Arasında her parti içinde en yüksek farkın olduğu İskele olmuştur. Bazı TV kanallarında seçim kaybettiğim müjdelendi. Bu da enterasan bir olay oldu. Düşünün ki bazı Tv'lerde 49 adayın seçim sonucu doğru açıklanıyor ve bir tek Nazım Çavuşoğlu'na son anda dahi manipülasyon yapılmaya çalışılıyor. Biz her zaman halka inandık ve hiçbir zaman seçim kaybetme endişem olmadı. Bölge halkı bizi Fırsat Eşitliğinin umudu olarak gördü ve kazandık" dedi.

"İSKELE-KARPAZ SADECE PİKNİK YAPILAN YER DEĞİLDİR"

Coğrafi olarak İskele- Karpaz Bölgesi'nin büyük, nüfus olarak ise küçük olduğunu vurgulayan UBP İskele Milletvekili Nazım Çavuşoğlu," maalesef bu bölgede toplu istihdam alanları ve çok büyük yatırımların çok az olması ekonomik anlamda kalkınmanın önünde bir engel olmuştur. Bizlerin en büyük mücadelesi ise fırsat eşitliği yönünde oldu. Karpaz denince akla sadece piknik yapılan bölge gelmemelidir artık" dedi.

"PARTİNİN AĞABEYLERİ PARTİYE DUYULAN İNANÇ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ"

Ulusal Birlik Partisi'nin ağabeyleri partiden kopar ya da koparılırsa, partinin inanç piramidinin bozulacağını geçmişte söylediğini hatırlatan Nazım Çavuşoğlu, " örneğin Sn. İlkay Kamil'e lütfen ayrılmayın. Siz bizlerin, partinin ağabeyisiniz demiştim. Çünkü ağabeyler yaparsa yeni gelenler nasıl inanç duyacak partiye? Parti piramidi bu süreçte zedelense de bence tekrar, sevgi-saygı—muhabbet sağlanabilir. Bu partinin ve partilinin kucaklaşmaya ihtiyacı var" dedi.

"İNADIMIZ, İNANÇLARIMIZIN BİZE YÜKLEDİĞİ SORUMLULUKTANDIR"

Program sırasında Çavuşoğlu'na bazıları sizi çok inatçı buluyor ne dersiniz? diye sorulması üzerine, Nazım Çavuşoğlu, " Benim inanç duygularım ve prensiplerim var. Yani inadım varsa eğer, inançlarım uğruna inadım olmuştur. Birileri istediği için inat asla yapmam, yapmadım. Halkım ve inançlarım için inat yaptım. Toplumsal menfaatin ışığında hareket ederim. İnadımız, inançlarımızın bize yüklediği sorumluluktandır. Verdiğimiz mücadele bazen küçültülmek için inat olarak algılatılmaya çalışıldı ama öyle değil" dedi.

"ESAS OLAN UBP'NİN BÜTÜNLÜĞÜDÜR"

UBP'de yaşanan Kurultay sürecinde Ahmet Bey ve İrsen Bey bir araya gelip anlaşmış olsaydı, biz sadece buna destek verirdik diyen Çavuşoğlu, "esas olan partinin bütünlüğüdür" dedi.

"MAKAMSAL OLARAK DIŞARIDA DUYULAN SAYGINLIK ASLINDA KIBRIS TÜRKÜ'NE DUYULAN SAYGINLIKTIR. BU BAĞLAMDA AHBAP-ÇAVUŞ İLİŞKİSİNE GİRMEDİM"

Bulunduğu 3 farklı bakanlık görevinde Anavatan Türkiye ile ilişkilerinin mevkidaşları düzeyinde olduğuna vurgu yapan Çavuşoğlu, " Ankara ile olan ilişkilerim de daima, birbirine sımsıkı bağlı 2 devlet temeli üzerinde olmuştur. Dost ilişkilerim elbette benimde vardır ancak temsil ettiğim halkın düzeyini daima yukarıda tutmaya gayret gösterdim. Çünkü makamsal anlamda bizlere dışarıda duyulan saygınlık, şahsımıza değil, Kıbrıs Türk Halkına duyulan saygınlıktır. Hayatım boyunca da Ahbap-Çavuş ilişkisine de girmedim" dedi.

"GÖZLERİMİ BU PARTİDE AÇTIM VE ALLAH NASİP ETSİN BU PARTİDE KAPATACAĞIM"

Dönem dönem, Ulusal Birlik Partisi'nden ayrılmalarla ilgili düşüncesinin sorulması üzerine Nazım Çavuşoğlu, "Parti değiştirmeleri asla kabul edemem. Gözlerimi UBP'de açtım ve Allah bana gözlerimi bu partide kapatmayı nasip etsin. Benim parti sicilimde, bu konuda tertemizdir" dedi.

Hükümet kurma çalışmaları ile ilgili de değerlendirme yapan Çavuşoğlu, " "Demokrasi gereği CTP 1. Parti çıkmasından dolayı hükümet kurmayı deneyecektir. Bu süreçte Ulusal Birlik Partisi ise önce kendi ev ödevlerini hızla tamamlamalıdır. Halkımızın verdiği temsiliyet gereği elbette bir görev verilirse de bu görevden kaçma lüksümüz yoktur. CTP-UBP koalisyonu olabilir. Aramızda düşmanlık olamaz, sadece rekabet vardır. Ancak bence CTP kanadının beklentisi CTP-DP koalisyonudur. Sn. İrsen Küçük parti Başkanlığı da bırakacaktır ancak zamanlaması şu anda parti içinde tartışılıyor" dedi.

"KIBRIS TÜRKÜ ADA'DA ANLAŞMAYA SUSAMIŞTIR"

Kıbrıs konusu ile ilgili kendisine sorulan soruları yanıtlayan Nazım Çavuşoğlu, " Kıbrıs Türk Halkı anlaşmaya susamıştır. Haksız yere bizlere uygulanan Ambargo ve İzolasyonların yılardır cezasını çekiyoruz. Dünya ile aynı noktada buluşmak ve halkımızın mutluluk oranını artırmak görevimizdir. Kıbrıs konusuna Türk Askeri çekilsin gibi bir düşünce ile değil, Halkımızın Dünya ile buluşması olarak bakıyoruz. 2 eşit devlet temelinde sürdürülebilir bir yapıya susadık. Ancak Rum tarafının da buna hazır olduğuna maalesef inanmıyoruz. Özellikle Rum gençliği hala EOKACI olarak yetişiyor" dedi.

Partisinin muhalefette kalması halinde vekil olarak nasıl bir çalışma düzeni olacağının sorulması üzerine ise Çavuşoğlu, " Bakan olmadığı dönemlerde her vekilin sanırım evlerde halkla buluşmaya ihtiyacı var. Geçmişte de muhalefette olduk ve hiç boş vaktim olmadı. Sürekli mecliste çalışma içinde oldum" dedi.

"PARTİMİZ NEREDE BANA İHTİYACI OLURSA BEN ORADAYIM"

Ulusal Birlik Partisi'nde Genel Başkanlığa adının geçmesi üzerine sorulan soruya yanıt veren Çavuşoğlu, " Parti organlarında her göreve hazırım. Partimin bana nerede ihtiyacı varsa ben oradayım. Artık parti içi gereksiz bir kavgaya da asla müsaade etmeyiz. Bu partiye her koşulda, ne olursa olsun sahip çıktık ve çıkmaya da devam edeceğiz. Siyasetten uzak durarak da bu ülkeyi bir yere getiremeyiz. Sadece şikayet etmekle bu işler olmaz. Esas olan Siyaset üretmektir. Siyaseti kötü algısından kurtarmak hepimizin görevidir." dedi.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER