Dilek: "Uyarı grevini, süresiz greve dönüştürebiliriz"

loading
13 Ağustos, Perşembe
£

9.57

8.66

$

7.33

Dilek: "Uyarı grevini, süresiz greve dönüştürebiliriz"

Dilek: "Uyarı grevini, süresiz greve dönüştürebiliriz"

Türk Ajansı Kıbrıs'ta örgütlü Kamu İşçileri Sendikası (Kamu-İş), yeni müdürün yönetim kurulunun onayı olmadan ve çalışan mağdur edecek şekilde çalışma sistemini değiştirdiği gerekçesiyle bugün ajansta tam gün uyarı grevine gitti.

Dilek: "Uyarı grevini, süresiz greve dönüştürebiliriz"
A- A A+

Kamu-İş Başkanı Sami Dilek, ajanstaki sorunun çözümü gerçekleşmezse, Toplu İş Sözleşmesi Grev ve Referandum Yasası'nın çalışanlara verdiği yetkiyi kullanarak, önümüzdeki günlerde uyarı grevini, süresiz greve dönüştürülebileceğini söyledi.

Sami Dilek saat 10.30'da TAK önünde düzenlediği basın toplantısında, grev gerekçelerini açıkladı. Dilek konuşmasında, Kamu-İş, sorunların diyalog yoluyla halledilmesinden yana olduğunu söyledi. Bu amaçla sorunların grevle değil uzlaşı ile çözülmesi için, geçici hükümetin Dışişleri Bakanı ile konuyu masaya yatırdıklarını ve bazı prensiplerde mutabakat sağladıklarını belirtti.

"TAK MÜDÜRÜ KİMSENİN DÜŞÜNCESİNİ KAALE ALMIYOR"

Dilek, "Bu prensiplerden biri, bakanın tahhüdü altında özellikle çalışma düzeninin değiştirilmesi hususları sendikayla istişare edilerek çözümlenmesi yönündeydi. Bunu sayın bakan da uyumlu bir şekilde onaylamıştı" dedi.

Sami Dilek, TAK Müdürü'nün ne bakanın düşüncelerini, ne sendikanın varlığını, ne TAK Yönetim Kurulu'nun karalarını, ne de TAK'ı bugünlere getiren personelin düşüncelerini kaale aldığını söyledi. Dilek, "Tek taraflı, kendisine göre hazırladığı bir çizelgeyi zorla uygulamaya çalışmaktadır" dedi.

Dilek, şöyle devam etti:

"Kamu İş personel ile birlikte bugün uyarı nitelikli bir grev uygulamasına gidecektir. Sorunun çözümü gerçekleşmez ise, sendikaya gerekli önem verilmezse, Kuzey Kıbrıs'ın haberleşmesini sağlayan bu güzide kuruluşta personele Güney Amerika'daki, Afrika'daki gibi antidemokratik b,ir şekilde davranılmaya devam edilirse, 42/1196 Sayılı Toplu İş Sözleşmesi Grev ve Referandduum Yasası'nın çalışanlara verdiği yetkiyi kullanarak önümüzdeki günlerde uyarı grevi süresiz grevi.e dönüştürülecektir"

"UYARIYI DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI, TAK MÜDÜRÜ ve BAŞBAKANLIK CİDDİYE ALMALI"

Sami Dilek, bu uyarının Dışişleri Bakanlığı, TAK Müdürü ve Başbakanlık ciddiye alması temennisinde bulundu.

Dilek, "Hedef hükümet değildir. Hedef TAK'ın müdürünün davranışlarıdır. Herzaman uzlaşı örneklerini sergileyen Kamu-İş bu yöntemi denedi. Ancak müdürün davranışlarından dolayı çözüm bulunamadı" dedi.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER