İÇ HABERLER
okuma süresi: 3 dak.

BKP, erken federal çözüm yönünde atılacak adımlara katkı sağlayacak

BKP, erken federal çözüm yönünde atılacak adımlara katkı sağlayacak

Birleşik Kıbrıs Partisi, Maraş'ın yasal sahiplerine biran önce iade edilmesi ve Mağusa Limanı'nın direk ticarete açılması gerektiğini belirterek, bütünlüklü çözüm söylemi arkasına saklanarak Maraş'ın iadesi ve Mağusa limanının açılmasını reddedenlerin statükoya hizmet ettiklerinin altını çizdi.

Yayın Tarihi: 05/08/13 13:11
okuma süresi: 3 dak.
BKP, erken federal çözüm yönünde atılacak adımlara katkı sağlayacak
A- A A+

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan yaptığı yazılı açıklamada, biran önce Maraş'ın iade edilerek, Mağusa Limanı'nın direk ticarete açılmasının şart olduğunu belirterek, "Ne bütünlüklü çözüm söylemi ardına saklanarak Maraş ve Mağusa Limanı'nın açılmasını reddetmek doğrudur, ne de yalnızca Maraş ve Mağusa Limanı açılsın demek." Önemli olan kapsamlı çözüm süreci ile paralel bir şekilde Maraş'ın yasal sahiplerine iade edilmesi ve Mağusa Limanı'nın açılmasıdır. Bu toplumlararası ilişkilere katkı sağlayacağı gibi çözüm sürecine de ivme kazandıracaktır" dedi.

Maraş'ın iadesi karşılığında Mağusa Limanı'nın açılması ile Kıbrıslı Türklerin direk ticaret yapma olanağını yakalayacağını, ambargoların son bulacağını ve üretimin canlanacağını vurgulayan BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, "Maraş'ın iadesini ve Mağusa Limanı'nın açılmasını reddedenler Kıbrıslı Türk toplumuna ambargo koyanlardır" dedi.

Ekim ayında başlaması beklenen Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik kapsamlı müzakerelerin kaldığı yerden ve bugüne kadar üzerinde anlaşmaya varılan konulara saygı gösterilerek başlamasının şart olduğunu belirten İzcan, bugüne kadar sağlanan ilerlemeyi sıfırlama çabası içerisine girmenin erken çözüm hedefi ile bağdaşmadığını vurguladı.

Çözüme yönelik kapsamlı müzakerelerin her aşamasında Kıbrıslı Türklerin özne olması gerektiğini vurgulayan İzcan, "Müzakere masasında Kıbrıslı Türklerin ve tüm Kıbrıslıların çıkarlarını gözetecek politikalar ve öneriler görüşülmelidir. AKP'nin dayattığı politikalar değil" dedi.

BKP'nin erken federal çözüm yönünde atılacak her adıma yardımcı olup katkı sağlayacağını kaydeden BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, çözümden uzak, macera peşinde olan ayrılıkçı politikalar karşısında ise kararlı bir şekilde durmaya devam edeceklerinin altını çizdi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.