İÇ HABERLER
okuma süresi: 8 dak.

Talat: "CTP - UBP koalisyonu için Ankara'dan telkin gelmedi"

Talat: "CTP - UBP koalisyonu için Ankara’dan telkin gelmedi"

Talat, DP dışında bir seçenek yoktur şeklinde hareket edilmesi halinde, DP ile pazarlık imkanı kalmayacağını hatırlattı. 2. Cumhurbaşkanı, CTP'nin şu anda iki alternatifi olduğunu ve ikisinin de eşit olduğunu düşündüğünü kaydetti.

Yayın Tarihi: 11/08/13 18:31
okuma süresi: 8 dak.
Talat: "CTP - UBP koalisyonu için Ankara’dan telkin gelmedi"
A- A A+

CTP'NİN ÖNÜNDE İKİ EŞİT ALTERNATİF OLMALI

MECLİS YASALARA YOĞUNLAŞMALI

GÖRÜŞMECİLİK YETKİSİ ANAYASADAN

2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat katıldığı bir TV programında çeşitli konuları değerlendirdi.

Talat bir soru üzerine yayınlanan ses kaydı konusunu değerlendirdi ve bu konuya bir kısım basının da alet olduğunu anlatarak, bu kaydın basına servis edilmesini her anlamda ahlakdışı, basında yayınlanmasını ise basın etiğinin ayaklar altına alınışı olarak niteledi.

PAZARLIĞI YAPILDI

Talat, söz konusu kaydın henüz basına aktarılmadan kendisine bilgi geldiğini söyleyerek, bunun üzerine Polis Genel Müdürü ve Başsavcı ile toplantı yaptığını ve ses kaydı üzerinde para pazarlığı yapıldığını aktararak ne yapılabileceğini sorduğunu belirtti. Talat bu toplantıda yasalarımıza göre dinlemenin ve bunu yayınlamanın suç teşkil etmediğinin anlaşıldığını anlattı ve 1929 tarihli ceza yasasında çağdaş suçları da kapsamına alacak değişikliklerin yapılması gerektiğini belirtti. Talat, bu bilgiyi öğrendikten sonra şikayetçi olmaktan vazgeçtiğini söyledi.

Talat, söz konusu kaydın yayınlanmasını engelleme yönünde baskı yapıldığıyla ilgili iddiaların ise tamamen uydurma ve ilgiyi artırma amaçlı mafyavari soğuk savaş taktiği olduğunu, nitekim hiç kimsenin bu iddianın arkasında durup en ufak somut bir bilgi ortaya koymadığını ifade etti.

YASALAR ÇIKMALI

Talat, meclisin yürütmeden ayrılması, önemli ve ivedi yasaların yapılması için çalışması gerektiğini söyledi ve bu konuya bağlı olarak ceza yasasının, bilişimle ilgili yasaların, imar ve kent yaşamı ile ilgili yasaların yenilenmesi ve bulunmayanların da hazırlanması gerektiğinianlattı.

Talat, meclisin profesyonel duruma getirilmesi gerektiğini belirterek,kamu görevlilerinde olduğu gibi milletvekillerinin de ikinci iş yapmalarının önlenmesi gerektiğini savundu.

YENİ MECLİS

Seçimleri nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine Talat, seçimden önce "yeni yüzler" propagandası yapıldığını ve bunun da tuttuğunu söyledi. Ancak önemli olanın "yeni yüzler" değil "yeni ve doğru politikalar" olması gerektiğini söyleyen Talat, marifetin doğru dünya görüşünde saklı olduğunu anlattı. 2. Cumhurbaşkanı Talat, bu bağlamda meclisin şimdiki durumunun sevindirici olduğunu söyledi.

HUS ALLAH VERSİN

Serdar Denktaş'ın UBP ile DP'nin birleşeceği yolunda söylemleri olduğunun hatırlatılması üzerine Talat, "H(S)us Allah versin" dedi. Bu sözün eski halk ağzında "inşallah" anlamında kullanıldığını belirten Talat, DP ve UBP'nin birleşmesinin sağda seçenekleri azaltarak toplam sağ oyları gerileteceğini anlattı.

GÖRÜŞMECİLİK YETKİSİ

Denktaş dışında meclisten görüşmecilik için yetki alan Cumhurbaşkanı olmadığı iddiasının sorulması üzerine Talat, bunun doğru olmadığını söyledi. Denktaş'ın da meclisten görüşmecilikle ilgili bir karar çıkartmadığını, iç hukuk bağlamında yetkinin Anayasa ile birlikte okunan Bağımsızlık Bildirgesi'nden alındığını hatırlatan Talat, orada Kıbrıs Türk halkı adına konuşabilecek tek yetkilinin Cumhurbaşkanı olduğunun yazıldığını ifade etti.

Uluslararası hukuk bağlamında ise –böyle bir şart olmamakla birlikte- halk oyuyla seçilen en üst makam olarak Cumhurbaşkanının muhatap görüşmeci olduğunu söyleyen Talat, iç hukukumuzun Cumhurbaşkanı yerine başkasını öngörmesi durumunda bile uluslararası toplumun gözlerini toplum lideri olarak Cumhurbaşkanına çevirerek onun atama yapmasını bekleyeceğini anlattı.

40 SENE DAHA

Başka bir soru üzerine Anastasiades'in Mavroyannis'i görüşmeci atamasında bir kavram kargaşası olduğunu belirten Talat, bizde Özel Temsilcininbulunduğunu belirterek, bu şekilde görüşmelerde seviyenin düşürüleceğini kaydetti. Talat bunu "40 sene daha bu iş sürer" şeklinde yorumladı.

"Ekim'de ne olacak?" şeklindeki bir soruya karşılık Talat, Anastasiades'in bu tutumu ile meselenin sürüncemede kalacağını söyledi. Talat, Rum basın haberlerinin doğru olması halinde Downer'ın da Mavroyannis'in atanmasını olumlu karşılamasını eleştirdi.

NATO ŞEMSİYESİ

NATO'nun bölgede petrol bağlantılı bir rol üstleneceğine dair bir senaryo olduğu ve bunun da Kıbrıs sorununun çözümü ile bağlantılı olabileceği yolundaki değerlendirme üzerine Talat, bunun gerçekten Kıbrıs sorununun çözümüne bağlı olduğunu söyledi ve NATO şemsiyesinin kurulabilmesi için Kıbrıs'ın NATO üyesi olması gerektiğini belirtti. Talat, AB'nin askeri güvenlik şemsiyesi olarak da öngörülen NATO'nun bu fonksiyonu yürütebilmesinin şartının da Kıbrıs sorununun çözümü olduğunu hatırlattı.

UBP-CTP KOALİSYONU

UBP ile CTP'nin koalisyon kurabileceği yolundaki görüşü ve bu konuda Ankara'dan telkin gelip gelmediği yönündeki soru üzerine Talat, Ankara'dan böyle bir telkin gelmediğini kesin bir dille ifade etti.

Talat, UBP'nin hükümette iken çok kötü şeyler yaptığını ve halkın günahkar olarak gördüğü herkesi sandıkta bıraktığını belirterek, bu çerçevede UBP'nin bir değişime gittiğini; öte yandan DP'nin UBP'nin yarısını ve Eroğlu'nu bünyesine alarak eklektik bir parti haline geldiğini söyledi.

Zihniyet olarak DP ileUBP'nin aynı olduğunu söyleyen Talat, "aralarında zihniyet farkı olmadığına göre Eroğlu'luDP yerine, UBP ile koalisyon kurulmasında ne gibi bir sakınca olur ki bu kadar tepki geliyor" dedi.

UBP'nin yarısının şimdi DP içerisinde olduğunu ve DP'nin bütünüyle Eroğlu'nun vesayetine girdiğini söyleyen Talat, Eroğlu'nun iktidarını koruma pahasına UBP'yi paramparça etmeyi göze aldığını söyledi.Talat, bu durumda DP ile kurulacak bir koalisyonda Eroğlu'nun neler yapabileceğinin düşünülmesi gerektiğini ifade etti.

UBP ile CTP'nin biraraya gelmesinin tabana yönelik zorluklarını bildiğini ifade eden Talat, esas olanın iyi bir hükmet programında anlaşma sağlanması olduğunu belirtti.Talat, halkın CTP'ye birinci parti olarak hükümet görevi verdiğini söyledi ve CTP'nin hükümetin dışında kalmaması gerektiğini ifade etti.

İKİ ALTERNATİF

Talat, DP dışında bir seçenek yoktur şeklinde hareket edilmesi halinde, DP ile pazarlık imkanı kalmayacağını hatırlattı. 2. Cumhurbaşkanı, CTP'nin şu anda iki alternatifi olduğunu ve ikisinin de eşit olduğunu düşündüğünü kaydetti.

Talat, UBP ile hükümet kurulabileceği görüşü eleştirilirken kendisinin Cumhurbaşkanı adaylığı için bunu yaptığının iddia edildiğinin hatırlatılması üzerine, "Yoksa bu önerimi eleştirenler Eroğlu'nun Cumhurbaşkanlığından memnun ve mesut mudurlar?" diye sordu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.