TKP, 'Diren Kıbrıs' eylemine dayanışma mesajı gönderdi

loading
29 Mayıs, Cuma
£

8.40

7.56

$

6.82

TKP, 'Diren Kıbrıs' eylemine dayanışma mesajı gönderdi

TKP, 'Diren Kıbrıs' eylemine dayanışma mesajı gönderdi

Birleşik Kıbrıs Partisi Gençlik Kollarının'nin de organizatörleri arasında olduğu ve 14 Ağustos Çarşamba ( bugün) saat 20:00'da Taşkınköy parkında gerçekleştirilecek Diren Kıbrıs eylemcesine ve BKP Gençliğe Türkiye Komünist Partisi destek ve dayanışma mesajı gönderdi.

TKP, 'Diren Kıbrıs' eylemine dayanışma mesajı gönderdi
banner
A- A A+

Açıklamanın tam metni aşağıdaki gibidir.

Direnen Kıbrıs halkına,

Kıbrıs'ın kuzeyini emperyalizmin çıkarları doğrultusunda 39 yıldır işgal altında tutan Türkiye Cumhuriyeti'ne, onun AKP eliyle ağırlaştırılan çok boyutlu saldırılarına karşı direnen Kıbrıs halkını selamlıyoruz.

39 yıl önce NATO'ya bağlı Türkiye Cumhuriyeti ordusu, İngiliz emperyalizminin teşvikiyle Kıbrıs halkının birlik içerisinde kendisine yeni bir yön çizme arayışına karşı harekete geçti. Adanın Kuzey'ini işgal eden Türkiye, Kıbrıs halkının barış içerisinde bir arada yaşama hakkını ve emperyalizmden bağımsız bir gelecek inşa etme umudunu da gasp etmiş oldu.

O günden bu yana Kuzey Kıbrıs halkı Türkiye Cumhuriyeti eliyle milliyetçi propagandaya, asimilasyonist politikalara ve ekonomik bağımlılığa maruz bırakıldı.

Bu politikaların sürdürücüsü olan AKP hükümeti, bugün Kuzey Kıbrıs halkının varlığına, kültürüne ve bağımsızlığına karşı yürütülen saldırıları ağırlaştırmış; bu saldırılara yepyeni boyutlar katmıştır. Bugün Türkiye halkına paranın ve dinin gücüyle boyun eğdirmeye çalışan AKP, aynı politikaları daha küçük bir ölçekte Kıbrıs halkına karşı da uygulamaktadır. Kuzey Kıbrıs'ta devlet yapısını ve toplumsal yaşamı gericileştirme operasyonu bu bağlamda değerlendirilmelidir.

Türkiye halkı, Gezi Parkı'nda başlayan Haziran Direnişi ile AKP'ye boyun eğmeyeceğini ilan etmiştir. Şimdi boyun etmeyeceğini ilan etme sırası Kuzey Kıbrıs halkınındır.

Türkiye Komünist Partisi "Diren Kıbrıs" adıyla yapılan etkinliği ve bu etkinliği gerçekleştiren Birleşik Kıbrıs Partisi'ni, Devrimci Komünist Birlik'i, Baraka Kültür Merkezi'ni ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği'ni selamlamakta, başarılar dilemektedir.

Direnen halklar kazanacak!

Yaşasın birleşik ve bağımsız Kıbrıs!

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER