Denktaş: "DP-UG ve UBP'nin birleşmesi için henüz bir hazırlık yok"

loading
26 Kasım, Perşembe
£

10.62

9.45

$

7.93

Denktaş: "DP-UG ve UBP'nin birleşmesi için henüz bir hazırlık yok"

Denktaş: "DP-UG ve UBP'nin birleşmesi için henüz bir hazırlık yok"

Demokrat Parti Ulusal Güçler (DP UG) Genel Başkanı Serdar Denktaş, DP Ulusal Güçler ve Ulusal Birlik Partisi'nin (UBP) birleşmesi için henüz bir hazırlık olmadığını belirterek "Bunu süreç gösterecek. Şu anda UBP'de taşlar yerine oturmuş değil" dedi.

Denktaş: "DP-UG ve UBP'nin birleşmesi için henüz bir hazırlık yok"
A- A A+

Katıldığı televizyon programında "DP Ulusal Güçler ile UBP birleşir mi?" sorusunu yanıtlayan Denktaş, "Merkez sağda tek partili bir sürece geçiş olabilir. Böyle bir rüzgâr olduğu ortadadır. Ve bu rüzgârın önünde durmak mümkün değil gibi gözüküyor" şeklinde konuştu.

Cumhuriyetçi Türk Partisi- Birleşik Güçler (CTP - BG) ile DP Ulusal Güçler'in koalisyon hükümeti kurma olasılığını değerlendiren Serdar Denktaş, görüşmelerin "eşit etkinlik" temelinde olacağını söyledi. Denktaş, "Önce iki partinin de programı incelenecek, yapılabilecekler ortaya konulacak ve bunlara göre hükümet programı oluşacak" ifadesine yer verdi.

Ülkede köklü reformlara ihtiyaç duyulduğunu belirten Denktaş, bu nedenle uzlaşı hükümeti kurmayı önerdiklerini vurguladı.

DP Ulusal Güçler'den verilen bilgiye göre, Serdar Denktaş, Bayrak Radyo Televizyon Kurumu'nda (BRTK) yayımlanan "Seçimin Ardından" programına konuk olarak seçim sonrasını ve koalisyon çalışmalarını değerlendirdi.

DP Ulusal Güçler'in siyasi partilere yaptığı ziyaretler hakkında bilgi veren Denktaş, "uzlaşı hükümeti" önerisinin detaylarını aktardı.

Serdar Denktaş, "Şu anda görevde olan hükümet oluşurken ilk hedefimiz Eylül'de yapılacak seçimlere kadar, 'Seçim Yasası, Siyasi Partiler Yasası, Meclis İç Tüzüğü, Mazbata ve Faiz Yasası' gibi yasaların geçirilmesiydi" diye konuştu.

"ÜLKEDE KÖKLÜ REFORMLARA İHTİYAÇ VAR"

Seçimlerin erkene alınmasıyla hedeflerin gerçekleşmediğini dile getiren Denktaş şunları dedi:

"Bu değişikliklere halen ihtiyaç vardır. Bu nedenle uzlaşı hükümetini öneriyoruz. Bahsettiğimiz yasaların yanında ülkede köklü reformlara ve Anayasa değişikliğine ihtiyaç var.

Uzlaşı hükümeti söz konusu reformları hayata geçirirken hem içten, hem dıştan gelecek baskılara karşı durabilir. Bu uzlaşı hükümeti yerel seçimlere kadar Anayasa değişikliklerini tartıp, hazırlayabilir. Referanduma sunulacak hale getirebilir.

Yerel seçimlerle birlikte referandum da yapılır. Hatta bu bir yıl içerisinde 'Başkanlık Sistemi' de tartışmaya açılır. Bu da vatandaşa sorulur. Vatandaş 'hayır' derse gündemden kalkar, 'evet' derse bir sonraki seçim başkanlık sitemiyle yapılır.

Bütün bunları gerçekleştirmek için böyle bir sivil sorumluluğa bütün partileri eşit şekilde davet ettik."

UZLAŞI HÜKÜMETİ VE DEMOKRASİ

"Uzlaşı hükümeti olması halinde muhalefetin olmayacağı ve bunun demokrasiye aykırı hale geleceği" hakkındaki yorumları değerlendiren Denktaş, "Bu hükümet modeli ile yapılacak reformlar sayesinde demokrasi daha da demokratikleşir" dedi.

"'DP ULUSAL GÜÇLER İLE UBP BİRLEŞİR Mİ?..."

"DP Ulusal Güçler ile UBP birleşir mi?" sorusunu yanıtlayan Denktaş şunları söyledi:

"Merkez sağda tek partili bir sürece geçiş olabilir. Böyle bir rüzgâr olduğu ortadadır. Ve bu rüzgârın önünde durmak mümkün değil gibi gözüküyor.

Şu anda böyle bir hazırlık yok. Olur mu, olmaz mı bunu süreç gösterecek. Şu anda UBP'de taşlar yerine oturmuş değil.

Dolayısıyla böylesi bir ortamda bunun konuşulması ne kadar doğrudur? Onu bilemem. Ancak UBP'nin bugünkü durumu ilerleyen süreçte bu iki parti tabanının tek bir çatı altında buluşmasını zorlayacak."

"TALAT SANKİ 2015'DEKİ CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİNİ DÜŞÜNÜYOR"

2'nci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın CTP-BG ve UBP koalisyonu kurulması yönünde yaptığı açıklamaları değerlendiren Denktaş şöyle devam etti:

"Talat'ın 2015'de gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanlığı seçimlerini düşündüğünü tahmin ediyorum.

CTP - UBP koalisyonu kurulduğunda, UBP'nin aday çıkartması ile birlikte Talat, seçilme şansının artacağını düşünüyor olabilir.

Bunlar hep tahmindir elbette. Ancak biz 5 yıllık bir hükümet oluşturmaya çalışıyoruz."

CTP-BG İLE DP ULUSAL GÜÇLER KOALİSYONU OLURSA...

CTP-BG ile DP Ulusal Güçler'in olası koalisyon hükümeti kurması ihtimali hakkındaki soruyu yanıtlayan Denktaş, görüşmelerin "eşit etkinlik" temelinde olacağını söyledi.

Denktaş, "Önce iki partinin de programı incelenecek, yapılabilecekler ortaya konulacak ve bunlara göre hükümet programı oluşacak" dedi.

TÜRKİYE'NİN CTP-BG- DP ULUSAL GÜÇLER KOALİSYONUNA TAVRI

"Olası CTP-BG ile DP Ulusal Güçler koalisyon hükümetinin Türkiye ile karşı karşıya gelme olasılığı var mı?" sorusunu da yanıtlayan Serdar Denktaş şunları kaydetti:

"Eğer CTP-BG ile DP Ulusal Güçler koalisyonu kurulacaksa Türkiye hükümeti buna saygı gösterir.

Önemli olan Türkiye'ye giderken, mutabakatla gidilmesidir, bu mutabık kaldığınız olay her neyse bunun yapılabilirliğidir.

Eğer her iki taraf iyi niyetle hareket ederse doğru sonuçlar alınabilir. Türkiye ile kavga etmek ve düşman gibi görmek doğru bir yaklaşım olmaz. Kendi, haklarımızı korumak asla vazgeçmememiz gereken ilkemizdir."

SEÇİM SÜRECİNDE ORTAYA ÇIKAN BANT KAYITLARI...

Seçim sürecinde ortaya çıkan bant kayıtlarını değerlendiren Denktaş şunları söyledi:

"Bu seçim bantlar hikâyesiyle başladı, bu hikâyeyle sonlandı. Bizimle ilgili çıkarılan ilk bant, rüzgârımızı bir süre için durdurdu, bize birkaç puan kaybettirdi.

Ardından bir başka parti için bant kaydı çıktı. Bunu kullanabilirdik ve bize puan kazandırabilirdi ancak biz bunu ahlaki bulmadık.

Biz demokrasimizin daha da demokratikleşmesinden bahsederken, kendi elimizle bunu katletmeyiz."

TAK

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER