Eroğlu: "Türkiye'nin garantisinden vazgeçme düşüncemiz yok"

loading
13 Ağustos, Perşembe
£

9.57

8.65

$

7.33

Eroğlu: "Türkiye'nin garantisinden vazgeçme düşüncemiz yok"

Eroğlu: "Türkiye'nin garantisinden vazgeçme düşüncemiz yok"

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs Türk halkının, kendi kendini yönetmekten, iki bölgelilikten, Türkiye'nin etkin ve fiili garantisinden vazgeçmek gibi bir düşüncesi olmadığını vurgulayarak, "Bize göre bunları istememizin Rum halkına da bir zararı yok" dedi.

Eroğlu: "Türkiye'nin garantisinden vazgeçme düşüncemiz yok"
A- A A+

Kıbrıs Türk tarafının çözüme ilişkin istemlerinin makul olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Eroğlu, "Görüşme masasında ortaya koyduğumuz tutum yaşayabilir bir çözümü öngörmektedir, barışçıdır, gerçekçidir" diye konuştu.

"ANLAŞMA NİYETİYLE GELİN"

Rum tarafına seslenen Cumhurbaşkanı Eroğlu şunları kaydetti:

"Zemin belli, 4 yılda görüşmelerle alınan mesafeler belli. Gelin, anlaşma niyetiyle gelin, gelin bırakıldığı yerden görüşmelere devam edelim. Geliniz, Kıbrıs konusunu bir anlaşmayla noktalayalım. Kıbrıs'ı Doğu Akdeniz'de dünya barışına örnek olacak bir huzur ve refah adası yapalım"

Çağrısının devamında, Kıbrıs Türk halkının da adada Rumlar kadar eşit hakkı olduğunun kabul edilmesi halinde anlaşmanın zor olmayacağını vurgulayan Eroğlu, "Sizin güvenlik haklarınız olduğu kadar bizim de var. Sizin refah istemeniz kadar bizim istememiz de doğaldır, haktır. Geliniz Ekim başında masaya oturalım ve 2014 yılı içinde bir anlaşma imzalayalım" dedi.

Gazimağusa'nın kurtuluşunun 39'unci yıldönümü Zafer Anıtı ve Polat Paşa Bulvarı'nda düzenlenen törenlerle kutlandı.

Polat Paşa Bulvarı'ndaki törene Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Cumhuriyet Meclisi Başkanlığı adına Ergün Serdaroğlu, Başbakan Sibel Siber, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Baki Kavun, 28'inci Tümen Komutanı Tümgeneral Tayyar Süngü, Güvenlik Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Tuğgeneral Mehmet Soğancı, bazı milletvekilleri ile askeri ve sivil yetkililer katıldı.

Zafer Anıtı'nda saat 17.30'da yer alan ilk törende protokol sırasına göre çelenkler konuldu, saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı eşliğinde bayraklar göndere çekildi.

Polat Paşa Bulvarı'ndaki tören ise, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Baki Kavun ve Belediye Başkanı Oktay Kayalp'ın birlikte tören birliklerinin ve halkın bayramını kutlamalarıyla başladı.

İstiklal Marşı eşliğinde bayrakların göndere çekilmesiyle devam eden törende, Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp ve Gazimağusa Merkez Komutanlığı'ndan Piyade Üsteğmen Can Beyazoğlu, konuşma yaptı.

Tören, Gazimağusa Namık Kemal Lisesi öğrencisi Fırat Gürakansel'in şiir okuması, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun konuşması ve tören geçişiyle tamamlandı.

EROĞLU

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu törende yaptığı konuşmada, Mağusa'ya "Gazi" unvanının boşuna verilmediğini belirterek, özveriye, vatan sevgisine dayalı efsanevi bir direniş sergilendiğini, Mağusa surlarının aşılamadığını ve esir düşülmediğini ifade etti.

"SAVAŞLARI ASLA İSTEMEM"

En yakınlarını savaşlar nedeniyle yitirmiş, en sevdiklerinin şehit oluşuna tanıklık etmiş bir olarak savaşların olmasını asla istemediğini vurgulayan Eroğlu, adanın barışla anılmasını, silahlara harcanan paraların eğitime ve sağlığa harcanmasını arzu ettiğini ancak ne var ki, sıkıntıların sürdüğünü kaydetti.

"ÇOKTAN ANLAŞMAYA VARILMASI GEREKİYORDU"

Kıbrıs konusunda çoktan anlaşmaya varılması gerekirken hala daha ortada bir sonuç bulunmadığını söyleyen Eroğlu, Rum tarafının, Şubat ayında seçimleri tamamlamış olmasına rağmen oyalama taktiğini sürdürdüğünü ve hala daha görüşme masasına gelmediğini söyledi.

"NİYETLERİ YOK"

Eroğlu, Rum tarafının konjonktürün aleyhine olduğu ve hidrokarbon yataklarıyla ekonomisini güçlendirme düşüncesiyle oyalama taktiği uyguladığını söyleyerek, "Niyetleri adada var olan, yaşanan gerçekler ışığında bir anlaşma değildir. Hedefleri hayal ettikleri 1974 öncesine dönüştür. Her Kıbrıs Türkü, bunu iyi bilmek zorundadır" dedi.

Rum tarafının Barış Harekatı ile ortaya çıkan coğrafyayı kabul etmediğine dikkat çeken Eroğlu özetle, "İki bölgeliliği önce sulandırmak sonra da yok etmek peşindedirler. Kıbrıs Türk halkının kendi kendini idare etmesine karşıdırlar. Anavatan Türkiye'nin etkin ve fiili garantisini asla kabul etmiyorlar ve bunu Meclis kararı haline getirmişlerdir" şeklinde konuştu.

Eroğlu, Rum tarafının mantığı ve bakış açısıyla konuların çözülmeye çalışılması haline Kıbrıs Türk halkının, dağılacağını, çözüleceğini,Rumların tahakkümü altına sokulacağını, malsız mülksüz ekonomisi sıfırlanmış bir şekilde göçe zorlanacağını kaydetti.

İki bölgeliliğin olası çatışmaların önlenmesi açısından yaşamsal olduğunun geçmişe bakılarak çok rahat anlaşılacağını ifade eden Eroğlu, Türkiye'nin etkin ve fiili garantisinin Kıbrıs Türkleri için yaşamsal önemde olduğunu belirtti.

1974 öncesiyle bugünleri ekonomik ve sosyal gelişmişlik açısından da kıyaslamanın mümkün olmadığını söyleyen Eroğlu, "Muhakkak ki bazı sorunlarımız var ve bunların artık aşılması lazım ama başardıklarımızı da göz ardı etmeyelim" dedi.

"GELECEKTEN EMİNİM"

Gazimağusa ve diğer kentlerin her geçen gün büyüdüğünü ve geliştiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Eroğlu, gelecekten emin olduğunu ve Kıbrıs Türk halkına güvendiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, önümüzdeki günlerde yeni hükümetin göreve başlayacağını ve hep birlikte daha güzel günler için uğraş vereceklerini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, dileğinin, seçim sürecinde söylenenlerin yapılması gayreti içerisinde olunması ve KKTC'nin çağdaş, demokratik , dünyadaki ekonomik gelişmelere uygun adımları hızla atar duruma gelmesi olduğunu söyledi.

KAYALP

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp da konuşmasında, Mağusa halkının kuşatma altında geçen çok sıkıntılı günlerin ardından, 15 Ağustos 1974'te, ortaya koyduğu direnişi "Gazi" unvanını kazanarak başarıya ulaştırdığını belirtti.

Özgürlük tutkusu ve geleceğine sahip çıkma azminin Mağusalıların aydınlığa ulaşma çabasında yolunu aydınlattığını söyleyen Kayalp, gerektiğinde canını veren Mağusalıların yılgınlığa kapılmadan, umutsuzluğa düşmeden inançla mücadelesini sürdürdüğünü ifade etti.

Kayalp, "Bugün kutladığımız kurtuluş günü, aynı zamanda inancın ve kararlılığın sonunda, Mehmetçikle kucaklaşma günüdür" dedi.

Kayalp, kazanılan kurtuluşun coşkusuyla, azimli Gazimağusa halkının yeniden ayağa kalkarak kalkınma ve uygarlaşma mücadelesini başlattığını vurguladı.

Kayalp, Gazimağusa'nın, kuşatılmışlığın ve geri bırakılmışlığın izlerini silebilmek için 1974 sonrasında Kıbrıs Türk halkının giriştiği yeni mücadelenin bayraktarlığını yaptığına dikkat çekerek, Kıbrıslı Türklerin varlığını pekiştirmek ve bunu dünyaya kabul ettirebilmek için verdiği uğraşların en önemli simgelerinden ikisi olan; dışa açılan en büyük deniz limanı ile ülkenin gururu olan üniversitelerden en önemli ikisinin Gazimağusa'da yer aldığını söyledi.

"KASABADAN DÜNYA KENTİNE"

Kayalp, Gazimağusa'nın hızlı kalkınmasına işaret ederek, 1990'ların ilk yarısına kadar, kasaba karakteri taşıyan Gazimağusa, bugün köklü ve evrensel değerlere uygun kurumlarıyla, bir dünya kentidir. Bulunduğumuz nokta, inancın ve çalışkanlığın en belirgin göstergesidir" dedi.

Kıbrıs Türkü'nün bütünü gibi, Gazimağusa halkının da, istikrara kavuşabilmek ve çağdaşlaşma yolunda en önemli hedef gördüğü Kıbrıs Sorunu'nun çözümünü sağlayabilmek için, çok ciddi ve inançlı bir irade ortaya koyduğunu belirten Kayalp, " Bu irade bugün, her zamankinden daha canlı biçimde vardır" dedi.

Güney Kıbrıs Rum liderliğinin tutumunun ,Kıbrıs Türk halkı ve Gazimağusalıları hedeflediği koşullara ulaşmaktan alıkoysa da, hedefi ortadan kaldırmadığını söyleyen Kayalp, hedefin; kalıcı, adil, iki bölgelilik, iki toplumluluk ve siyasi eşitlik temelinde yeni bir ortaklık devletiyle Kıbrıs Türk toplumunun dünyaya entegre olması olduğunu söyledi.

Kıbrıs sorununa yaşayabilir çözüm bulunması için tüm dünyaya gösterilen kararlılığın devamının şart olduğunu vurgulayan Kayalp, Kıbrıslı Rumların çözüm konusunda yeni bir irade geliştirmelerinin Türkiye, Yunanistan ve Kıbrıs Türk ile Kıbrıs Rum halklarına yeni ve daha güvenli bir yaşamın kapılarını aralayacağını, ayrıca Kıbrıs sorununa bulunacak çözümün bölgeyi de olumlu etkileyeceğini söyledi.

"Yaşam kalitesini daha da yükseltmek için durmadan çalışan halkımız, dünyaya entegre olma hedefine mutlaka ulaşacaktır" diyen Kayalp, Gazimağusalıların , canıyla ve kanıyla kazandığı gazilik unvanına, gönülden bağlanıp, bu unvanı koruyabilmek için gerektiğinde yine direnebilecek kadar asil bir halk olduğunu ifade etti.

Kayalp, Gazimağusa'nın kurtuluşunu sağlayan gazilere, Türk Silahlı Kuvvetleri komutanları ve mensuplarına teşekkür ederek, özgürlük uğruna yaşamını yitiren şehitlere rahmet diledi.

BEYAZOĞLU

4. Piyade Alay Komutanlığı mensuplarından Can Beyazoğlu da, Gazimağusa'nın kurtuluşunun, Mehmetçikle Mücahidin Barış Harekatı sırasında sırt sırta verdiği mücadelenin neleri başarabileceğinin göstergesi olduğunu söyledi.

Beyazoğlu 15 Ağustos 1974'te destansı bir mücadelenin sergilendiğini ve Mağusa'nın Türk yurdu olarak kalmasının sağlandığını söyledi.

Beyazoğlu, "Bize düşen görev atalarımızın izinden ayrılmadan Türk'ün yaşadığı her karış toprağı korumak ve Türk yurdu olarak kalmasını sağlamaktır" dedi.

TAK

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER