Kuzey Kıbrıs Çevre Platformu ayrı bir çevre bakanlığı oluşturulması yönünde çağrı yaptı

loading
4 Ağustos, Salı
£

9.11

8.19

$

6.97

Kuzey Kıbrıs Çevre Platformu ayrı bir çevre bakanlığı oluşturulması yönünde çağrı yaptı

Kuzey Kıbrıs Çevre Platformu ayrı bir çevre bakanlığı oluşturulması yönünde çağrı yaptı

Kuzey Kıbrıs Çevre Platformu, yeni hükümetle birlikte ayrı bir çevre bakanlığı oluşturulması yönünde çağrı yaptı.

Kuzey Kıbrıs Çevre Platformu ayrı bir çevre bakanlığı oluşturulması yönünde çağrı yaptı
A- A A+

Ülkemizin ekonomik açıdan kalkınması için gerek deniz, güneş, kum turizmi, gerek eko turizm, özel ilgi turizmi gerekse topluma dayalı turizm gibi sürdürülebilirlik özellikleri taşıyan turizmin geliştirilmesinin önemi açıktır. Küçük bir ada ülkesi olarak kaynaklarımızın sürdürülebilir turizmin gelşitirilmesine imkan vermekte olduğundan turizm, diğer sektörleri de peşinden sürükleyen lokomotif sektör konumuna oturmaktadır. Bu itibarla, turizmin altyapısı olan ve insanlarımızın kaliteli yaşamının olmazsa olmazı olan ''çevremize'' daha fazla sahip çıkılması ve korunarak geliştirlmesi hayati önem taşımaktadır.

Ancak, özellikle 2004 sonrası yaşanan inşaat patlaması ve ardından devam eden hiçbir açıdan sürdürülebilir olmayan sözde kalkınma hamleleri dünya ile kıyasalanabilir tek üstünlüğümüz olan çevremizin de her geçen gün daha çok kirlenmesini ve giderek yok olmasını da beraberinde getirmiştir. Öyle ki, içinde bulunduğumuz son yıllarda çevre konusunun Kıbrıs konusundan bile daha çok tartışıldığı göz önüne alındığında çözüm bekleyen çevre sorunlarının artık hat safahaya ulaştığı da bilinen bir gerçekliktir.

En son olarak denizlerimizde yaşanan petrol kazaları ve bunun yarattığı kirlilik karşısında ülke olarak aciz durumda kaldığımız bu duruma verilebilecek en somut örnek olarak karşımızda durmaktadır. Belli ki bu sorun, halen acil çözüm bekleyen ve yeni oluşturulacak hükümetin de en yoğun uğraş vermesi gereken konuların başında gelmektedir. Benzer şekilde, yaz aylarında kaderimizmiş gibi yaşadığımız orman yangınları ve her defasında yaşanan ama bir türlü gereği yapılmayan ''yangın helikopteri'' tartışmaları da çevre yönetiminin tek elde toplanmasını kaçınılmaz kılmaktadır.

Geldiğimiz noktada tüm çevre sorunlarının çözümü için bütünlüklü adım atabilecek ve bu konuda daha etkin bir mücadele verebilecek ayrı bir ÇEVRE BAKANLIĞI'nın oluşturulması elzemdir. Bu bağlamda, Çevre Platformu yeni hükümetin çevre koruma, orman, meteroloji, jeoloji ve maden, su işleri, şehir ve planlama gibi çevre ile ilgili ''denetçi'' nitelikteki tüm daireleri tek çatı altında toplayarak, diğer bakanlıklardan bağımsız hareket edebilen ve finansal açıdan da yeterli fonlarla donatılmış bir ÇEVRE, ŞEHİRCİLİK VE DOĞAL KAYNAKLAR BAKANLIĞI kurulmasını talep etmektedir.

Platforumuzun, meclisde temsil edilen siyasi partilerle bu konuyu görüşmek ve istencini daha yüksek sesle dile getirmek için yarından itibaren girişim başlatacağını da kamuoyuna sayıgı ile duyur.

Kuzey Kıbrıs Çevre Platformu

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER