Harmancı, Kaplumbağaları Koruma Cemiyeti'nin düzenlediği kermese katıldı

loading
3 Ağustos, Pazartesi
£

9.09

8.18

$

6.95

Harmancı, Kaplumbağaları Koruma Cemiyeti'nin düzenlediği kermese katıldı

Harmancı, Kaplumbağaları Koruma Cemiyeti'nin düzenlediği kermese katıldı

Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı Mehmet Harmancı Kaplumbağaları Koruma Cemiyetinin Lapta'da bulunan Lapethos otelde düzenlediği kermese katıldı.Kermesde Cemiyet faliyetleri ve genel olarak yapılanlar ileriye dönük projeler hakkında bilgi paylaşımında bulunuldu.

Harmancı, Kaplumbağaları Koruma Cemiyeti'nin düzenlediği kermese katıldı
A- A A+

Kuzey Kıbrıs Kaplumbağaları Koruma Cemiyeti (KKKKC) Akdeniz'deki balıkçılığın Kuzey Kıbrıs'taki kaplumbağa nüfusunu etkilediğini belirterek, her yıl çok sayıda kaplumbağanın ağlara ve çengellere takılarak can verdiğini söyledi. Bunun evrensel bir sorun olduğunu belirten cemiyet sözcüsü Dr. Özge Özden, çıkardıkları cep kitapçıklarıyla katılımcıları bilgilendirme, çocuklarda ve gençlerde farkındalık yaratmak amacıyla kermesi düzenlediklerini belirtti.

Harmancı: "Kaplumbağalar için bizlerin de yapabilcekleri var..."

Bakan Mehmet Harmancı; "Kaplumbağa yumurtaları ve yumurtadan çıkan yavruların karşı karşıya olduğu pek çok tehdide karşı, ayrı ayrı önlemler alınması gerekiyor. Bu çerçevede, kaplumbağaların yumurtlama döneminden, yavruların çıkmasına ve denize ulaşmalarına kadar, sahillerin temizlenmesinden balıkçılara kaplumbağaları öldürmemesi için bilinç kazandırılmasına kadar pek çok çalışmalar yürütülüyor" dedi.

Koruma faaliyetleri, ergin dişi kaplumbağanın karaya ayak basması ile başlıyor.

Yumurtlamak için ışıksız, kum seviyesi yeterli, sakin ve yapılaşma olmayan, temiz sahillere ihtiyaçları var. Bölgedeki bir ışık, yavruların yönlerini kaybetmesine neden olabiliyor. Bunun yanında çevrede martı, karga, tilki ve yengeç gibi canlıların bulunması, denize intikalin olabildiğince hızlı olmasını zorunlu kılıyor.

Harmancı; Çevre Koruma Dairesi çalışanlarının ve gönüllü öğrencilerin, ideal ortamı bozacak herhangi bir yapılaşmanın veya insan faaliyetinin olmadığını kontrol etmek için her gece belli sahillerde kontrol yaptığına değinerek, dönem dönem sahillere yığılan çöplerin temizlenmesi için de bazen öğrenciler bazen de belediye işbirliği ile temizlik çalışmaları yürütüldüğüne vurgu yaptı.

Harmancı; "Ülkemiz için büyük öneme sahip olan kaplumbağaların korunması ve ülke sahillerimize yumurta bırakamaya devam edebilmeleri için bölgede yaşanların ve tatil için gelenlerin denize naylon poşet atmamaları, bölgede kullanılacak ışık seviyesine dikkat etmeleri, yumurtlama alanlarına ve yumurtalara dikkat etmeleri gerekir" dedi.

Tüm gönüllülere, kermesi düzenleyenlere ve bu alanda emek verenlere teşekkür eden Harmancı," Umarım kazancı bol bir kermes olur "diyerek sözlerini tamamladı.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER