Darbaz: "TAK'ta gerçek niyet üzüm yemek değil bağcı dövmektir"

loading
28 Eylül, Pazartesi
£

10.05

9.09

$

7.79

Darbaz: "TAK'ta gerçek niyet üzüm yemek değil bağcı dövmektir"

Darbaz: "TAK'ta gerçek niyet üzüm yemek değil bağcı dövmektir"

Basın Emekçileri Sendikası Başkanı Kemal Darbaz yaptığı açıklama ile dün Türk Ajansı Kıbrıs'ta yapılan eylemi değerlendirdi... Darbaz: "Sorunların çözümü için yönetim kurulu toplanmalı ama arkadaşlar yönetim kurulu toplantısına karşı eylem yapıyorlar" dedi... Açıklama şöyle:

A- A A+

Bilindiği gibi, TAK Yönetim Kurlu Başkanı Sayın Emir Ersoy 28 Nisan 2013 tarihinden beridir, Yönetim Kurulunu toplantıya çağırmamaktadır. Yasaya göre en az ayda bir toplanması gereken TAK Yönetim Kurulu, çalışanların ve kurumun çözüm bekleyen onlarca sorunu bulunmasına karşın bu davranış biçimi yaklaşık 4 aydır sürdürülmektedir.

Geçtiğimiz Cuma Günü (16/08/2013) TAK Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sayın Levent Özadam imzasıyla sendikamıza gönderilen yazıyla, 20/08/2013 tarihinde Yönetim Kurulu'nun toplantıya çağrıldığını öğrendik. Yetkili Sendika konusunun da görüşüleceği bu toplantıya Basın-Sen ve Kamu-İş temsilcileri çağrılmadı. Bu anlaşılabilir ve yasal bir durumdur. Sendika olarak hazırladığımız iki dosyayı, Kurum Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısına verilmek üzere sabah saatlerinde, müdür sekreterine teslim ettik ve toplantının başlamasını bekledik. Ancak, ne yazık ki nisap sağlanamadığı için toplantı açılamadı.

Basın-Sen olarak bizler sabırsızlıkla, Yönetim Kurulunun toplanmasını ve sorunlara çözüm üretmesini beklerken, Kamu-İş temsilcileri Kuruma gelerek toplantıyı protesto etmek için 8-9 kişilik bir grupla eylem yaptılar. Böylelikle, bunca yıllık sendikal yaşamımızda böyle bir gerekçeyle eylem yapıldığına da ilk kez tanık olduk.

Eylemde açıklamalarda bulunan Sayın Sami Dilek, birçok kez olduğu gibi yine gerçek dışı ifadelerde bulundu. Sayın Dilek, Kurum Müdürünün Yönetim Kurulunu toplama girişiminde bulunduğunu açık bir dille ifade etti. Kurum Müdürünün böyle bir girişimde bulunması yasal olarak mümkün değildir. Kaldı ki, sendikamıza gönderilen ve altında Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak imzası bulunan Sayın Levent Özadam'ın bildiriminin aynisi, sayın Sami Dileğin elinde de vardı. Sayın Sami Dilek'in, bu gerçeği bildiği halde, kurum müdürünün Yönetim Kurulunu toplama girişiminde bulunduğunu söylemesi, aslında gerçek niyetini de ortaya çıkarmaktadır.

Ne yazık ki, gerçek niyet, üzüm yemek değil bağcı dövmektir.

Sorunlara çözüm üretmesi gereken mercinin Yönetim Kurulu olduğu açıkken, Yönetim Kurlunu, Yönetim Kurulu Başkanının yokluğunda toplantıya çağırma yetkisi bulunan Başkan Yardımcısı olumlu bir girişim yapmıştır. Ancak, sürekli olarak sahte uzlaşı çağrısı yapan Kamu-İş Başkanı Sayın Sami Dilek bu girişime "eylemle" karşılık vermiştir.

TAK'ta huzurun bozulduğunu söyleyen bu arkadaşlar, bozulan huzurun öznesi konumundadırlar. Uzunca bir süredir yasal olmayan ve meşruluk temelinden yoksun olarak devam eden bu çabalar, konuyla ilgilenen ve sorunun ne olduğunu kavrayan herkes tarafından ayıplanmaktadır. Ortaya konan bu çabaların tek amacı, var olan statükonun devamını sağlamaktır.

Sayın Sami Dilek'e bir kez daha, bu haksız oyunun bir parçası olmaması noktasında çağrıda bulunuyoruz.

Basın-Sen, kurum çalışanlarının moral motivasyonunun kırıldığı tespitini yaparak, Kamu-İş sendikasının ve birkaç akıl hocasının kurumda suni bir biçimde yarattığı huzursuzluğun bira an önce son bulmasını talep etmektedir. Bu noktada sendikamız, 4 ay sonrasında ve ilk denemesinde toplanamayan Yönetim Kurulunun bir an önce toplanmasını ve biriken sorunlara köklü çözümler getirmesini istemektedir.

Sendikalar, gerçekler üzerinden politikalar üretir/üretmek zorundadır ve sendikacılığın merkezinde insan vardır. Bugün TAK çalışanı arkadaşlarımıza, bağcı dövmek amacıyla yola çıkan birkaç kişinin yaşattığı huzursuzluk, dayanılmaz bir noktaya gelmiştir ve son bulmak zorundadır. TAK Yönetim Kurulu'nun varlık nedeni ise, sorunlara çözüm bulmaktır. Ve ajans çalışanlarının bugün için yaşadığı sıkıntılarda her bir yönetim kurulu üyesinin sorumluluğu vardır.

Bu düşüncelerle sendikamız, TAK Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sayın Levent Özadam'ı, vakit kaybetmeden yönetim kurulunu toplantıya çağırmaya davet eder.

Kemal Darbaz

Başkan

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER