Tekman: "Talat, CTP'nin akil adamı"

loading
31 Mayıs, Pazar
£

8.42

7.57

$

6.82

Tekman: "Talat, CTP'nin akil adamı"

Tekman: "Talat, CTP'nin akil adamı"

Gazeteci Ali Tekman, İkinci Cumhurbaşkanı'nın, koalisyon konusundaki uyarılarının parti tabanınca dikkate alınması gerektiğini söyledi: ??

Tekman: "Talat, CTP'nin akil adamı"
banner
A- A A+

Ülke siyasetinde hareketli gelişmeler yaşanıyor. Seçimlerin ardından koalisyon görüşmeleri başlarken, siyasi partilerin içerisi de cadı kazanı gibi kaynıyor. Ulusal Birlik Partisi (UBP) tek adayla kurultaya gitme kararı alırken, Toplumcu Demokrasi Partisi'nde (TDP) ise istifalar arka arkaya geldi. Seçimlerde partisinin oylarını yükseltmemesi durumunda istifa edeceğini belirten TDP Genel Başkanı Çakıcı sözünü tuttu.Parti Meclisi toplantısında Çakıcı ile birlikte genel sekreter Cemal Özyiğit ve Merkez Yürütme Kurulu üyeleri de istifalarını sundu.

TDP ALTI VEKİL ÇIKARABİLİRDİ: ?

Yaşanılan bu gelişmeleri konuk olduğu Günaydın Ada programında değerlendiren Gazeteci Ali Tekman, Çakıcı'nın istifa ederek sözünü tuttuğunu belirtti. Çakıcı'nın çok zor bir durumda partiye sahip çıktığını ve büyük özveriler gösterdiğini belirten Tekman, bu aşırı sevgi ve sahiplenmenin zamanla zarar veren bir boyuta ulaştığını söyledi. Özellikle seçimler öncesindeki adaylık krizinin partiye zarar verdiğini belirten Tekman; "Barış Mamalı, Suphi Hüdaoğlu ve Tahsin Mertekçi ayrılmamış olsaydı bence TDP 6 vekil çıkarırdı"dedi.

DP-UG'DE MAKAM PAYLAŞIMLARI VAR: ?

Çakıcı gibi seçim öncesinde iddialı açıklamalar yapan bir diğer isim Serdar Denktaş'ın partisinin birinci parti olmamasına rağmen istifa etmediğini de hatırlatan Tekman, Denktaş'ın seçim öncesinde yaptığı açıklamanın fazla uç ve büyük bir hedef olduğunu ifade etti. DP'nin bu yükselişinde UBP'den ayrılan vekillerin büyük bir payının bulunduğunu söyledi. DP-UG içerisine bir makam paylaşımı kavga başladığını söyleyen Tekman; "Liste dışı kalan UG kanadındaki bazı arkadaşlar daha 2. Günden arayıp da makamlarla ilgili bilgi sordular" dedi. Tekman, bu paylaşım kavgalarının DP-UG içerisinde soruna neden olabileceğini de vurguladı.

GÖRÜŞMELER EROĞLU İLE OLUYOR: ?

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun DP-UG içerisinde belirgin bir şekilde hissedilen bir etkisi olduğunu savunan Tekman, CTP'nin koalisyon görüşmelerini dolaylı yoldan Cumhurbaşkanı Eroğlu ile yaptığını da iddia etti. Tekman; "CTP şu an koalisyonu Eroğlu ile yapıyor eğer o koalisyon kurulursa Eroğlu ile koalisyon kurulmuş olur"dedi.

TALAT'IN AÇIKLAMALARI ÖNEMLİ: ?

CTP'nin Cumhurbaşkanı Eroğlu ile özellikle Kıbrıs sorunu konusunda büyük bir görüş ayrılığına sahip olduğunu belirten Tekman, CTP'lilerin 'biz Cumhurbaşkanı'nı çözüm için itici oluruz' söylemlerinin de pek gerçekçi olamayacağını vurguladı. CTP'nin DP-UG ile koalisyon yapması halinde ayağına birçok bağın takılacağını savunan Tekman, bu sebeple UBP ile bir koalisyonun daha sağlıklı olacağını ifade etti. Tekman; "Statükonun en sivri uçları şimdi DP-UG'de... Bununla koalisyon yapan neden UBP ile yapmasın?"dedi. İkinci Cumhurbaşkanı Talat'ın bu yöndeki açıklamalarının son derece önemli olduğunu da belirten Tekman, CTP tabanının Talat'ın açıklamalarını önemsemesinin gerektiğini de vurguladı. Talat'ın CTP'nin akil adamı olduğunu savunan Tekman; "UG kanadı Küçük kabinesinin bakanlarıydı CTP onlardan nasıl hesap kuracak? UBP ile koalisyon daha sağlıklı ve verimlidir. Sayın Talat'ın bilgi ve tecrübesi son derece önemlidir ve görüşleri dikkate alınmalıdır"dedi. Tekman, Ulusal Birlik Partisi'nin bir arınma sürecinde olduğuna dikkat çekerek, bu süreçte Hüseyin Özgürgün'ün başkanlık edeceği bir UBP'nin koalisyon için çok daha iyi bir alternatif olabileceğini de savundu.

StarKıbrıs

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER