Siyasette tüm gözler CTP-BG'nin yarın akşamki kararına çevrildi

loading
14 Ağustos, Cuma
£

9.59

8.68

$

7.34

Siyasette tüm gözler CTP-BG'nin yarın akşamki kararına çevrildi

Siyasette tüm gözler CTP-BG'nin yarın akşamki kararına çevrildi

CTP-BG, hükümet kurma çalışmalarında rotayı hangi partiye çevireceğinin kararsızlığını yaşarken, DP-UG beklemede, UBP ise gelecek teklife hazırlanıyor. Siyasette tüm gözler CTP-BG'nin yarın akşamki kararına çevrildi.

Siyasette tüm gözler CTP-BG'nin yarın akşamki kararına çevrildi
A- A A+

CTP-BG'de görüşler farklı… Pazarlıkta içişleri ve maliye bakanlıkları pürüzüne takılan CTP-BG ile DP-UG'nin olası bir hükümette yer alıp almayacağına yönelik belirsizlik sürüyor. Bu konuda tabanın görüşüne başvuran CTP-BG'de önceki akşam 5 ilçede yapılan toplantılarda, parti merkezine net bir görüş ulaşmadı. Lefkoşa'da DP-UG ile devam edilmesi yönündeki görüş ağır basarken, İskele'de "UBP" alternatifinin değerlendirilmesi seslendirildi. Girne ve Gazimağusa örgütlerinde ise parti program ve prensiplerinden ödün verilmemesi ilkesinden hareketle hem DP-UG, hem de UBP ile hükümet kurma seçeneklerinin değerlendirilmesi ön planda. Güzelyurt'un nabzı ise öğrenilemedi

UBP, CTP ile koalisyona hazır… UBP cephesinde ise olası koalisyon pazarlıklarına yönelik olumlu sinyaller gelmeye başladı. Ülkenin hükümetsiz kalmaması için üzerine düşen görevi yapmaya hazır olduğunu açıklayan UBP'de genel başkan adayı, Lefkoşa Milletvekili Hüseyin Özgürgün, dün yaptığı açıklamada, olası bir CTP-UBP koalisyonuna yeşil ışık yaktı. "CTP ile anlaşamayız diye bir ifadem yok. Onlar karar alırsa neden görüşmeyelim" diyen Özgürgün, CTP-BG'nin görevi iade etmesi halinde ise tek alternatifin UBP/DP-UG/TDP koalisyonu olduğunu da söyledi

***
UBP genel başkan adayı Hüseyin Özgürgün, "CTP-BG ile anlaşamayız diye bir ifadem yok. Onlar karar alırlarsa neden görüşmeyelim" dedi:

UBP'den CTP-BG'ye yeşil ışık

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkan adayı Lefkoşa Milletvekili Hüseyin Özgürgün, koalisyon görüşmeleriyle ilgili yeni bir açıklama yaptı ve CTP-BG'ye yeşil ışık yaktı.

Özgürgün, "CTP-BG ile anlaşamayız diye bir ifadem yok. Onlar karar alırlarsa neden görüşmeyelim" dedi.

Hüseyin Özgürgün, CTP-BG'nin görevi iade etmesi halinde ise tek alternatifin UBP-DP-UG ve TDP koalisyonu olacağını söyledi.

Özgürgün, dün BRT'ye yaptığı açıklamada, gelişmeleri yakından takip ettiklerini ifade ederek, "Bizim açımızdan herhangi bir gelişme yok… Biz şu an görüşmelerin dışındayız" şeklinde konuştu.

CTP ile DP UG'nin neler görüştüğünün detaylarının basına yansıdığına işaret eden Özgürgün, yıllardır ana muhalefete verilen meclis başkan yardımcılığının bile tartışıldığını kaydetti.

UBP'nin hükümette olması durumunda meclis başkan yardımcılığının yine ana muhalefete verileceğini ifade eden Özgürgün, CTP-BG parti meclisinin UBP ile görüşme kararı almadığını veya alamadığını belirtti ve şöyle devam etti:

"Biz CTP-BG ile yaptığımız ön görüşmede bize yazılı metin sundular ve görüşlerimizi istediler. Biz de görüşlerimizi verdik. Bu metin üzerinde de görüşebileceğimizi söyledik. Onlar ilk olarak DP/UG ile görüşme kararı aldılar ama uzlaşamadılar, bizimle de görüşme alamadılar. Şu an durum ortada. Ancak şunu söylemek isterim ki, CTP-BG ile anlaşamayız diye bir ifadem yok. Onlar karar alırlarsa neden görüşmeyelim. Biz ülkenin hükümetsiz kalmasını istemediğimizi söyledik. Biz görüşmeye hazırız ancak onlar görüşme kararı bile alamadıktan sonra bizim diyecek bir şeyimiz yok"

Alternatifler üzerinde de duran Özgürgün, "CTP-BG eğer görevi iade ederse tek alternatif UBP-DP/UG ve TDP olur" ifadelerini kullandı.

***

CTP-BG'nin hükümet kurma çalışmalarında nasıl bir yol izlemesi gerektiğini belirlemek için toplanan ilçe meclislerinden net bir mesaj çıkmadı

CTP'de görüşler farklı

l ÜÇ SEÇENEĞİ TARTIŞTILAR… CTP-BG İlçe Meclisleri önceki gece toplanarak, seçimden birinci parti olarak çıkan CTP-BG'nin hükümet kurma çalışmalarında nasıl bir yol izlemesi gerektiği yönünde, yarın akşam toplanacak parti meclisi için farklı tavsiyeler üretti. CTP-BG'nin önünde DP-UG ile görüşmelere devam, UBP ile görüşme başlatma veya muhalefette kalma şeklinde üç seçenek bulunuyor

l LEFKOŞA "DP-UG", İSKELE "UBP" DİYOR… Lefkoşa'da DP-UG ile müzakerelerin devam etmesi görüşü ağır basarken, İskele, UBP ile görüşmelere başlaması yönünde görüş bildirdi. Girne ve Mağusa, parti program ve prensiplerinden ödün vermeden gerek UBP, gerekse DP-UG ile hükümet kurma seçeneklerinin değerlendirilmesi gerektiği yönünde tavsiye kararı aldı. Güzelyurt'ta ise nasıl bir görüş belirdiği konusunda bilgi verilmedi.

Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler (CTP-BG) Parti Meclisi'nin aldığı kararın ardından önceki gece toplanan ilçe meclisleri, parti meclisine hükümet kurma çalışmaları ile ilgili farklı tavsiyelerde bulundu.

Lefkoşa, Girne, Mağusa, Güzelyurt ve İskele'de gerçekleştirilen genişletilmiş parti meclisi toplantılarında, Güzelyurt İlçe Başkanı Doğan Şahali dışındaki ilçe başkanları, parti meclisine ne gibi bir tavsiyede bulunacaklarını KIBRIS'a aktardı.

CTP-BG Genel Sekreteri Asım Akansoy, ilçelerden gelen görüşleri pazartesi yapılacak parti meclisi toplantısında değerlendireceklerini ve söz konusu görüşlerin alacakları karar için kendilerine yol göstereceğini söyledi.

Azgın: "Lefkoşa'da DP-UG ile devam edilmesinden yana bir eğilim var"

Lefkoşa İlçe Başkanı Mutlu Azgın, toplantıların bir eğilim tespit toplantısı olduğunu, Lefkoşa'daki toplantıda Ulusal Birlik Partisi (UBP) ile hükümet kurma çalışmaları çerçevesinde kesinlikle görüşülmesini istemeyenler olduğu gibi, görüşülse bile bir sonuç alınamayacağını düşünenler olduğunu söyledi.

Azgın, Lefkoşa'da eğilimin Demokrat Parti-Ulusal Güçler (DP-UG) ile görüşmelerin devam etmesinden yana olduğunu ifade etti;

"Ancak DP-UG'nin bugünkü duruşuyla değil" dedi.

Şahali: "Parti programı ve prensiplerinden ödün vermeden"

Mağusa İlçe Başkanı Erkut Şahali ise önceki akşamki toplantıda, kurulacak bir koalisyonda, önceliklerin tartışıldığını, bunların da hükümet programı ve hükümet içerisinde "etkin yetki dağılımı" olduğunun altını çizdi. Şahali, toplantının sonucunda CTP-BG'nin hükümet programından ve prensiplerinden ödün vermeden mevcut koalisyon seçeneklerinin değerlendirilmesi yönünde bir tavsiyeleri bulunduğunu söyledi.

Şahali, "Koalisyon arayışında mevcut seçenekler içerisinde DP ve UBP var. UBP'ye kapıların tamamen kapanması gibi bir yaklaşım yok" şeklinde konuştu.

Eminağa: "Muhalefette kalmak da bir seçenek"

Girne İlçe Başkanı Erkan Eminağa ise toplantıda, CTP-BG'nin programı, ilkeleri ve prensipleri açısından DP-UG veya UBP ile uygun bir zemin aranması gerektiği, bu zeminin bulunamaması durumunda muhalefette kalmanın da bir seçenek olarak belirdiğini söyledi.

DP-UG ile yapılan görüşmelerde yaşanan tıkanıklığı ne şekilde aşabileceklerini tartıştıklarını söylen Eminağa, DP-UG Genel Başkanı Serdar Denktaş'ın, CTP-BG'yi partisine "mahkum" gören yaklaşımı üzerinden değerlendirmeler yapıldığını ancak sonuçta CTP-BG'ye en yakın duran parti ile koalisyon kurma denemesi yapılabileceği yönünde görüşün öne çıktığını anlattı.

Doğan Şahali görüş belirtmedi

Güzelyurt İlçe Başkanı Doğan Şahali ise ilçe meclisi toplantısından ne türde bir görüş çıktığı yönünde görüş belirtmek istemediğini belirterek, parti içerisinde tartışılan DP-UG ile görüşmelere devam etmek; UBP ile hükümet kurma çalışmalarına başlamak veya muhalefette kalmaktan oluşan seçeneklerin üçünün birden, kendi açılarından masada olmadığını söyledi.

Sennaroğlu: "UBP ile görüşülmesi tavsiyesi var"

İskele İlçe Başkanı Önder Sennaroğlu ise halkın kendilerine iktidar olma sorumluluğu verdiğinin bilinciyle tartışmalar yaptıklarını, öne sürülen görüşlerde tüm siyasi partilere eşit mesafede durmak ve prensiplerine sadık kalmak şartıyla, CTP-BG Parti Meclisi'ne, UBP ile koalisyon görüşmelerine başlama tavsiyesinde bulunduklarını söyledi. Sennaroğlu, "DP seçeneği hemen hemen ortadan kalktı" dedi.

CTP-BG Parti Meclisi, DP-UG ile başlattığı hükümet kurma çalışmalarının başarısızlığa uğramasının ardından, DP-UG ile görüşmelere devam etmek, DP-UG ile görüşmeleri kesip UBP ile hükümet kurmayı denemek veya muhalefette kalmaktan oluşan bu seçenekleri değerlendirmesi için sözü tabana bırakma kararı almıştı.

İki parti arasında yürütülen görüşmelerde, hükümet programında büyük oranda görüş birliği sağlanırken, "hassasiyetler" olarak adlandırılan bakanlıkların paylaşımında pürüzler ortaya çıkmıştı.

Denktaş: "Olmazsa olmaz, ne yapalım?"

Öte yandan KIBRIS'a konuşan Serdar Denktaş, CTP-BG'nin, sürdürdükleri tavır nedeniyle kendileriyle hükümet kurmayacak olma ihtimaline karşılık "Olmazsa olmaz, ne yapalım?" dedi.

Denktaş, şu anda CTP-BG ile var olan sürecin "pamuk ipliğine" bağlı olduğunu, kopması durumunda gereken değerlendirmeyi yapacaklarını söyledi.

Serdar Denktaş, "UBP ile herhangi bir temasımız olmadı. CTP-BG ile süreç devam ederken UBP ile temasa geçmek siyasi açıdan etik olmaz" dedi.

Osaman Kalfaoğlu - Kıbrıs Gazetesi

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER