Yakın Doğu Üniversitesi bilim dünyasına ışık tutmaya devam ediyor

loading
31 Mayıs, Pazar
£

8.42

7.57

$

6.82

Yakın Doğu Üniversitesi bilim dünyasına ışık tutmaya devam ediyor

Yakın Doğu Üniversitesi bilim dünyasına ışık tutmaya devam ediyor

BiomedLib'den Dan Nielsen yaptığı açıklamada, son iki yıldır kendi alanında en iyi 20 yayın seçilmiş olup Yakın Doğu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi Dr Serdar Susever'in makalesi birinci sırada yer alırken, Türkiye ve KKTC'de ise İlk oldu

Yakın Doğu Üniversitesi bilim dünyasına ışık tutmaya devam ediyor
banner
A- A A+

Yakın Doğu Üniversitesi'nden Bilimsel Başarı ile KKTC ve Türkiye'de Bir İlk Daha

Yakın Doğu Üniversitesi Lefkoşa Kıbrıs (Near East University Nicosia Cyprus) Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya gore, "Evaluation of the significance of molecular methods in the diagnosis of invasive fungal infections: comparison with conventional methods. Mikrobiyol Bul; 2011 Apr;45(2):325-35 PMID: 21644076" adlı makalesi ile Yakın Doğu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi kendini bir kez daha kanıtladı.

YDÜ'den verilen bilgiye göre, Yakın Doğu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi Dr Serdar Susever' e ait olan makalede, son yıllarda mantar infeksiyonlarının öneminin artmasından dolayı etken olan mantarların tanısı, tür tayini, tiplendirilmesi ve antifungal dirençlilikle ilgili çalışmalar hız kazandığını bilidiriliyor.

Dr. Susever Klasik yöntemlerin zaman alıcı olması, gerekse her zaman olumlu sonuç vermemesi nedeniyle bu yöntemlerin olduğunu belirtirken, bunların yanı sıra daha hızlı olan, duyarlılık ve özgüllüğü yüksek yeni tanı yöntemlerine gereksinim duyulduğunu ifade etti.
Bu çalışmada, 50 immünsupressif hastanın moleküler yöntemler kullanılarak bazı mantar infeksiyon ve etkenlerinin tür düzeyinde tanıları yapılmış ve uygulanan yöntem Türkiye'de bir ilk olmuştur.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER