Mamalı: "Bağımsız aday olarak ortaya çıkan seçim neticeleri bana onur vermiştir"

loading
11 Ağustos, Salı
£

9.44

8.48

$

7.22

Mamalı: "Bağımsız aday olarak ortaya çıkan seçim neticeleri bana onur vermiştir"

Mamalı: "Bağımsız aday olarak ortaya çıkan seçim neticeleri bana onur vermiştir"

Gecikmiş de olsa Lefkoşalı seçmenlerime olan teşekkürümü sunmak isterim. Bu teşekkür, 28 Temmuz 2013 tarihinde yapılan erken genel seçimlerde Lefkoşa Bölgesi seçmenlerinin bana verdikleri güzel ve onurlu destekten ötürüdür.

Mamalı: "Bağımsız aday olarak ortaya çıkan seçim neticeleri bana onur vermiştir"
A- A A+

Bu seçime Lefkoşa Bölgesi'nden bağımsız milletvekili adayı olarak katılmıştım. Seçim öncesi uğradığım haksızlığa karşı sergilemem gereken duruş yanında temsil ettiğim kesimlere olan sorumluluk bilinciyle "Anayasal Seçilme Hakkımı" kullanarak adaylığımı ilan etmiştim. Milletvekili seçilme şansımın, adil olmayan yasal prosedüre dayanması yani seçim sisteminin adaletsiz bir zemin üzerine kurulmuş olması nedeniyle, çok az olduğunu biliyordum. Nitekim, benim aldığım oy oranı daha fazla olmasına rağmen, benden daha az oy alan bir parti meclise girebilirken, ben ise dışarıda kaldım. Bana destek ve oy veren insan sayısı bazı partilerden daha fazla (yani Lefkoşalı seçmenin iradesi daha fazla olmasına rağmen) olmasına rağmen ters bir neticeyle karşı karşıya kaldım.

Oy pusulalarına bakıldığında bağımsız aday olarak benim siyasi partiler ile bir yarış halinde olduğum görülmektedir. Ancak vurulan bir adet mühür ile bir parti "16 oy" alırken ve buna ek olarak karma oylardan gelen tercihleri de hanesine yazabilirken, ben bağımsız bir aday olarak sadece karma oylardan "1" adet oy alabilme şansına sahip olmam nedeniyle daha ilk baştan büyük bir adaletsizlik ile seçimlere başlamıştım. Bağımsız Aday'ın da siyasi partiler gibi mühür alma şansı olmadığı için 1 kişi bana oy verdiğinde benim haneme sadece "1" puan şeklinde yazılırken bir başka kişi ise bir siyasal partiye mühür vurduğunda o partinin hanesine "16" puan yazılmaktadır.

Eşitsizlik ve adaletsizlik yaratan bu sistemin tüm olumsuzluklarına rağmen geçerli oy kullanan seçmenler baz alındığında Lefkoşa Bölgesi'nden bana toplam %9.1 oranında ciddi bir oy verilmiştir. Yani geçerli oy kullanan Lefkoşalı seçmenlerin %9.1'i benim meclis üyesi olmamı istemiş ve bu yönde bir demokratik tercihte bulunmuştur. Yanlış oy kullanma neticesinde (Bağımsız Adaya mühür vurma gibi) yanan oylarımı da düşünecek bundan daha yüksek oranda bir iradenin yanımda olduğu sonucuna da rahatlıkla varabilirim.

Lefkoşa'daki seçmenlerden toplam %6.98'lik oy almış bir parti ise seçim sisteminin adaletsizliğinden faydalanarak meclise bir adet milletvekili gönderme şansını elde etmiştir. Bu parti Lefkoşalı seçmenlerin sadece 1280 kişisinden mühür almasına yani geçerli oy kullanan seçmenlerin %3.77'sinden "partisel destek" görmesine rağmen ek olarak gelen karma oy tercihleriyle %6.98'lik bir orana erişmiş ve bir tane de olsa milletvekili çıkarma şansını yakalamıştır.

Bu adaletsiz sistemi değiştirebilme adına İlçe Seçim Kurulu ile Yüksek Seçim Kurulu'na başvurup konunun Anayasa Mahkemesi'ne havale edilip orada görüşülmesini talep ettim. Çeşitli gerekçelerle bu talebim reddedildi. Burada iç hukuk yollarını tüketmiş olduğum cihetle konuyu AİHM'e taşımak için hazırlıklara başladım ve ilerleyen günlerde buraya başvurumu yapmış olacağım.

Lefkoşalı seçmenler, bana oy verebilmek için sadece "Karma Oy" kullanmaya mahkum olmalarına rağmen yine de 3087 kişi bu yolla bana oy vermiştir. Bu sayı beni ada genelinde karma oy alan en yüksek 3. kişi yapması yanında, Lefkoşa'da karma oy kullananların %42'sinin de tercihinde bana yer verdiğini göstermektedir. Bu oran, kurumsal destek olmadan ve çok cılız bir bütçeyle de olsa seçimden önemli bir halk desteğiyle çıkabildiğimi ortaya koymaktadır. Bu başarılı neticeyi almamda en büyük pay sahibi olan Lefkoşalı seçmenlerime bu açıdan müteşekkir olduğumu belirtmek isterim. Bunun yanında bana maddi ve manevi anlamda destek olan herkese ve her kuruma da ne kadar teşekkür etsem azdır.

Seçimden yüzümün akıyla çıkmam ve onurlu bir sonuçla ipi göğüsleyebilmem benim için çok daha önemli bir durum yaratmıştır.

Lefkoşa Bölgesi'nde mevcut 207 adet sandığın tümünde de bana oy verilmiştir. Genel istatistiki rakamlara göre Lefkoşa-Merkez'de %11.11, Gönyeli-Yenikent bölgesinde %10.89, Surlariçi'nde %5.16 ve Köyler'de ise %6.20'lik bir kitlenin bana oy verdiği görülmektedir (Sadece karma oy kullananlardan Lefkoşa genelinde bu oranların yakalanabildiğini de anımsatmak isterim).

Daha özel istatistiki bilgiler vermek gerekirse;

Metehan(Aydemet) Bölgesi'nde %15.15, Yenikent'te %14.20, Kumsal'da %13.23, Ortaköy'de %12.54, K. Kaymaklı'da %11.60, Taşkınköy'de %11.34, Kızılay'da %10.57, Marmara Bölgesi'nde %10.65, Taşkınköy'de %11.34, Yenişehir'de %10.20, Mahmut Paşa'da %9.91, Köşklüçiftlik'te %10, İplik Pazarı'nda %10.94, Göçmenköy'de %8.08, Çağlayan Bölgesi'nde %8.88, Ayyıldız'da %8.77, Değirmenlik-Bahçelievler'de %8.33, Beyköy'de %8.06, Yiğitler'de %8.02, Gönyeli'de %7.58, Alayköy'de %7.65, Kalavaç'ta %7.39 gibi bir seçmen desteğinin ortaya çıktığını görmekteyiz.

Bu sonuçlar karşısında halkın bana karşı ciddi bir güven beslediğini ve partisiz kalmama rağmen bana destek olmaya çalıştıklarını rahatlıkla görebilmekteyim.

"TEŞEKKÜRLER LEFKOŞA"

AV. BARIŞ MAMALI

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER