İÇ HABERLER
okuma süresi: 9 dak.

"Hala Sultan İlahiyat Koleji" açıldı!

"Hala Sultan İlahiyat Koleji" açıldı!

"Hala Sultan İlahiyat Koleji II. Etap İnşaatı" Temel Atma Töreni yapıldı...

Yayın Tarihi: 28/09/13 10:00
okuma süresi: 9 dak.
"Hala Sultan İlahiyat Koleji" açıldı!
A- A A+

Kıbrıs Postası - HASPOLAT

"Hala Sultan İlahiyat Koleji II. Etap İnşaatı" Temel Atma Töreni'ne, Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, Maliye Bakanı Zeren Mungan, Milli Eğitim Bakanı Mustafa Arabacıoğlu, Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş,Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, Din İşleri Başkanı Talip Atalay, Ulusal Birlik Partisi Milletvekilleri Hüseyin Özgürgün, Ersan Saner, Ersin Tatar, Sunat Atun, Ünal Üstel DP-UG Milletvekili Zorlu Töre, TOBB Mütevelli Heyeti Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Kıbrıs İlim Ahlak ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Hikmet Kaynarca, Hala Sultan İlahiyat Koleji öğrencileri, veliler ve halktan geniş bir kitle katıldı.

Tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.

***

KAYNARCA: "KOLEJ DEVLETE YÜK GETİRMEYEN BİR YATIRIM"

Kıbrıs İlim Ahlak ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Hikmet Kaynarca'nın konuşmasında;

"20 Temmuz 2012'de temeli atılan KKTC'miz için kazanım olan modern eğitim kampüsünün eğitim bloğunun gölgesi altında olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Kıbrıs İlim Ahlak ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı olarak bu yatırımın hayat bulması için gayret göstermekteyiz. Bİzim de bir parçası olmakla onur duyduğumuz büyük vakıf cemiyetimizin izinden gidebilmenin gayretidir. Bu coğrafyada vakfımız KKTC'ye gönül veren, bu topraklara gönülle bağlı, bu toprakla hizmet vermeyi görev bilen bir vakıfdır. Bu kolej devlete hiçbir yük getirmeden, hayırseverlerin katkıları ile yapılmaktadır."

***

HİSARCIKLIOĞLU: "BİRLİKTE RAHMET VE BEREKET; AYRILIKTA AZAP VARDIR"

TOBB Mütevelli Heyeti Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu konuşmasında;

Bugün son derece hayırlı bir iş için Kıbrıs'a geldik. KKTC'nin eğitimine katkı yapıyoruz. Bu eğitim kompleksine katkı vermekten büyük mutluluk duyuyoruz. Dünyada yaptığınız tüm yatırımlardan zarar edebilirsiniz. Ancak bir yatırım var ki ondan asla zarar edinmezsiniz. O da eğitime yapılan yatırımdır. Eğer Hala Sultan bu topraklarda vefat ettiyse, bize düşen vazife onun adını yaşatmaya devam etmektir. İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır. Ada ekonomisi olmanın bazı sıkıntıları var. Bu sıkıntılara haksız izolasyonlar eklendi. KKTC halkının maruz bırakıldığı izolasyonların kaldırılması için biz de üzerimize düşen çabayı sarfediyoruz. KTSO ile beraber izolasyonların kaldırılması adına çalışıyoruz. Birçok medeniyetin kültürü ile yoğrulmuş KKTC sadece stratejik konumndan dolayı önemli değildir. Bizim geçmişimiz ortak... Birlikte rahmet ve bereket, ayrılıkta azap vardır. Birlik ve beraberlik içinde hareket edersek, daha kısa zamanda daha önemli gelişmeleri yakalayabilirler.Bu çok önemli eğitim kompleksinin, KKTC'nin Doğu Akdeniz'de önemli bir eğitim üssü haline gelmesine ciddi bir katkı sağlayacak. Bu çalışmada emeği geçen herkese teşekkür ediyorum."

***

ARABACIOĞLU: "BİZİM ÖNGÖRDÜĞÜMÜZ KOLEJ MÜFREDATI UYGULANACAK"

Milli Eğitim Bakanı Dr. Mustafa Arabacıoğlu konuşmasında;

"Bugün burada iki amaç için toplandık. Birincisi, bundan bir yıl önce 20 Temmuz'da temeli atılmış olan Hala Sultan İlahiyat Koleji'nin açılışı için, ardından ise bu kompleksin devamı olan ikinci etabın temel atma töreni, her biri 400 kişilik olan yurtların ve yemekhanenin temel atma töreni için toplandık. Burada bir eğitim kompleksi söz konusudur. Kolej bölümüne geldiğimizde, koleje giriş bizim Bakanlık olarak yapmış olduğumuz, kolej sınavları sıralamasındaki kıstaslarla, öğrenciler alınmaktadır. Bu kolejde de, bizim öngördüğümüz kolej müfredatı uygulanmaktadır. Tamamen Milli Eğitim Bakanlığı'nın uhtesindedir. Makamlar geçicidir, yapılan eserler kalıcıdır. Bu inşaatta emeği geçen herkese teşekkürü bir borç bilirim"

***

ATALAY: "HALA SULTAN BİR SEMBOL"

Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay konuşmasında;

"Az önce ifade edildi. Biz barış harekatının yıl dönümünde, yaklaşık bir yıl önce buradaydık ve bu binanın temelini attık. Öyle anlamlı bir tarihte atmayı da uygun bulmuştuk. Buranın öyle bir günde temelini atmıştık. Şimdi de büyük bir heyetle buradayız. Burada hem açılışı, hem de kompleksin kalan kısımlarının temelini atacağız. Burası doğrusu, bir külliye, bir kompleks gibi okulları ile yurtları ile Başkent'in yanında çok önemli bir tesis... Bu adadaki önemli mühürlerden birisi olacak. Türklerin bu adadaki varlığının önemli işaretlerinden biri olacak. Biraz önce, vakıf başkanı da ifade etti. Bu tamamen sivil inisiyatifler ile yürüyor. Buradaki vakıf, TOBB, İlim Yayma Cemiyeti ve bütün bunu destekleyenler ile bu yatırımlar devam ediyor. Cami kısmı ise Türkiye Diyanet Vakfı'nın yardımları ile yürüyecek. Hepsine tek tek teşekkür ediyorum. TOBB'a özellikle teşekkür ediyorum. İstanbul'dan bir işadamı grubu var burada. İstanbul Ticaret Odası'da burada... Doğrusu ben bugün özel sektör mensuplarımızın ikisi birden burada olunca, doğal olarak buranın devamı yönünde onlardan istekte bulunuyorum. Hala Sultan bir sembol... Onun ismi kuzeyde yaşatılacak. Bir başka örneği de burada arkadaşlarımız da not etmişti. 1947 yılında Verecca köyünde, akşam köy kadınlarını eve davet ederek ders veren, odanın ortasına kilim yayıp dinlerini, bayraklarını unutmamaları için elinden geleni yapan Kıbrıs Türkü öğretmen Refika Hanımı da burada hatırlatmak istiyorum. Hala Sultan'lar, Refika Hanım'ların devamıdır bu... Hem inanç değerlerini, kimliğini zor şartlar altında koruyan bu millet, bu gençler ile bu değerleri yaşatma şansı bulacak."

***

YORGANCIOĞLU: "İNSANLIK GELECEĞE DOĞRU EVRİLEN BİR DİNAMİZME SAHİPTİR"

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu konuşmasında;

"Bugün burada bir eğitim kompleksinin temelini atmak üzere toplandık. Eğitim, eğer bilimsel temellerde projelendirilir ise, toplumların geleceğini belirleyecek çok önemli bir kurumsal yapıdır. Bu yapının bu şekilde değerlendirilmesi gerekir. Bu kompleksin oluşmasına katkı koyan herkese teşekkür etmek istiyorum. Bu eğitim kompleksinden mezun olacak gençlerimizin, teknolojiyi en iyi şekilde kullanabilecek, hem dünya ile iletişimi, hem de toplumsal anlamda sağlayacak, ve çağdaşları ile rekabet edebilecek bir konumda olmalarını istiyorum. Bu kompleksden mezun olacak gençlerin, ülkenin gelecekteki gelişmesini projelendirecek nitelikte olmasını istiyorum. Yürekleri insan sevgisi ile dolu, hoşgörülü ve saygılı olmalarını istiyorum. Bu eğitimden mezun olacak gençlerin, bu ülkenin geleceğini yaratırken, bu ülkede yaşananları geçmişte unutmadan ama ona da takılmadan projelendirmelerini istiyorum.

İnsanlık geleceğe doğru evrilen bir dinamizme sahiptir. Yapılan herşeyin temelinde, insanların refahı hedef alınmalıdır. 1970'l yıllarda Türkiye'ye eğitime gittiğimde, o dönemin koşulları ile şu anki koşulları mukayese etmek mümkün değildir. İnsana verilen değer ile ulaşılan bir noktadır. Dünyadaki yaşdaşları ile yarışabilecek bir bilgi birikimine ulaşması gerekir diye düşünüyorum. Kolejin hem gençlere, hem de ülkemize hayırlı olmasını diliyorum"

***

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu'nun konuşmasının ardından plaket takdimine yapıldı.

Takdim töreninin ardından ise temel atma töreni yapıldı...

Hala Sultan İlahiyat Koleji'nin açılışı da yapıldı...

***

Hala Sultan İlahiyat Koleji'nin açılışının yapılmasının ardından, programda son olarak şu sıralarda Hala Sultan Camii'nin temel atma töreni yapılıyor.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.