İÇ HABERLER
okuma süresi: 20 dak.

Deep Purple, Kıbrıs'a Ercan'dan gelecek!

Deep Purple, Kıbrıs'a Ercan'dan gelecek!

Yakın Doğu Üniversitesi'nin 25.yılı etkinlikleri kapsamında gerçekleştireceği Dünyaca Ünlü Grup Deep Purple konseri ile ilgili merak edilen her şey bu gün düzenlenecek basın toplantısı ile Dünya'ya duyuruluyor.

Yayın Tarihi: 24/03/14 12:31
okuma süresi: 20 dak.
Deep Purple, Kıbrıs'a Ercan'dan gelecek!
A- A A+

Kıbrıs Postası - YDÜ / CANLI

Yakın Doğu Üniversitesi'nin 25.Yılında gerçekleştireceği Dünyaca Ünlü Grup Deep Purple konseri ile ilgili merak edilen her şey bu gün (24 Mart, 2014 - Pazartesi) 14:00'da YDÜ -AKKM'de düzenlenecek basın toplantısı ile duyuruluyor.

Basın toplantısını Kıbrıs Postası saat 14:00'ten itibaren naklen yayınlayacak…

***

14:03 - BASIN TOPLANTISI BAŞLAMAK ÜZERE

Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi'nde gerçekleşecek olan Basın toplantısı öncesinde son hazırlıklar tamamlanmak üzere. Toplantının az sonra başlaması bekleniyor.

***

14:15 - BASIN TOPLANTISI BAŞLADI

Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi'nde az önce başlayan Basın Toplantısı'nda şu sıralarda Deep Purple'ın tarihine yönelik bir video gösteriliyor.

***

14:21 - YARD. DOÇ. DR. İRFAN GÜNSEL KONUŞMA YAPIYOR

Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Yard. Doç. Dr İrfan S. Günsel konuşmasını yapmak üzere sahneye davet edildi.

Günsel konuşmasında şunları kaydetti:

"Sayın basın mensupları ve Sayın Yakın Doğu Üniversitesi ailesinin değerli üyeleri,

Yakın Doğu Üniversitesi 25. Yıl Etkinliklerli basın toplantımıza hoş geldiniz.

Yakın Doğu Üniversitesi'ni kurarken Kurucu Rektörümüz Suat Günsel'in sloganı "Adada kıtalı gibi yaşamak" idi. Bu hedef bugün çoktan aşılmış, Yakın Doğu Üniversitesi uluslararası ve çok boyutlu bir kimlik kazanmış, ülkemizin, adamızın, halkımızın değerleri kıtalara taşınmaya başlanmıştır. Yakın Doğu Üniversitesi, Kıbrıs Türkünün bir öz varlığı olarak Kıbrıs Türkü adına üstlendiği misyonun yüklediği sorumluluğun bilinciyle, kuruluşunun 25. yılına geldiğinde, beş kıtadan 100'ü aşkın ülkenin öğrencilerine kucak açmış, dünyada eşi benzeri az bulunur bir kültürler mozaiği yaratmış, binlerce bilim insanının katılımıyla gerçekleştirilen ve dünyanın en büyük bilimsel etkinlikleri arasında sayılan etkinliklere ev sahipliği yapmıştır. Ayrıca bilim, sağlık ve teknoloji dünyasının en büyük organizasyonlarına katılarak insanlık adına geliştirilen uluslararası projelere katkılarta bulunmuş, Kıbrıs Türkü'nün adını ve başarılarını tüm dünyaya duyurmayı en önemli görevi saymıştır.

Yakın Doğu Üniversitesi olarak, kuruluşumuzdan bugüne, her zaman ilklerin ve yeniliklerin temsilcisi olduk. Hem eğitim ve öğretim alanında hem de sanat, bilim, spor ve kültürel alanlarda öncü adımları atmanın gururunu yaşadık.

Bu anlayışımızın temelinde, sizin de çok yakından bildiğiniz Yakın Doğu Üniversitesi vizyonu ve evrensel bakış açısı yatmaktadır. Yakın Doğu Üniversitesi dünyada gelişmeleri takip eden değil, önüne geçmeyi hedefleyen bir kurumdur. Global değerleri benimseyen; öğrencisi, öğretim üyeleri ve tüm fertleriyle fark yaratmayı amaçlayan bir eğitim-öğretim ve araştırma merkezidir. Yakın Doğu Üniversitesi, dünya standartlarındaki eğitim olanakları ve yetkin öğretim kadrosuyla uluslararası ve çokkültürlü bir kimlikle, kendine güvenen, sorumluluğunu her şeyin üzerinde tutan, akılcı, yaratıcı, araştırmacı ve özgür düşünceye sahip bireyler yetiştirerek Kuzey Kıbrıs'ın bilimsel, sanatsal ve kültürel dokusunu dünya ile bütünleştirmektedir. Ulaşılan bu çok değerli noktanın temelinde güçlü bir ideal ve global çapta bir vizyon yatmaktadır.

Yakın Doğu Üniversitesi'nin vizyonu sadece bir üniversite inşa etmek değil, bir yaşam tarzı oluşturmaktı. Yaşam boyu eğitim felsefesi ile, KKTC halkının ayakları üzerinde durabilmesi ve eğitim, kültür, sağlık ve spor alanlarında dışa bağımlılığını azaltabilmesi adına üniversiteye, hastane, laboratuvarlar, atölyeler, bilgisayar merkezleri, kütüphane, yurtlar, olimpik kapalı yüzme havuzu ve diğer sosyal ve sportif tesisleri ile Yakın Doğu Kreşi, Yakın Doğu Okul Öncesi, Yakın Doğu İlkokulu ve Yakın Doğu Koleji'ni de kattı. Böylece, binlerce çalışanı ve onbinlerce yerli-uluslararası öğrencisiyle yalnızca Kıbrıs'ın değil, çevre coğrafyanın da en büyük eğitim ve kültür merkezine dönüşmüş oldu.

Yakın Doğu bir kültürdür, üretmektir, gelişmektir. Yakın Doğu insanlığın yarınlarına değer katmaktır. Yakın Doğu sadece bireyler için değil, ülkesi için de düşünmektir, var etmektir.

Üniversitemizin özellikle sanat ve müzik alanındaki atılımları, son dönemde herkes tarafından dikkatle ve takdirle izlenmektedir. 24 Mayıs 2014'te yapmayı planladığımız Deep Purple konseri de bu adımların en önemli etkinliklerinden biridir. Biz Yakın Doğu Üniversitesi olarak tüm dünyada yankı uyandıracak olan bu konseri sadece üniversitemiz ve çevresini düşünerek organize etmedik.

Biz tüm adayı kucaklayacak, tüm insanları birlikte eğlendirecek, her yaştan ve ulustan insanı müzik ziyafetiyle keyiflendirecek bir konser hayal ettik. Biz uzun yıllar boyunca unutulmayacak bir müzik şöleni ve tüm sınırları ortadan kaldıracak özel bir buluşma için yola çıktık. Unutmayalım ki, Deep Purple birkaç nesil ve tüm dünya için ortak bir tutkudur, ortak bir değerdir. İşte biz, bu özel konserle, tüm adamıza tarihi bir gün yaşatmak istiyoruz. Bunun altını çizmek için, 'konser günü tulumunu al ve gel' diyoruz. Tulum ve çadırlarımız yan yana olsun, müziğin birleştirici keyfini hep birlikte, iç içe çıkartalım.

Peki neden rock müzik? Neden Deep Purple? Rock sadece bir müzik türü değildir aynı zamanda bir yaşam tarzıdır. Rock müzik kurulu düzene, statükoya başkaldırıdır. Kalıplara sığmayan bir yaşam tarzıdır. Rock müzik bireyin hürriyet ve onurunun, insanca yaşama taleplerinin notalara ve sosyal yaşam örgüsüne yansıyan ritmidir. Rock müzik insanı ve yaşam sevincini temel alan doyumsuz bir ritüeldir.

Rock müzik düşünceleri etkileyen müzik türlerinin amiral gemisidir. Öncüdür, değişimin başrolünü hiç bırakmamıştır. Rock müzik her ülkeden insanın DNA'sına kadar işlemiştir. Bir uyanıştır, imkansız kelimesini gitarla, notayla rafa kaldıran bir güçtür. Rock müziğin kahramanları, müzikleriyle toplumun kahramanlarını yaratmıştır. İşte bu özellikleri Rock müziği evrensel bir değer yapmaktadır.

İlklerin üniversitesi olan Yakın Doğu Üniversitesi, Deep Purple konseriyle birçok alanda yeni bir ilki gerçekleştiriyor. Dünya rock müzik tarihine malolmuş bir rock grubunun sesiyle ve müziğiyle dünyaya Kıbrıs'ın kuzeyinden sıcak ve içten bir müzik selamı gönderiyor. Üniversitemizin değerleri ve vizyonu doğrultusunda müziğin sınır tanımadığını ve siyasete alet edilmeyecek kadar evrensel olduğunu vurguluyor. Yakın Doğu Üniversitesi olarak Deep Purple'ı seçmemizin en önemli nedeni bu grubun yarım asırlık müzik yolculuğuyla, üniversitemizin dünyanın düşün hayatındaki yolculuğu arasındaki örtüşmelerdir. Deep Purple bizim için birçok değerin müzikle dışavurumunu ifade ediyor. Deep Purple'ın müziğiyle ifade ettiği ve bu konser için de göstermiş olduğu dik duruş, Yakın Doğu Üniversitesi'nin hem akademik hem de toplumsal duruşuyla örtüşüyor. Eminim ki biz onları dinlerken, 25 yıllık yolcuğumuzdan çok kare canlanacak gözlerimizde.

Dünyanın 100'ü aşkın ülkesinden gelip çok kültürlülüğümüzün ayrılmaz bir parçası olan değerli öğrencilerimizle ve gerek adamızın tümünden ve gerekse dünyanın her yerinden gelecek olan misafirlerimizle birlikte Deep Purple'ın şarkılarında bir olmayı ve dünyaya adamızdan içten bir müzik selamı göndermeyi umut ediyoruz.

Deep Purple, Yakın Doğu Üniversitesi'nin 25. yıl etkinliklerinin önemli bir parçasıdır. Fakat çeyrek asırlık başarının tek kutlama etkinliği değildir. Dünyaca ünlü birçok isim ve grup adamıza sanatı, eğlenceyi ve müziği taşıyacaktır.

Bunlardan biri de şu anda dünyanın en iyi illüzyonisti olarak kabul edilen Peter Marvey'dir. Tüm dünyayı gösterileri ile büyüleyen Peter Marvey, Yakın Doğu Üniversitesi'nin 25. yıl etkinlikleri çerçevesinde konuğumuz olacaktır. Yine ayrıca, insanların izlemek için uzun yıllar beklediği ve her zaman kapalı gişe oynayan Moskova Devlet Balesi adada Yakın Doğu Üniversitesi'nin desteğiyle sizlerle buluşacaktır. Ayrıca, çeşitli sergiler, festival ve şenlikler, sportif faaliyetler, diğer bilimsel, sanatsal ve kültürel etkinliklerle, Yakın Doğu Üniversitesi 25. Yıl Kutlama etkinlikleri büyük bir şölen, büyük bir kültürel etkinlik olarak gerçekleşmektedir.

Bütün bu etkinlikler, önemli isimler ve gruplar, bizim Yakın Doğu Üniversitesi olarak tüm adayı dünyaya tanıtmak ve adada yaşayan herkese daha iyi bir sanat ve kültür yaşamı sunmak hedeflerinin birer parçasıdır.

Yakın Doğu Üniversitesi olarak bunlar ilk konserlerimiz, ilk etkinliklerimiz değildir. Yıllardır birçok altyapı gerektiren organizasyona imza atıyoruz. Yakın Doğu Üniversitesi 25. Yıl etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen ve gerçekleştirilecek olan ulusal ve uluslararası etkinlikler devam etmektedir. Takdir edersiniz ki böylesine büyük etkinliklerde kusursuz bir planlama ve organizasyon gereklidir. Bu konserin düzenlenlenmesinin her aşamasında gereken deneyime sahip idari, akademik ve teknik personelimizle birlikte bu altyapımızı da kullanabilmenin huzuru ve gururu içerisindeyiz.

Fakat sanat ve kültür söz konusuyla, en önemli konu kalıcı eserler bırakmaktır. Üniversite olarak 25 yıldır gerçekleştirdiğimiz yatırımlara ek olarak, yeni bir sosyal kültürel alanın inşasını yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu alan bizim sosyal kültürel hayatımıza yeni değerler katacağı gibi, geleceğimize ışık tutacak özel bir projedir. Yakın Doğu Üniversitesi, Deep Purple Konseriyle hizmete girecek olan Park Near East ile halkımıza ve bölgemize bir kültürel etkinlik alanı hediye ediyor. Bu konserle hizmete açacağımız Park Near East birçokları için hayal gibi görünebilir. Biz Yakın Doğu Üniversitesi ailesi olarak 25 yıldır bir toplumun, bir bölgenin ve dünyamızın yeniden yapılanmasında bir altyapı oluşturmuş durumdayız ve oluşturmaya devam ediyoruz. Bu çerçevede üniversitemizin altyapısı ve inşa yetenekleri göz önünde bulundurulduğunda bu projeyi kolay gerçekleştirilebilir prestij projesi olarak görüyoruz. Bizim için Yakın Doğulu, hayali gerçeğe dönüştürendir.

Yakın Doğu Üniversitesi olarak daha büyük adımlar ve projelerle her zaman tüm adaya katkılarda bulunmaya devam edeceğiz. Çünkü Yakın Doğulu olmak ezberleri bozup değişimi gerçekleştirmektir. Asla olanla yetinmemek, daha ileriye doğru yenilikci adımlar atmaktır.

Yakın Doğulu olmak, yapılamaz denen her şeyi yapmak, üstüne hayal edilemeyeni gerçekleştirmektir. Geleceği tasarlamak ve inşa etmektir. Fırsat yaratmaktır, ilham vermektir, birlikte hareket etmek ve tarihe altın harflerle dönüm noktalarını yazdırmaktır.

Biz Yakın Doğu Üniversitesi olarak yarınların güzellikler ve başarılarla dolu hikayesini yazmaya devam edeceğiz. Kim bizimle birlikte geleceğe umut dolu adımlarla yürümek istersebundan mutluluk duyacağız, onur duyacağız.

Bizi dinleyen ve yanımızda olan herkese sonsuz teşekkürler…"

***

14:42 - SAVAŞAN: "PARK NEAR EAST'İ 24 MAYIS'A KADAR ÜLKEYE KAZANDIRACAĞIZ"

YDÜ Hastanesi Yönetim Kurulu üyesi Ahmet Savaşan, konuşmasında şunları kaydetti.

Basınımızın çok kıymetli mensupları,

"Dünya'ya bakıldığında, şehirlerin kalbinin parklarda attığını söylemek son derece yerinde olacaktır.

Londra'daki Hyde Park , Paris'teki Luxembourg Gardens, Amsterdam'daki Vondelpark, Hayvan Bahçesi" anlamına da gelen Berlin Parkı, Kanada'daki Stanley Park, New York'da kurulan Central Park'ın, günümüzde şehirleriyle ve hatta ülkeleriyle anıldığı hepimizin malumudur.

Elbette Şehir parklarının, insanların nefes aldıkları, çocukların ve ailelerin sosyalleştiği, zengin, fakir, genç, yaşlı bütün insanlara toplumsal anlamda eşitliği doğal olarak yaşattığı yerlerin olduğunu hiç kuşkusuz hepimiz bilmekteyiz.

Gün geçtikçe daha da betonlaşan şehirlerimiz için parklar, iklim değişikliklerinin ve doğal afetlerin etkilerini de azltmanın yanısıra, spor, kültür, sanat, Turizm gibi konular için de fevkalade önem arz etmektedir.

Parkların, yeni neslin, doğaya bakışı ve koruyucu olması anlamında da eğitsel nitelik taşıdığını unutmamak gerekir. Özellikle çocukların parklar sayesinde mevsimlerin geçişi, ağaç türleri, meyveler ve çiçekler hakkında bilinçli bir şekilde yetiştikleri de bir gerçektir.

İşte bu gerçekler ışığında, yüksek sorumluluk bilinciyle hareket eden Kurucu Rektörümüz Dr. Suat Günsel'in inisiyatifiyle, Kıbrıs'ın ve Doğu Akdeniz bölgesinin en büyük parklarından biri olacak Parknearest'in, öncelikle kendi ülke insanımız yanısıra, bütün dünyaya armağan edileceğinin müjdesini, siz çok değerli basın mensuplarının huzurunda müjdeliyoruz.

Mütevelli Heyeti Başkanımız Yrd. Doç. Dr İrfan günsel'in İsim babası olduğu Park Near East'in, ilk aşamasının iki ay gibi kısa bir zaman diliminde tamamlanacağını belirtmek istiyorum.

İçinden geçtiğimiz bu hassas dönemde, Üniversiteleri başta olmak üzere insanının başarılarıyla Dünya gündemine gelmemize de aracılık edecek Deep Purple konseriyle açılışını hep birlikte yapacağımız Park Near East; sahip olduğu 220,000 M2 alanıyla hayranlık uyandıracak bir eser olarak can bulacaktır.

105,000 m2 alanda, 150,000 kişilik seyirci alanına sahip olan Park Near East'e, Deep Purple konseri için 50m genişliği ve 25 m derinliği ile 1,250 m2 devasa bir sahne kuruluyor (sahne arkası bölüm 5,000 m2 lik alan).

4 farklı dedektörlü giriş ile 6 adet acil çıkış kapısı bulunan parkımızda, 33,000 m2'lik ana çadır konser kamp alanı, 1,500 m2'lik 20 adet yemek ve içecek standı yanısıra, hediyelik ve anı eşyalarının bulunacağı 1,500 m2'lik 20 adet stand da yer alacaktır. İdari bina, Güvenlik merkezi, ilk yardım ünitleri, sağlık merkezi, yangın söndürme birimlerine de sahip olacak Park Near East'te 10,000 den fazla değişik çeşit ağaç dikilecektir.

Toplamda 10,000 araç kapasitesine sahip sahip olacak şekilde planlanan ve Tuvalet ihtiyaçlarının da 10 farklı alanda 200 tuvalet ile karşılanacağı ParkNearEast'i, kendi mimar, mühendis ve çalışanlarımızın büyük gayretleriyle Deep Purple konserinin yapılacağı 24 Mayıs'a kadar ülkemize kazandıracağız.

Park Neareast'de asırlık ağaçlar altında her renkten, her inanıştan, her kültürden insanın, mutlu, kaliteli ve güzel anılarla dolu zaman geçirmesini dileyerek, hepinizi sevgiyle selamlıyorum."

***

14:43 - TÜZÜNKAN: "DEEP PURPLE BELGESELİ HAZIRLANACAK"

YDÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Yardımcısı Murat Tüzükan konuşmasında şunları kaydetti:

YDÜ Sloganına sahip çıkıyor sloganı ile başlattık, ilk olarak Kıbrıs haritaları sergisini yaptık, bir de sergisini çekmekteyiz. Deep Purple'ın KKTC'ye geliyor olması tarihsel bir olaydır. Bir Deep Purple belgeseli de hazırlanacaktır. Kıbrıs, YDÜ'nun bu atılımı ile çok değişik yerlere gideceğine inanıyoruz.

***

14:46 - YDÜ İletişim Başkanı Tamer Garip soruları yanıtlıyor.

Çok fazla müzakere yapılmadı açıkçası... Grup bize bugüne kadar da son derece anlayışlı yaklaştı. Bu anlayışı devam ediyor grubun. Maliyet konusunda, şuna inanıyoruz, bizim bu yıl 25. Eğitim Yılı'mız. Toplumumuzun bize kattıkları önemli, biz bir manifesto açıkladık ve altını çizdik, paylaşım yılımız. Topluma böyle bir grubu getirerek, toplumun bunu izlemesini sağlamak bizler için daha çok gurur vericiydi. Tüm Kıbrıs halkı bu konseri ücretsiz şekilde izleyebilecek."

ROCK MÜZİK'İN BİRLEŞTİRİCİ ETKİSİ VAR

"Medya'ya yansıyan, konserin iptal edilmesi yönündeki girişimlerin olduğu doğrudur. Ancak grup bu konserin gerçekleşmesi yönünde büyük gayret gösteriyor. Bir müzakere sürecinden geçiyoruz. Yeniden birleştirme noktasında yoğun görüşmeler yapılıyor ve bu görüşmelerin temelini oluşturan şey Güven Artırıcı Önlemlerdir. Bu konser siyasi bir amaç taşımıyor. Bu konser YDÜ'nün 25. Yıl etkinliklerinin kapanış konseri olacak. Ne yazık ki, komşularımız bu konuda engellemek için bazı girişimlerde bulundular, konserin şu anda iptal edilme olasılığı yok denilecek kadar azdır. Müzik gibi evrensel dili yüksek olan ve özellikle bir Rock konserinden bölücü değil, birleştirici etkisi olduğunu düşünüyoruz. "

***

14:52 - PROJENİN TAMAMI YAKLAŞIK 3 MİLYON TL

Hem bölgemizin, hem ülkemizin en büyük parkı niteliğindeki bu park, YDÜ Bulvarı'na girildiğinde sağda kalan büyük arazidir. Fuar Alanı'nda gelindiğinde gördüğünüz büyük alana konuşlanacak bir mekanı var.

Projenin tamamı, herşeyi ile beraber yaklaşık 3 milyon TL civarında bir tutar olacak.

***

14:54 - ÇEŞİTLİ COĞRAFYADAN İNSANLARIN KKTC'YE GELMESİ İÇİN GİRİŞİM

Basınla paylaşacağımız, sadece Türkiye'den değil, dünyanın birçok yerinden KKTC'ye ulaşım sağlanacak. TC'nin uçuş olacak her yerinden bizim anons edeceğimiz, buraya gelme maliyetine uçak biletleri konacaktır. TC'nin uçuş olan her alanından Deep Purple konserine... Türkiye'den 10 binlerce ifade edilen kişinin KKTC'ye gelmesi, ve binlercenin de dünyanın çeşitli coğrafyalarından insanların KKTC'ye gelmesi için girişim yaptık.

***

14:55: ERCAN'DAN GELECEKLER

Grubun hepsi gelecek. Vize işlemleri başladı. İkinci olarak, Ercan'dan gelecekler ve özellikle de YDÜ'nün uçağı ile Kıbrıs'a gelecekler.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.