İÇ HABERLER
okuma süresi: 12 dak.

YDÜ coğrafyayı Rock ile sallayacak

YDÜ coğrafyayı Rock ile sallayacak

Yakın Doğu Üniversitesi'nin 25'inci yılı etkinlikleri kapsamında gerçekleştireceği dünyaca ünlü Rock grup Deep Purple konseriyle ilgili merak edilen her şey, dün düzenlenen basın toplantısı ile duyuruldu…

Yayın Tarihi: 25/03/14 16:50
okuma süresi: 12 dak.
YDÜ coğrafyayı Rock ile sallayacak
A- A A+

Hem eğitim ve öğretim alanında hem de sanat, bilim, spor ve kültürel alanlarda öncü adımları atmanın gururunu yaşadıklarını söyleyen YDÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Yard. Doç. Dr. İrfan S. Günsel, her zaman ilklerin ve yeniliklerin temsilcisi olduklarını vurguladı.

Rock'un bir müzik türü olmaktan öte bir yaşam tarzı olduğunu, kurulu düzene, statükoya başkaldırı olduğuna dikkat çeken Günsel, "Deep Purple tüm dünya için ortak bir tutku ve değerdir. İşte biz, Bunun altını çizmek için, 'konser günü tulumunu al ve gel' diyoruz" şeklinde konuştu.

Kıbrıs'ın ve Doğu Akdeniz bölgesinin en büyük parklarından biri olacak Parknearest'in, kendi ülke insanımız yanı sıra, bütün dünyaya armağan edileceğinin müjdesini veren YDÜ Hastanesi Yönetim Kurulu üyesi Ahmet Savaşan ise KKTC'nin dünya gündemine gelmesine de aracılık edecek olan Deep Purple konseriyle Park Near East'in açılışının yapılacağını belirtti.

Kıbrıs Postası - Çağdaş ÖĞÜÇ

Yakın Doğu Üniversitesi'nin 25'inci yılı etkinlikleri kapsamında gerçekleştireceği dünyaca ünlü rock grup Deep Purple konseri ile ilgili merak edilen her şey dün düzenlenen basın toplantısı ile duyuruldu.

Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi'nde gerçekleşen Basın Toplantısı'nda konuşan Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Yard. Doç. Dr İrfan S. Günsel, Ydü Kurucu Rektörü Suat Günsel'in sloganının "Adada kıtalı gibi yaşamak" olduğunu ifade ederek, bu hedefin bugün çoktan aşıldığını ve YDÜ'nün uluslararası ve çok boyutlu bir kimlik kazandığını kaydederek, KKTC halkının değerlerinin kıtalara taşınmaya başlandığını ifade etti.

"İlklerin temsilcisi olduk"

Günsel konuşmasına şöyle devam etti:

"Yakın Doğu Üniversitesi, Kıbrıs Türkünün bir öz varlığı olarak Kıbrıs Türkü adına üstlendiği misyonun yüklediği sorumluluğun bilinciyle, kuruluşunun 25. yılına geldiğinde, beş kıtadan 100'ü aşkın ülkenin öğrencilerine kucak açmış, dünyada eşi benzeri az bulunur bir kültürler mozaiği yaratmış, binlerce bilim insanının katılımıyla gerçekleştirilen ve dünyanın en büyük bilimsel etkinlikleri arasında sayılan etkinliklere ev sahipliği yapmıştır. Ayrıca bilim, sağlık ve teknoloji dünyasının en büyük organizasyonlarına katılarak insanlık adına geliştirilen uluslararası projelere katkılarda bulunmuş, Kıbrıs Türkü'nün adını ve başarılarını tüm dünyaya duyurmayı en önemli görevi saymıştır. Yakın Doğu Üniversitesi olarak, kuruluşumuzdan bugüne, her zaman ilklerin ve yeniliklerin temsilcisi olduk. Hem eğitim ve öğretim alanında hem de sanat, bilim, spor ve kültürel alanlarda öncü adımları atmanın gururunu yaşadık. Bu anlayışımızın temelinde, sizin de çok yakından bildiğiniz Yakın Doğu Üniversitesi vizyonu ve evrensel bakış açısı yatmaktadır. Yakın Doğu Üniversitesi dünyada gelişmeleri takip eden değil, önüne geçmeyi hedefleyen bir kurumdur."

"Konser günü, tulumunu al ve gel"

Günsel, 24 Mayıs'ta yapılması planlanan Deep Purple konserinin atılacak olan adımlar arasında en önemli etkinliklerinden biri olduğunu kaydederek, YDÜ olarak tüm dünyada yankı uyandıracak bu konseri sadece YDÜ ve çevresini düşünerek organize etmediklerini sözlerine ekledi.

Günsel, "biz tüm adayı kucaklayacak, tüm insanları birlikte eğlendirecek, her yaştan ve ulustan insanı müzik ziyafetiyle keyiflendirecek bir konser hayal ettik. Biz uzun yıllar boyunca unutulmayacak bir müzik şöleni ve tüm sınırları ortadan kaldıracak özel bir buluşma için yola çıktık. Unutmayalım ki, Deep Purple birkaç nesil ve tüm dünya için ortak bir tutkudur, ortak bir değerdir. İşte biz, bu özel konserle, tüm adamıza tarihi bir gün yaşatmak istiyoruz. Bunun altını çizmek için, 'konser günü tulumunu al ve gel' diyoruz. Tulum ve çadırlarımız yan yana olsun, müziğin birleştirici keyfini hep birlikte, iç içe çıkartalım" dedi.

"Rock müzik; bir yaşam tarzı"

Rock Müzik'in sadece bir müzik türü olmaktan öte bir yaşam tarzı olduğunu da kaydeden Günsel, Rock müziğin kurulu düzene, statükoya başkaldırı olduğunu, kalıplara sığmayan bir yaşam tarzı olduğunu belirtti.

Günsel, Rock müzik ile ilgili düşüncelerini şöyle dile getirdi:

"Rock müzik bireyin hürriyet ve onurunun, insanca yaşama taleplerinin notalara ve sosyal yaşam örgüsüne yansıyan ritmidir. Rock müzik insanı ve yaşam sevincini temel alan doyumsuz bir ritüeldir. Rock müzik düşünceleri etkileyen müzik türlerinin amiral gemisidir. Öncüdür, değişimin başrolünü hiç bırakmamıştır. Rock müzik her ülkeden insanın DNA'sına kadar işlemiştir. Bir uyanıştır, imkânsız kelimesini gitarla, notayla rafa kaldıran bir güçtür. Rock müziğin kahramanları, müzikleriyle toplumun kahramanlarını yaratmıştır. İşte bu özellikleri Rock müziği evrensel bir değer yapmaktadır."

"Dünyaya içten bir müzik selamı"

YDÜ'nün, Deep Purple konseriyle birçok alanda yeni bir ilki gerçekleştirdiğini de kaydeden Günsel, Dünya Rock Müzik tarihine mal olmuş bir grubun, Kıbrıs'ın kuzeyinden dünyaya sıcak ve içten bir müzik selamı göndereceğini belirtti.

"Peter Marvey ve Moskova Devlet Balesi de konuğumuz olacak"

Dünyaca ünlü illüzyonist Peter Marvey'in de YDÜ'nün 25. Yılı etkinlikleri çerçevesinde KKTC'ye geleceğini de sözlerine ekleyen Günsel, ayrıca Moskova Devlet Balesi'nin de adada YDÜ'nün desteği ile halkla buluşacağını kaydetti.

Savaşan: "220 bin m2'lik alan"

YDÜ Hastanesi Yönetim Kurulu üyesi Ahmet Savaşan, konuşmasında, şehirlerin kalbinin parklarda attığını söylemenin son derece yerinde olacağını ifade ederek, günümüzde dünyadaki birçok parkın şehirleriyle ve hatta ülkeleriyle anıldığını kaydetti.

Savaşan sözlerine şöyle devam etti:

"Parkların, yeni neslin, doğaya bakışı ve koruyucu olması anlamında da eğitsel nitelik taşıdığını unutmamak gerekir. Özellikle çocukların parklar sayesinde mevsimlerin geçişi, ağaç türleri, meyveler ve çiçekler hakkında bilinçli bir şekilde yetiştikleri de bir gerçektir. İşte bu gerçekler ışığında, yüksek sorumluluk bilinciyle hareket eden Kurucu Rektörümüz Dr. Suat İ. Günsel'in inisiyatifiyle, Kıbrıs'ın ve Doğu Akdeniz bölgesinin en büyük parklarından biri olacak Parknearest'in, kendi ülke insanımız yanı sıra, bütün dünyaya armağan edileceğinin müjdesini, siz çok değerli basın mensuplarının huzurunda müjdeliyoruz. Mütevelli Heyeti Başkanımız Yrd. Doç. Dr İrfan Günsel'in İsim babası olduğu Park Near East'in, ilk aşamasının iki ay gibi kısa bir zaman diliminde tamamlanacağını belirtmek istiyorum."

KKTC'nin dünya gündemine gelmesine de aracılık edecek olan Deep Purple konseriyle açılışı yapılacak olan Park Near East'in 220,000 m2'lik alanıyla hayranlık uyandıracak bir eser olacağını da kaydeden Savaşan, Park Near East'in 105,000 m2 alanda, 150,000 kişilik seyirci alanına sahip olan olacağını ve Deep Purple konseri için 50 m genişliği ve 25 m derinliği ile 1,250 m2 devasa bir sahne kurulacağını belirtti.

Tüzünkan: "Deep Purple belgeseli hazırlanacak"

YDÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Yardımcısı Murat Tüzükan ise konuşmasında YDÜ'nün ilk olarak Kıbrıs haritaları sergisi yaptıklarını ve serginin bir de belgeselini hazırladıklarını ifade ederek, Deep Purple'ın KKTC'ye gelmesinin tarihi bir olay olduğunu ve Deep Purple belgeselinin de hazırlanacağını kaydetti. Tüzünkan, KKTC'nin YDÜ'nün Deep Purple atılımı ile çok değişik yerlere gideceğine inandığını da belirtti.

Garip: "Herkes konseri ücretsiz izleyecek"

Yapılan konuşmaların ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan YDÜ İletişim Başkanı Tamer Garip, Deep Purple ile çok fazla müzakere yapılmadığını, grubun bugüne kadar kendilerine son derece anlayışlı yaklaştığını da kaydederek, grubun bu anlayışının devam ettiğini de vurguladı.

Garip konuşmasına şöyle devam etti:

"Bizim bu yıl 25. Eğitim Yılı'mız. Toplumumuzun bize kattıkları önemli, biz bir manifesto açıkladık ve altını çizdik. Bu yıl bizim paylaşım yılımız. Topluma böyle bir grubu getirerek, toplumun bunu izlemesini sağlamak bizler için daha çok gurur vericiydi. Herkes bu konseri ücretsiz şekilde izleyebilecek."

"Konser siyasi bir amaç taşımıyor"

Garip, Medya'ya yansıyan, konserin iptal edilmesi yönündeki girişimlerin olduğunun doğru olduğunu da kaydederek, Deep Purple'ın bu konserin gerçekleşmesi yönünde büyük gayret gösterdiğini de kaydetti.

Garip sözlerine şöyle devam etti:

"Bir müzakere sürecinden geçiyoruz. Yeniden birleştirme noktasında yoğun görüşmeler yapılıyor ve bu görüşmelerin temelini oluşturan şey Güven Artırıcı Önlemler'dir. Bu konser siyasi bir amaç taşımıyor. Bu konser YDÜ'nün 25. Yıl etkinliklerinin kapanış konseri olacak. Ne yazık ki, komşularımız bu konuda engellemek için bazı girişimlerde bulundular, konserin şu anda iptal edilme olasılığı yok denilecek kadar azdır. Müzik gibi evrensel dili yüksek olan ve özellikle bir Rock konserinden bölücü değil, birleştirici etkisi olduğunu düşünüyoruz. Hem bölgemizin, hem ülkemizin en büyük parkı niteliğindeki bu park, YDÜ Bulvarı'na girildiğinde sağda kalan büyük arazidir. Fuar Alanı'nda gelindiğinde gördüğünüz büyük alana konuşlanacak bir mekânı var."

"Çeşitli coğrafyadan KKTC'ye insan gelmesi için girişim"

Yakın Doğu Üniversitesi'nde okuyan bir öğrencinin "Uçaklar Türkiye'nin belli başlı noktasından mı kalkacak?" sorusu üzerine, Savaşan sadece Türkiye'den değil, dünyanın birçok yerinden KKTC'ye ulaşım sağlanacağını ifade ederek, Türkiye'nin her yerinden de KKTC'ye uçuş olacağını sözlerine ekledi.

Savaşan sözlerini şöyle sonlandırdı:

"Türkiye'nin uçuş olan her alanından Deep Purple konserine uçuş yapılacak... Türkiye'den 10 binlerce ifade edilen kişinin KKTC'ye gelmesi ve binlercenin de dünyanın çeşitli coğrafyalarından KKTC'ye gelmesi için girişimler yaptık. Grubun hepsi adaya gelecek. Vize işlemleri başladı. Ayrıca Grup, YDÜ'nün uçağı ile Kıbrıs'a Ercan üzerinden gelecekler."

Festivale gelecek diğer müzisyenler ise şöyle:

Deep Purple'ın yanısıra, 2014 YDÜ Bahar Şenliği doğrultusunda KKTC'yi birçok önemli müzisyen de ziyaret edecek.

17 Mayıs 2014 (Rock'n Cyprus Etkinliği, Sponsor YDÜ)

Şebnem Ferah

Bülent Ortaçgil

TNK

21 Mayıs 2014

Kolpa

22 Mayıs 2014

Pinhani

23 Mayıs 2014

Yüksek Sadakat

24 Mayıs 2014

Deep Purple

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.