DEV-İŞ ve PEO: "Kemer sıkma politikalarına karşı emekçilerin mücadelelerini yoğunlaştırmalıyız"

loading
8 Ağustos, Cumartesi
£

9.52

8.60

$

7.29

DEV-İŞ ve PEO: "Kemer sıkma politikalarına karşı emekçilerin mücadelelerini yoğunlaştırmalıyız"

DEV-İŞ ve PEO: "Kemer sıkma politikalarına karşı emekçilerin mücadelelerini yoğunlaştırmalıyız"

DEV-İŞ ve PEO Sendikaları yaptıkları ortak açıklamada hem kuzey hem güneyde kemer sıkma politikalarına karşı emekçilerin mücadelelerini yoğunlaştırmak gerektiği vurgulandı.

DEV-İŞ ve PEO: "Kemer sıkma politikalarına karşı emekçilerin mücadelelerini yoğunlaştırmalıyız"
A- A A+

DEV-İŞ ve PEO ortak bir açıklama yaparak yıllık ortak çalışma raporunu kamuoyu ile paylaştı…

Kıbrıs'ın kuzeyinde örgütlü DEV-İŞ ve Kıbrıs'ın güneyinde örgütlü PEO ortak basın açıklaması düzenleyerek, bir yıl boyunca yaptıkları ve yapacakları ortak faaliyetleri duyurdu.

DEV-İŞ ve PEO arasında gerçekleşen görüşmede, yıllık faaliyet ve Kıbrıs'ın durumuyla ilgili görüşlerin yer aldığı ortak açıklama okundu.

Kıbrıs'ın güneyindeki ve Kıbrıs'ın kuzeyindeki gelişmelerle ilgili görüş alışverişinin de yapıldığı toplantıda, sınıfsal zeminde sendikal mücadelenin ve ortak eylemliliklerin önemine vurgu yapıldı.

İşte DEV-İŞ ve PEO'nun yaptığı ortak basın açıklaması…

"PEO ile DEV-İŞ aralarındaki düzenli temaslar çerçevesinde, bugün, 7 Nisan 2015 tarihinde PEO Merkezi'nde, PEO ve DEV-İŞ Yürütme Kurulları arasında bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmede iki örgütün 2014 yılında üzerinde anlaştıkları ortak faaliyetler programının yaşama geçiriliş süreci olumlu olarak değerlendirildi. Aynı zamanda, Kıbrıs sorununun çözümü sürecine ve Kıbrıslırumlarla Kıbrıslıtürkler arasındaki diyaloğun ve ortak eylemin güçlendirilmesine ülke sendikal hareketinin katkısının güçlendirilmesine yönelik bir çabayla 2015 yılı ortak faaliyetler programının çerçevesi birlikte kararlaştırıldı.

Ayrıca Kıbrıs sorununun bugünkü durumu hakkında görüş alış verişinde bulunuldu.

Bugün bütün dünyada emekçilerin kapitalist sistemin küresel derin krizinin sert sonuçlarıyla karşı karşıya oldukları iki örgüt tarafından kaydedildi.

Neoliberal politikaları öne çıkaran ve krizi bahane eden sermaye ve uluslararası örgütler çalışanların uzun yıllar süren çetin mücadelelerle elde ettikleri hakları ve kazanımları ortadan kaldırmayı hedefleyerek işçi sınıfına karşı saldırılarını yoğunlaştırmaktadırlar.

Bugün Avrupa'da dayatılan sert kemer sıkma önlemleri ve memorandumlar halkları ve çalışanları sosyal yoksulluğun, az gelişmişliğin ve işsizliğin kısır bir döngüsüne sokan reçeteleri teşkil etmektedirler.

Küresel ekonomik krizin sonuçlarından ülkemizde de bütün çalışanlar kaçınılmaz bir biçimde etkilenmiştirler: Gerek Kıbrıslıtürk gerekse Kıbrıslırum emekçiler bugün sert neoliberal politikaların sonuçlarını yaşamaktadırlar.

Küresel ekonomik kriz ve sonuçları Kıbrıslırum ve Kıbrıslıtürk emekçilerin sınıfsal çıkarlarının ortak olduğunu daha da yoğun bir biçimde göstermektedir. Çalışanların kazanımlarını ortadan kaldırılmasına ve neoliberal kemer sıkma politikalarına karşı emekçilerin mücadelelerini yoğunlaştırma gereksinimini daha fazla göstermektedir.

Uluslararası dayanışma ve sınıf mücadelesi ilkelerine inanan Kıbrıslırum-Kıbrıslıtürk, Kıbrıslı çalışanlar işçi düşmanı politikalara ve çalışma ilişkilerinin düzensizleştirilmesine karşı Avrupa Birliği'nde ve tüm dünyada direnen çalışanlarla aynı yolda birlikte yürümektedirler.

Bu koşullar içerisinde, PEO ile DEV-İŞ Kıbrıs sorununun çözümünün, ülkenin ve halkın yeniden birleşmesinin en önemli öncelik ve acil gereksinim olmaya devam ettiği görüşündedirler.

İki örgüt, ülkemiz bölünmüş bir durumda olmaya devam ettiği sürece çalışanların haklarının güvence altında olamayacağı için, Kıbrıs'ın yeniden birleşmesi hedefiyle işçi sınıfının birlik ve dayanışma değerleri temelinde ortak faaliyetlerini yoğunlaştırma taahhütlerini Kıbrıslı çalışanların önünde tekrarlamaktadırlar.

Kıbrıs sınıf sendikacılığı hareketi bölgede çıkarları olan yabancıların değil; Kıbrıslırum-Kıbrıslıtürk, Kıbrıslıların çıkarlarına hizmet edecek ve ilkeler temelinde varılacak bir çözümü hedeflemesi gereken müzakereler sürecini ilkesel olarak desteklemektedir. Süre giden durgunluk çözümden yana işlememektedir ve uluslararası toplum görüşmelerin kesintiye uğramasına yol açan engellerin kalkması için harekete geçmelidir. Ülkemizi ve halkımızı yeniden birleştirecek, karşılıklı olarak kabul edilebilecek adil bir çözüme mümkün olan en kısa sürede ulaşabilmemiz için iki lideri bugüne kadar üzerinde anlaşmaya varılmış olanlar temelinde iyi niyetle çalışmaya çağırıyoruz.

PEO ve DEV-İŞ BM'nin ilgili kararlarında yer aldığı şekilde iki toplumun siyasi eşitliğinin ve tek egemenliğin, tek vatandaşlığın ve tek uluslararası kimliğin olacağı iki bölgeli iki toplumlu federasyon çözümü çabasına istikrarlı bir biçimde bağlı kalmaya devam etmektedirler. Birleşmiş Milletler'in ilgili kararlarına uygun ve iki toplum arasındaki doruk anlaşmaları çerçevesinde olacak, Avrupa ilke ve değerlerine, insan haklarına saygılı olacak, Kıbrıslıların tümünün ortak vatanı Kıbrıs'ı yeniden birleştirecek, askersizleştirecek, özgür ve bağımsız kılacak olan üzerinde anlaşmaya varılacak bir çözüme ulaşma çabasına istikrarlı bir biçimde bağlı kalmaya devam etmektedirler.

Kıbrıs halkı Kıbrıs sorununun çözümü ve ülkemizin yeniden birleşmesiyle, birleşik bir ekonomi çerçevesinde, Kıbrıslırum-Kıbrıslıtürk, tüm çalışanlar için birleşik çalışma koşulları ve birleşik bir çalışma ilişkileri sistemiyle barış ve refah koşullarında genel ilerleme için çalışabilecektir.

2014 yılında yaşama geçirilen ortak faaliyetler programıyla ilgili olarak, iki örgüt çok sayıda etkinliği içeren bir programın yaşama geçirildiği değerlendirmesini yaptılar ve bundan duydukları memnuniyetini dile getirdiler.

 • 1 Eylül Barış için Sendikaların Küresel Eylem Günü vesilesiyle Dünya Sendikalar Federasyonu Genel Sekreteri'nin katılımıyla gerçekleştirilen etkinlik,
 • Dünya Sendikalar Federasyonu'nun çağrısını yaptığı 3 Ekim Dünya Emekçilerinin Eylem Günü çerçevesinde yapılan çalışanların ortak etkinliği,
 • Kıbrıslırum-Kıbrıslıtürk binlerce emekçinin kitlesel katılımıyla gerçekleştirilen 1 Mayıs ortak kutlaması,
 • 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle iki örgütün kadın bürolarının gerçekleştirdiği ortak etkinlikler

bütün faaliyetler arasında özel bir yere sahip oldular.

Her iki tarafta da yaşama geçirilecek olan 2015 yılı faaliyetler programı şunları içermektedir:

 • 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle, çalışanların iş yerlerindeki toplantılarına Kıbrıslırum ve Kıbrıslıtürk sendikacıların katılımı ve başka etkinliklerin organizasyonu.
 • Kavazoğlu ve Mişaulis'in anısına yapılacak etkinliklere katılım.
 • 1 Mayıs İşçi Bayramı çerçevesinde bir dizi etkinliğin ve ortak kutlamanın yapılması.
 • 1 Eylül Barış için Sendikaların Küresel Eylem Günü vesilesiyle kitlesel bir etkinliğin barış için mücadele eden diğer ilerici güçlerle işbirliği içerisinde organizasyonu.
 • DSF'nin ilan ettiği 3 Ekim Dünya Emekçilerinin Eylem Günü için gerçekleştirilecek uluslararası etkinliğin birlikte desteklenmesi.
 • Dünya Sendikalar Federasyonu'nun 70. Yılı onuruna bir etkinliğin organizasyonu.
 • Mücadele eden halklarla enternasyonalist dayanışmayı ifade eden etkinlikler.
 • Yeniden birleşmiş bir Kıbrıs'ta çalışma ilişkilerinin, sendikal özgürlüklerin ve hakların, toplu sözleşme ve çalışma koşullarının ele alındığı konularda konferanslar organizasyonunu içeren "Tüm Sendikalar Forumu ülkemizin geleceği için toplumla diyalogda" programının yaşama geçirilmesine katılım.
 • Yunanistan, Türkiye ve Kıbrıs'tan sendikal örgütlerin katılımıyla uluslararası bir toplantının organizasyonu.
 • İki örgütün Gençlik, Kadın ve Emekliler bölümlerinin özel konularda faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi.
 • Kıbrıslırum ve Kıbrıslıtürk emekçilerin bir araya gelecekleri kültürel etkinliklerin organizasyonu.

Son olarak da, iki örgüt Kıbrıs'ın yeniden birleşmesi temel hedefiyle yeniden yakınlaşma, dostluk ve işbirliği atmosferinin güçlendirilmesi çabasına katkıda bulunmaya devam edecekleri taahhütlerini teyit ettiler."

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER