İÇ HABERLER
okuma süresi: 5 dak.

Sendika yetkilileri: "Olumlu buluyoruz, destekliyoruz"

Sendika yetkilileri: "Olumlu buluyoruz, destekliyoruz"

Bazı sendika yetkilileri Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın Dışışleri Bakanı Özdil Nami'yi müzakereci olarak atamasını Kıbrıs Postası'na değerlendirerek, genel olarak olumlu bulduklarını ve desteklediklerini belirttiler.

Yayın Tarihi: 04/05/15 10:00
okuma süresi: 5 dak.
Sendika yetkilileri: "Olumlu buluyoruz, destekliyoruz"
A- A A+
  • Bıçaklı: "Akıncı doğru karar verdi. Amaç Kıbrıs meselesini bitirmek"
  • Felek: "Atanışı olumlu buluyorum, neler yaşanacak yaşayıp göreceğiz"

  • Kaptan: "Destekliyoruz. Bu diyaloğun aynen devam etmesini istiyoruz"

  • Gökçebel: "Müzakereci irademizi yansıtacaksa olumlu olacaktır"

  • Elcil: "Akıncı'nın farklı bir şahsı müzakereci ataması daha iyi olabilirdi"

Kıbrıs Postası - Deniz ABİDİN

Bazı sendika yetkilileri Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın Dışışleri Bakanı Özdil Nami'yi müzakereci olarak atamasını Kıbrıs Postası'na değerlendirdi. Türk-Sen Başkanı Arslan Bıçaklı, Dışışleri Bakanı Özdil Nami'yi müzakereci olarak atamakla Cumhurbaşkanı Akıncı'nın yine doğru bir karar verdiğini belirterek, Nami'nin bu süreci çok iyi bilen bir kişi olduğunu söyledi. Bıçaklı, Nami'nin geçmişte bu görevi yaptığını ve şu anda da Dışişleri Bakanı olarak fiilen bu sürecin içinde olduğunu kaydetti.

Bıçaklı: "Amaç Kıbrıs meselesini bitirmek"

Bıçaklı, Akıncı'nın hükümetin ve barış güçlerinin de desteğini yanına alarak olumlu adım attığını belirtti. Amacın sonuç alıcı müzakereleri sürdürmek ve yıllardır devam eden Kıbrıs meselesini bitirmek olduğunu söyleyen Bıçaklı, "yeni atanan bir müzakereci için toplumun tamamı hem fikir olmayabilir. İsimler üzerinde takılıp kalmamalıyız. Bu yeni dönemde Cumhurbaşkanı ve ekibine güven duyarak tam destek vermemiz gerekir" dedi.

Felek: "Süreci takip etmemiz gerekir"

Dev-İş Başkan Vekili Hasan Felek, Cumhurbaşkanı Akıncı'nın müzakereleri yürütmesi için kendi çalışacağı kadroyu oluşturduğunu ve Dışişleri Bakanı Özdil Nami'yi ise müzakereci atadığını belirterek, Nami'nin daha önce bu görevi yaptığına dikkat çekti. Felek, Nami'nin müzakereci atanmasını olumlu bulduğunu ifade ederek, "neler yaşanacak yaşayıp göreceğiz. Süreci takip etmemiz gerekir. Kıbrıslıların lehine olacak, güven artırıcı önlemler konusunda da sorunlar aşılırsa herşey daha olumlu olacaktır" şeklinde konuştu.

Kaptan: "Olumlu buluyoruz ve destekliyoruz"

KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan, Cumhurbaşkanı Akıncı'nın söz verdiği gibi tüm toplumu kucaklayarak göreve başladığını söyleyerek, Özdil Nami'yi müzakereci olarak atadığını belirtti. Kaptan, Nami'nin Dışişleri Bakanlığı görevi yanında yapıcı işler sergilediğini, Kıbrıs Türk sivil toplum örgütleriyle olumlu diyalog kurduğunu, ifade etti. Kaptan, Nami'nin müzakereci atanmasını olumlu bulduğunu ve desteklediğini dile getirerek, bu diyaloğun aynen devam etmesini dilediğini açıkladı.

Elcil: "Haklı yanları var"

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, Dışişleri Bakanı Özdil Nami'nin Talat döneminde de müzakereci olduğunu, Eroğlu döneminde ise 11 Şubat'taki ortak metni hazırlayanlardan biri olduğunu söyledi. Elcil, bunlar söz konusu olduğunda Cumhurbaşkanı Akıncı'nın Nami'yi müzakereci atamasında haklı yanları olduğunu belirtti. Elcil, "yeni bir vizyonla geldiğini söyleyen Akıncı'nın farklı bir şahsı müzakereci ataması daha iyi olabilirdi" dedi.

Gökçebel: "Kıbrıs Türk toplumunun iradesini yansıtmalı"

KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel ise Akıncı'nın 2. nci turda yüzde 60 oy alarak seçildiğini, Kıbrıs Türk toplumunun Annan Planı süreci öncesi ve sonrası iradesinin yansıması olduğunu kaydetti. Kıbrıs Türkerinin ne istediğini yıllarca meydanlarda gösterdiğini ifade eden Gökçebel, şunları söyledi:

"Kıbrıslı Türkler kendi kendini yönetmek istiyor. Kıbrıs Cumhuriyeti'nin eşit ortağı olarak dünya hukuku ile buluşmak istiyor. Müzakere masasında bulunacak kişi bu desteği de beraberinde götürmelidir. Aksi halde güç ortaklarının söylediğini yapar. Olumlu olup olmadığını zaman gösterecek. Ancak, müzakereci Kıbrıs Türk toplumunun iradesini yansıtacaksa olumlu olacaktır. Akıncı, sadece kendine oy verenleri değil, diğer kesimleri de birlikte yanında götürmek istiyor..."

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.