Bicen: "Tarım Bakanı İstifa etsin"

loading
8 Ağustos, Cumartesi
£

9.52

8.60

$

7.29

Bicen: "Tarım Bakanı İstifa etsin"

Bicen: "Tarım Bakanı İstifa etsin"

Türkiye'ye ihraç edilen 162 Ton patatesin haşere olduğu gerekçesiyle geri iade edildiğini belirten Doğancı Üreticiler Birliği Başkanı Mehmet Bicen, "Olayla ilgilenmeyen ve duyarsız kalan Tarım Bakanı derhal istifa etmelidir" şeklinde konuştu.

Bicen: "Tarım Bakanı İstifa etsin"
A- A A+

Türkiye'ye ihraç edilen 162 Ton patatesin haşere olduğu gerekçesiyle geri iade edildiğini belirten Doğancı Üreticiler Birliği Başkanı Mehmet Bicen, "Olayla ilgilenmeyen ve duyarsız kalan Tarım Bakanı derhal istifa etmelidir" şeklinde konuştu.

Türkiye'ye ihraç edilen ve haşere olduğu gerekçesiyle iade edilen 162 ton patatesin incelenerek tekrar gönderileceği öğrenildi. Bicen, Kıbrıs Postası'na yaptığı açıklamada, Türkiye'nin haşere konusunda sıfır limitasyon uyguladığını söyleyerek, tek bir patateste haşere görülmesi üzerine 162 ton patatesin iade edildiğini belirtti.

Bicen, Bu nasıl bir kontroldür diye isyan ederek, "Patateslerde görülen bu haşerelerin insan ya da hayvan sağlığına hiçbir zararı yoktur. Bu yapılan ambargodur. Olayla ilgilenmeyen ve duyarsız kalan Tarım Bakanı derhal istifa etmelidir" şeklinde konuştu. Bicen, Cumhurbaşkanı Akıncı ile görüşmek için randevu talebinde bulunduklarını ve ürünlerin Yeşil Hat üzerinden AB ve Güney Kıbrıs'a satılması için girişimlerde bulunacaklarını belirtti.


Deniz ABİDİN - Kıbrıs Postası


Türkiye'ye ihraç edilen 162 ton patates geri döndü. Haşere olduğu gerekçesiyle iade edilen patateslerin incelenerek tekrar Türkiye'ye gönderileceği öğrenildi. Doğancı Üreticiler Birliği Başkanı Mehmet Bicen Kıbrıs Postası'na yaptığı açıklamada, Türkiye'ye gönderilen 162 ton patatesin haşere olduğu gerekçesiyle geri iade edildiğini belirterek, aynı olayın son 5 yıldır yaşanmakta olduğunu söyledi. 1,5 milyon patates açığı olan Türkiye'nin KKTC ile kıyı ticareti anlaşması olduğunu ifade eden Bicen, anlaşmada analiz, KDV ve gümrük uygulaması olmadığını belirtti.

Bicen: "100 milyon patatesin sadece birinde görüldü"

Bicen, Kıbrıs patatesinin çok kaliteli bir ürün olduğunu, ancak KKTC'ye haşere konusunda sıfır limitasyon uygulaması yapıldığını söyledi. Bicen, ülkede yasaklanan fakat Türkiye'de halen kullanıldığı bilinen ilaçlar olduğunu kaydetti. Ülkedeki ilaç denetim kurumunun çok iyi çalıştığını söyleyen Bicen, zehir analizi yapan laboratuarın mevcut olduğunu, haşere analizi yapan laboratuarın olmadığını belirtti. Bicen, KKTC'den giden patateslere 2 bin mumluk güçlü ışıklar altında mikroskop ile bakıldığını ifade ederek, 100 milyon patatesin sadece bir tanesinde görülen güve nedeniyle tüm patateslerin geri gönderildiğini kaydetti. Patateslerin geçtiğimiz Çarşamba günü ülkeye geri geldiğini anlatan Bicen, daha önce olduğu gibi kontrol yapıldıktan sonra tekrar gönderileceğini belirtti.

"İnsan ya da hayvan sağlığına hiçbir zararı yoktur"

Bicen şunları söyledi: "Bu nasıl bir kontroldür. Bunu kamuoyunun takdirine bırakıyorum. Bu haber üzerine patateslerimizde zehir varmış gibi konuşmalar yapılıyor. Bu konuşmaları yapanları protesto ediyorum. Patateslerde görülen bu haşerelerin insan ya da hayvan sağlığına hiçbir zararı yoktur. Patateslerde ilaç ve ağır metal bulunmamaktadır. Varsa araştırılsın ve Tarım Bakanlığı imha etsin. Yapılan ambargodur. Olayla ilgilenmeyen ve duyarsız kalan Tarım Bakanı derhal istifa etmelidir. Biz TC Elçiliği ile de bunları paylaştık, ancak bize geri dönen olmadı. Türkiye İran ve Mısır'a tüm kapılarını açtı. Türkiye bugün İran'dan kontrolsüz patates alıyor. Ancak, bizden giden patateslerin tek bir tanesinde görülen haşere, tüm ürünün geri gönderilmesine neden oluyor. Tüm bu gelişmeleri endişe ile karşılıyorum"

"Cumhurbaşkanı'ndan randevu talep ettik"

Bicen, Cumhurbaşkanı Akıncı ile bu konuları görüşmek için randevu talebinde bulunduklarını söyleyerek, ürünlerin Yeşil Hat üzerinden AB ve Güney Kıbrıs'a satılması için girişimlerde bulunacaklarını belirtti. Bicen AB'de haşere konusunda Kıbrıslı Türklere yüzde 3-5 oranında tolerans tanındığını da ekledi. Bicen, bunun da takdirini kamuoyuna bıraktığını söyledi.

Bicen: "Üretici borç içinde, don olayından kaynaklı zaten verim az alınıyor. Bir de ihracatta yaşanan bu sıkıntının eklenmesi kabul edilebilir değil" dedi.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER