İÇ HABERLER
okuma süresi: 7 dak.

HP TDP'ye katıldı

HP TDP'ye katıldı

<P>Halk Partisi (HP), kendini feshederek Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) ile birleşti. "Kıbrıs Türk siyasetinin önünü açmak ve halka alternatif olmak için" bu kararı aldıklarını açıklayan Halk Partisi Genel Başkanı Raşit Pertev, partiyi kurarken de, feshederken de büyük fedakarlık yaptıklarını ve ellerini taşın altına koyduklarını söyledi. Birleşme için hiçbir ön şartta bulunulmadığını açıklayan Çakıcı, Mağusa ilçe örgütleri yetkililerinin önerisiyle Raşit Pertev'in bu ilçeden birinci sırada milletvekili adayı olduğunu da söyledi. <BR> </P>

Yayın Tarihi: 06/03/09 15:09
okuma süresi: 7 dak.
HP TDP'ye katıldı
A- A A+
HP'nin feshedilerek TDP'ye katılması nedeniyle bugün Saray Otel'de basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya her iki partinin başkanları ve yetkilileri katıldı.

Basın toplantısında ilk konuşmayı yapan HP Genel Başkanı Raşit Pertev, Kıbrıs Türk siyasetinin önünün tıkanmış görüldüğünü, halkın önce UBP'ye, sonra CTP'ye gönül bağladığını ama aynı sıkıntıları yaşadığını söyledi.

Pertev, halkın "kime oy verelim?" diye sorduğunu belirterek, UBP, CTP, DP ve ÖRP'nin yolsuzluk ve partizanlık üzerine kurulduğunu iddia etti. Halkın nereye döneceğini bilmediğini, kendilerine düşenin de halkın siyaseten önünü açmak için gereken adımları atmak olduğunu kaydeden Pertev, bu nedenle TDP'ye katılma kararı aldıklarını anlattı.

Cumhurbaşkanlığı müsteşarlığı ve görüşmecilik görevlerinden 4 Kasım 2007'de istifa ettiğini, 11 Ocak 2008'de de "yolsuzluk ve partizanlıklar üzerine kurulu düzenin sona ermesi" hedefiyle HP'yi kurduğunu hatırlatan Raşit Pertev, devletten tek kuruş yardım almadan meclisteki partilerden daha iyisini yaptıklarını, Geçitkale Havaalanı ihalesinin iptalini sağladıklarını savundu.

Raşit Pertev, bugün önlerinde önemli bir sınav bulunduğunu, bunun sadece siyasi partilerin sınavı olmadığını ifade ederek, önümüzdeki beş yılın nasıl geçeceğinin de bu seçimle belirleneceğini söyledi.

HP'yi kurarken fedakarlıkla ellerini taşın altına koydukları gibi bugün yine bir adım atarak, kendileri gibi yolsuzluk ve haksızlıkların kader olmadığını düşünen arkadaşlarıyla güç birliği kararı aldıklarını anlatan Pertev, şöyle konuştu:

"Bu doğrultuda geçen akşam HP Kurucular Meclisi'ni topladı ve fesih ile TDP'yle birleşme kararı aldı. Bu karar ve bu iki önemli gücün birleşmesi, KKTC halkı için yepyeni bir kapı açmakta, yepyeni bir seçenek ortaya koymaktadır ve siyaseten tıkalı görülen Kıbrıs Türk halkının önünü tamamen serbest bırakmaktadır. Kıbrıs Türk halkının kaderinin yolsuzluklara ve partizanlığa dayalı bir sistem olmadığının altını çizmektedir."

Siyasi parti kurmak için yola çıkmanın cesaret istediğini kaydeden Pertev, bir partinin fesih kararı alması ve bir başka partiyle birleşme kararı almasının da bunun iki katı fedakarlık ve cesaret istediğini söyledi.
Kıbrıs Türk halkının önünü açmak için bu kararı aldıklarını vurgulayan Pertev, bugünden itibaren HP'nin TDP olduğunu ve yollarına böyle devam edeceklerini, aynı vizyonu ve misyonu TDP içinde güç birliğiyle sürdüreceklerini ifade etti.

Pertev, soruları yanıtlarken, TDP'ye katılmak için herhangi bir ön şartları olmadığını belirtti.

DP'yle birleşecekleri yönündeki haberlerle ilgili soruya karşılık Raşit Pertev, "DP'nin pek ahlaklı davranmadığını, seçim startı verilince 'HP bize katılacak' diye mesajlar verip kendi başına gelin güveyi olduğunu, telefon edip mitinglerine HP'lileri çağırdığını" kaydetti.

"DP'den bize yapılan hücum bizi etkilemedi ama bulanıklık yarattı" diyen Pertev, bu süreçte seçim çalışmalarına devam ettiklerini ve durumu da izlediklerini sonuçta TDP'yle birleşme noktasına geldiklerini anlattı.

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı da, duygulu bir gün yaşadıklarını belirterek, TDP'nin güç birliğinin, birleşmenin, alternatifin adresi olduğunu söyledi.

TKP'nin, BDH'nin ve HP'nin bir çatıda birleştiğini kaydeden Çakıcı, son iki yılda üçüncü fesih yaşandığını ve TDP'de buluşulduğunu belirtti. Çakıcı, TDP'nin temiz ve dürüst insanların, gençlerin, bu yurdu benimseyen, bu toprakları kendi vatanı olarak gören herkesin adresi olduğunu kaydetti.

Yolsuzluk, şaibe, partizanlık, haksızlık ve adaletsizliklere karşı bir araya geldiklerini belirten Çakıcı, "Biz TDP'liler ister TKP'den, ister BDH'dan, ister HP'den gelelim artık TDP kimliğini benimsemiş, hep beraber bütünüz. Gelecekte dağılmaya da engel oluyoruz. Geçmişte dağılmalar yaşandı, milletvekili seçilip kaçanlar oldu. Kıbrıs Türk halkı bunun bedelini ağır ödedi. Çünkü temiz ve dürüst adres bulamadığında bugünkü UBP, CTP, DP gibi partilerde şans aradı, doğrusunu bulamadı" diye konuştu.

Çakıcı, çevre ve sendikal haklar için yapılan mücadelelere destek verdiklerini hatırlatarak, temiz ve dürüst insanların bir araya gelmesinde soru işareti olamayacağını vurguladı. Raşit Pertev ve arkadaşlarıyla güç birliği yaparak, "22 yıl düzeni gaspeden ve yeniden halktan oy isteyen eski başbakan UBP Genel Başkanı Derviş Eroğlu'na, her dönemin adamı olan ancak bir şey değiştiremeyen DP Genel Başkanı Serdar Denktaş'a karşı yola çıktıklarını" söyledi.

Çakıcı, referandum sürecinde mitinglere düzenin değişmesi için katıldıklarını, CTP'ye bakanlık istemeden destek teklif ettiklerini ancak reddedildiğini belirterek, ardından yolsuzluklarla anılan bir dönem yaşandığını iddia etti.

Çakıcı şöyle devam etti:
"Adaylık tekliflerini parayla yapan, kuruluşu şaibeli bir partiyle devam eden hükümet modeline karşı bir kısmımız evde oturup ahkam kesecek, bir kısmımız 'yıldık, bu ülkede bir şey olmaz' diyecek, bir kısmımız da yüreğindeki yangını kendine dert edinecek. Bizim bir araya gelme nedenimiz budur. Yüreğimizde yangın vardır...Gailemiz yurdumuz içindir..."

HP'nin katılımından büyük onur duyduklarını da ifade eden Mehmet Çakıcı, partideki her makamın üyelere açık olduğunu söyledi.

Mehmet Çakıcı, seçim nedeniyle medyada paranın kol gezdiği ve TDP'nin de sansüre uğradığı görüşlerini savunarak, iktidara geldiklerinde kendilerinin kimseye sansür uygulamayacağını, medyanın hür olacağını, kendilerine yapılan kötülüklerden ancak ders çıkardıklarını belirtti.

Çakıcı soruları yanıtlarken, HP'nin katılım için özel talepte bulunmadığını, dün akşam Mağusa ve İskele aday sıralamalarını kurayla yaptıklarını ve TDP Mağusa ilçe örgütündeki arkadaşlarının önerisi ve isteğiyle Raşit Pertev'in birinci sıradan kontenjan adayı olduğunu açıkladı.

Mehmet Çakıcı, aday belirlemede HP'den katılanları onurlandıracak şekilde bir çalışma yaptıklarını da ifade etti.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.