İÇ HABERLER
okuma süresi: 3 dak.

Türk-Yunan Forumu'nun Kuzey Kıbrıs ve Türkiye üyeleri, Cenevre görüşmelerine destek belirtti

Türk-Yunan Forumu'nun Kuzey Kıbrıs ve Türkiye üyeleri, Cenevre görüşmelerine destek belirtti

Türk-Yunan Forumu'nun Kuzey Kıbrıs ve Türkiye üyeleri, 9 Ocak'ta Cenevre'de başlayacak Kıbrıs müzakerelerine destek belirtti.

Yayın Tarihi: 05/01/17 14:55
okuma süresi: 3 dak.
Türk-Yunan Forumu'nun Kuzey Kıbrıs ve Türkiye üyeleri, Cenevre görüşmelerine destek belirtti
A- A A+
Türk-Yunan Forumu'nun Kuzey Kıbrıs ve Türkiye üyeleri, 9 Ocak'ta Cenevre'de başlayacak Kıbrıs müzakerelerine destek belirtti.

Forum üyesi Erdil Nami tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Türk-Yunan Forumu'nun Kuzey Kıbrıs ve Türkiye üyeleri, 9 Ocak 2017 tarihinde başlayacak olan Cenevre toplantısının önemini takdir etmektedir. Türk-Yunan Forumu'nun Kuzey Kıbrıs ve Türkiye üyeleri olarak, öteki sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği halinde, Kıbrıs sorununa müzakere yoluyla çözüm bulunmasını kendi toplumlarımızda destekleme kararlılığındayız" denildi.

Cenevre'deki zirvenin, Kıbrıs'taki iki lider tarafından yürütülen ve birçok müzakere başlığındaki yakınlaşma üzerine inşa edilen bir süreç sonunda gelinebilmiş bir nokta olduğu belirtilen açıklamada, henüz çözümlenememiş konular bulunmasına rağmen, Kıbrıslı liderlerin, bu noktaya ulaşmada liderlik ve vizyon ortaya koydukları ifade edilerek, şöyle denildi:

"11 Ocak toplantısında her ikisi tarafından haritalar sunulacak olması, Kıbrıs görüşmelerinin yarım asra yayılan tarihinde görülmemiş bir gelişme olduğu için, önemli bir merhale teşkil etmektedir.

Garantör devletlerin ve diğer ilgili tarafların süreci desteklemek ve Kıbrıslı liderlerin sağladıkları mutabakatı güçlendirmek için mümkün olan her şeyi mutlaka yapmaları gerekir. 12 Ocak günü yapılacak toplantının tüm süreç için bir dönüm noktası haline dönüşebileceği yolunda güçlü emareler var. Geri kalan fikir ayrılıklarının üstesinden gelinmesi zorluklar yaratabilecek olmakla beraber, Kıbrıs meselesinin uluslararası boyutuyla ilgili müzakereler, sorunun dâhili boyutunda zorluklarla kaydedilen gelişmeyi güçlendirmeli ve daha ileri götürmelidir.

İçinde bulunduğumuz dönem, nasıl anlatılırsa anlatılsın mübalağa sayılamayacak tarihi önemi olan bir dönemdir. Toplantının ve Kıbrıs'ta kapsamlı bir çözüm için yapılacak hazırlıkların başarıyla sonuçlandırılması hem adadaki cemaatlerin ekonomik ve sosyal refahlarına hem de daha geniş bölgesel barışa zemin hazırlama imkânı sunmaktadır."?Açıklamaya göre, Türk-Yunan Forumu'nun Kuzey Kıbrıs ve Türkiye üyeleri şöyle:

Kuzey Kıbrıs:

Rana Zincir Celal?

Dr. Ahmet Sözen?

Avukat Emine Çolak?

Erdil Nami

?Dr. Erol Kaymak (koordinatör)?

Dr. Niyazi Kızılyürek

?Oya Talat

Türkiye:

Büyükelçi Cem Duna

?Büyükelçi Daryal Batıbay?

Büyükelçi İlter Türkmen (Kurucu üye)

?Prof. Dr. Mensur Akgün?

Büyükelçi Murat Sungar?

Prof. Dr. Mustafa Aydın?

Dr. Soli Özel

?Büyükelçi Temel İskit

?Büyükelçi ÜnalÇeviköz?

Büyükelçi Volkan Vural

?Büyükelçi Yaşar Yakış?

Özlem Piltanoğlu

?Büyükelçi Ümit Pamir?

Prof. Dr. Üstün Ergüder (koordinatör)

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.