İÇ HABERLER
okuma süresi: 4 dak.

KKTC sandık başında

KKTC sandık başında

<P>Kıbrıs Türk halkı, Cumhuriyet Meclisi'nin 50 yeni üyesini belirlemek amacıyla, bugün sandık başında. KKTC genelinde oy verme işlemi saat 08.00'de başladı.Seçmenler sandık başına gitmeden önce sandık kurulu başkan ve üyeleri and içerek göreve başladılar.</P>

Yayın Tarihi: 19/04/09 12:13
okuma süresi: 4 dak.
KKTC sandık başında
A- A A+

Görevlilerin içtiği and şöyle:

"Hiçbir etki altında kalmaksızın, hiç kimseden korkmadan seçim sonuçlarının tam ve doğru olarak belirmesi için görevimi yasaya göre dosdoğru yapacağıma namusum, vicdanım ve bütün mukaddesatım üzerine and içerim."

Kayıtlı 161 bin 373 seçmenin bulunduğu seçimde, milletvekili olmak için 7 partiden 345, bağımsız olarak da 8 aday yarışıyor. Lefkoşa'da 50 bin 653, Gazimağusa'da 42 bin 325, Girne'de 30 bin 428, Güzelyurt'ta 21 bin 17 ve İskele'de de 16 bin 950 seçmen oy kullanabilecek.

Kıbrıs Türk siyasi tarihinin 10'uncu genel seçimi olacak seçimde, seçmenlerin oyunu almaya çalışacak partiler, oy pusulalarındaki sıralarına göre şunlar:

"Ulusal Birlik Partisi (UBP), Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP), Demokrat Parti (DP), Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP), Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP), Halk İçin Siyaset Partisi (HİS), Özgürlük ve Reform Partisi (ÖRP)."

Oy pusulalarında BKP olarak yer almasına rağmen bu parti adı altında Yasemin Hareketi adayları da yer alıyor.

Oy pusulalarında, partilerin ardından ise, bağımsız adaylar var.

Seçimlerde Lefkoşa 16, Gazimağusa 13, Girne 9, Güzelyurt 6 ve İskele ilçesi de 6 milletvekili çıkaracak. Ülke genelinde yüzde 5 seçim barajını aşan partiler ile adaylar oy oranına göre Meclis'te temsil edilme şansı bulacak.

Resmi propaganda döneminin dün saat 18.00'de sona ermesiyle seçim günü yasakları başladı. Yasaklar saat 19.00'a kadar devam edecek.

Bu süre içerisinde radyo, televizyon ve her türlü yayın organlarının seçimlerle ilgili haber, tahmin ve yorum yapması yasak.

Bugün alkollü içki satılması, içkili yerlerde, umumi mahallerde her çeşit alkollü içki satılması, verilmesi ve içilmesi de yasak. Bütün umumi eğlence yerleri oy verme süresince kapalı olacak, eğlence yeri niteliğine haiz lokantalarda yalnız yemek verilecek.

Emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlardan başka hiçbir kimse, köy, kasaba ve şehirlerde silah taşıyamayacak.

Seçimin sulh ve sükun içerisinde geçmesini sağlayacak polislerle birlikte sandık merkezlerinde 1860, YSK ve İlçe Seçim Kurulları'nda da 220 olmak üzere toplam 2 bin 80 kişi görev aldı.
KKTC genelinde 08.00'de başlayan oy verme işlemi18.00'e kadar kesintisiz devam edecek.

Oy verme işleminin tamamlanmasıyla hemen oy sayımına geçilecek. Seçim Yasası uyarınca saat 19.00'a kadar seçim sonuçlarına ilişkin yayın yapılamayacak, 19.00-21.00 saatleri arasında ise YSK'dan alınacak sonuçlar duyurulabilecek ve 21.00'den sonra da yayın yasağı kalkacak.

YSK seçim sonuçlarını geçmiş yıllarda olduğu gibi, internet ve Türk Ajansı-Kıbrıs (TAK)
aracılığıyla duyuracak. Ayrıca Lefkoşa Atatürk Meydanı (Sarayönü'nde) kurulacak dev ekrandan da sonuçlar kamu oyuna duyurulacak.

Seçim sonuçlarını Yakın Doğu Üniversitesi ile işbirliği halinde açıklayacak olan Yüksek Seçim Kurulu, saat 24.00'ten önce, "çok büyük ölçüde" seçim sonuçlarını ortaya çıkarmayı hedefliyor.

Oy kullanmak için seçmen kartı şart değil. Oy kullanılacak sandığı bilmek yeterli. Ancak, kayıtlı seçmen, kimliğini ispatlayıcı bir belgeyle oy kullanabilecek. Bu belge de Kimlik Kartı, Pasaport veya Sürüş Ehliyeti veya bulunması halinde Kıbrıs Türk Federe Devleti kimlik kartı ile pasaportu olabilecek.

Bu arada eline seçmen kartı ulaşmayan seçmenler oy kullanacakları yeri www.mahkemeler.net adresinden öğrenebiliyor.

Seçmenlerin cep telefonuyla oy verme yerine girmesi yasak. Oyunu kullanmak için oy pusulası ve "evet" mührünü alan seçmenin kapalı oy verme yerine girmeden önce, varsa cep telefonu, fotoğraf makinesi, telsiz vb. cihazları, sandık kurulu başkanına vermesi gerekiyor.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.