Boran Kültür Merkezi: "Asgari ücret köleliktir! İnsanca yaşamak istiyoruz!"

loading
2 Haziran, Salı
£

8.51

7.58

$

6.81

Boran Kültür Merkezi: "Asgari ücret köleliktir! İnsanca yaşamak istiyoruz!"

Boran Kültür Merkezi: "Asgari ücret köleliktir! İnsanca yaşamak istiyoruz!"

Boran Kültür Merkezi, asgari ücret belirleme çalışmalarıyla ilgili bir basın açıklaması yaptı.

Boran Kültür Merkezi: "Asgari ücret köleliktir! İnsanca yaşamak istiyoruz!"
banner
A- A A+

Açıklama şöyle:

"Bilindiği üzere Asgari Ücret Saptama Komisyonu'nun 2018 yılında geçerli olacak olan "ikinci asgari ücreti belirleme girişimi" 24 Temmuz`da yaptığı toplantıda sonuçsuz kaldı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın çağrısıyla toplanan Asgari Ücret Saptama Komisyonu, tarafların öne sürdüğü görüşler üzerine; işçi ve işveren taraflarının önerilerinin yeniden değerlendirilmesi amacıyla 31 Temmuz Salı günü saat 10.00'da yeniden bir araya gelecek.

Geçtiğimiz toplantıda işçi tarafı 1 Mart 2018'den günümüze kadar geçerli olan ve DPÖ tarafından belirlenen hayat pahalılığı oranının ve altı aylık büyüme hızının; asgari ücretin belirlenmesinde başlangıç olarak göz önünde tutulmasını ve pazarlık yapılmasını savunmuştu.

İşveren tarafı da, devletin "sözde" işverenlerin iş yapma kapasitelerini geliştirecek önlemleri almadan, işverenlerin önündeki engelleri kaldırmadan ve ekonomideki sorunları dikkate almadan; ekonomik daralmanın yaşandığı, ithalatta ve milli gelirde ciddi bir düşüşün yaşandığı bir dönemde tersine adımlar atmanın ekonomik akla uygun olmadığını dile getirmişti.

Bizler Boran Kültür Merkezi olarak daha önce defalarca vurguladığımız gibi bir kez daha komisyonun yeniden toplanması üzerine şu çağrıyı yapıyoruz:

Umarız insani değerlere aykırı koşullarda çalıştırılan emekçilerimize, gün geçtikçe yükselen hayat pahalılığı karşısında yapılması gündem olan "asgari ücret zammı" geçmiş dönemlerdeki gibi 'azami kölelik ücreti' rakamlarında belirlenmez!

Umarız "Gönlüm işçiden yana, ama oyum patrondan yana!" diyerek kimse emekçilerle dalga geçmez!

Ayrıca umarız "işçiyi savunan sendika" da basit rakamlara "razı" olmaz!

Maliye Bakanı Serdar Denktaş tarafından yapılan açıklama ortadadır!

Her alanda yaşam pahalı olmurken; ev kiraları, gıda, eğitim, sağlık artmışken buna bir yenisi daha eklenerek akaryakıta da zam yapıldı.

Bu ülke emekçilerine reva görülmesi düşünülen "asgari ücret rakamları" ile bu ülkenin emekçileri nasıl yaşamını idame ettirebilir ?

Toplanacak Asgari Ücret Komisyonuna bir kez daha çağrıda bulunuyoruz.

Boran Kültür Merkezi olarak konunun takipçisi olacağız. Bu ülkede yaşayan emekçilerimizin 'köle ' gibi çalıştırılmasına da göz yummayacağız.

Bizler sorun sistem sorunu olduğu biliyoruz. Sorun sermaye sınıfının iktidar koruma ve "maksimum kar" elde etme sorunudur. Sorun "emekçileri" daha da sömürme sorunudur! Ve bu sistemi koruyanlardan ve besleyenlerden bu düzende "emekçilerin" haklarının tamamını onlara vermesini de beklemiyoruz! Yapamazlar değil! YAPMAZLAR! Kendilerini "lüks" içinde yaşamayı, sömürdüklerini de "boğaz tokluğuna" yaşatmayı ön görürler!

Kapitalizm bataklığındaki bu bozuk düzende tüm demokraitk, ilerici, sosyalist kesimlerin ödevi birleşik cephe oluşturarak omuz omuza sınıf mücadelesi vererek bu sömürü düzenine son vermektir!

Bunun başka bir yolu yoktur!

Bize kimse hakkımız olanı kendiliğinden vermeyecektir.

Direnmeliyiz, savaşmalıyız ve kazanmalıyız!

Başka yolu yok!"

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER