İÇ HABERLER
okuma süresi: 5 dak.

Zaroğlu'ndan çarpıcı sözler: "KKTC'deki FETÖ yapılanması 1991'de başladı"

Zaroğlu'ndan çarpıcı sözler: "KKTC'deki FETÖ yapılanması 1991'de başladı"

Kıbrıs Postası'na konuşan YDP Milletvekili Bertan Zaroğlu, KKTC'deki FETÖ yapılanmasının 1991 yıllarında başladığını işaret etti.

Yayın Tarihi: 21/12/18 08:15
okuma süresi: 5 dak.
Zaroğlu'ndan çarpıcı sözler: "KKTC'deki FETÖ yapılanması 1991'de başladı"
A- A A+
Kıbrıs Postası

Kıbrıs Postası'na konuşan Yeniden Doğuş Partisi (YDP) Milletvekili Bertan Zaroğlu, "KKTC'deki FETÖ yapılanmasının; 1991 yıllarında başladı" dedi ve bu yapılanmanın önce eğitim kurumlarında, daha sonra ise, asker ve polis yapılanmaları ile devam ettiğini anlattı.

Bu yapılanmalar devam ederken, pek çok iş adamının da, bilerek ya da bilmeyerek bu örgüte destek olduğunu işaret eden Zaroğlu, FETÖ'nün ayrıca, Türkiye'de aynı yapılanma da yer alan; banka, şirket, finans kuruluşları ve vakıflar kanalı ile, bazı iş adamlarıyla organik ilişkiler kurduğunu söyledi.

Bertan Zaroğlu, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ile Türkiye Mali Suçları Araştırma Kurumu (MASAK)'ın yaptığı inceleme sonunda; 2010-2015 yılları arasında KKTC de bazı banka hesaplarına, Türkiye'de FETÖ ile ilişkili banka veya şirketlerden bir buçuk milyar dolar gönderildiğini de belirtti.

Gaziantep Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmekte olan bir davada; itirafçı olan gizli bir tanığın, "KKTC'de FETÖ ile ilişkili işadamlarının ve kumarhane sahiplerinin isimlerini vermiştir" dediğini hatırlatan Zaroğlu, söz konusu isimlerin şu an polisin elinde mevcut olduğunu ve soruşturmanın devam ettiğini, ancak kamuoyunda söz konusu isimlerin korunduğu yönünde ciddi endişelerin olduğunu aktardı.

15 Temmuz'da FETÖ kalkışması gerçekleşmeden önce, eski büyükelçi Derya Kanbay döneminde, dönemin hükümetinden FETÖ'nün terör örgütü listesine alınması talebinde bulunulduğunu, ama bu talebin yerine getirilmediğini iddia eden Bertan Zaroğlu, "15 Temmuz darbe girişiminden hemen sonra 21 Temmuz 2016 tarihinde ise, dönemin bakanlar kurulu, FETÖ'yü terör örgütü listesine aldı" diye konuştu.

YDP Milletvekili Zaroğlu şöyle devam etti: "Basında ve kamuoyunda FETÖ'nün KKTC yapılanması ile ilgili haber ve yorumların yer almasıyla birlikte, dönemin hükümeti ve bakanları, KKTC'de FETÖ yapılanması yoktur diye açıklamalarda bulundu. Derya Kanbay ise yapmış olduğu açıklamada, KKTC'de güçlü bir FETÖ yapılanması olduğunu belirtti ve bunlara karşı gereken önlemlerin alınacağını ve gereğinin yapılacağını belirtti. Dönemin hükümeti ve bakanlarına KKTC'de FETÖ yoktur, FETÖ izine rastlanmamıştır açıklamalarına devam ederken, FETÖ'nün KKTC'deki asker yapılanmasına karşı operasyon düzenlendi ve birçok FETÖ ile ilişkili subay ve asker yargılanmak üzere Türkiye'ye gönderildi. Bunun yanı sıra bazı sivil vatandaşlar ise, FETÖ ile ilişkileri oldukları gerekçesi ile tutuklandı, haklarında davalar açılmış ve hatta 28 Temmuz 2018 günü Girne den' bir yatta Yunanistan'a kaçmaya çalışan 45 kişi tutuklandı ve bunların arasında asker ve siviller vardı.

Her ne kadar FETÖ bağlantılı kişiler yakalamışsa da soruşturması ve araştırılması gereken bir diğer konu ise; yakalanan kişi veya kişileri koruyan ve kollayan, yatı temin eden kişilerin kim olduğudur. Geçtiğimiz günlerde KKTC'de ve Türkiye'de eş zamanlı olarak düzenlenen operasyonda bazı subay ve askerler tutuklandı. Tüm bunlar bize gösteriyor ki; Derya Kanbay'ın belirttiği gibi KKTC'de FETÖ yapılanması var. KKTC'de polisteki FETÖ yapılanmasına baktığımızda ise, bu yapılanma 2010 yılından sonra büyük bir yoğunluk kazandığı görülüyor. O dönemde Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı olan Adem Huduti şu anda Türkiye'de FETÖ mensubu olmaktan ve 15 Temmuz kalkışmasında katılmaktan tutuklu. Bu da oldukça dikkat çekici.

Aynı dönemde Türkiye'de FETÖ yapılanmasının emniyet imamı olan Osman Hilmi Özdil tarafından KKTC'de Polis Müdürlüğü'ne irtibat subayı olarak 4 sınıf polis memuru Ali Gündoğdu gönderildi. Polis Genel Müdürlüğü'nde büyük yetkilere sahip olan Ali Gündoğdu, özellikle Adli Şube'de Mali Şube'de ve Siyasi Şube'de büyük değişikliklere gitti, FETÖ yapılanmasında yer almayan polisler pasif görevlere atandı. O günlerde irtibat subayı olan Ali Gündoğdu şimdi ise, Türkiye'de yargılandı ve 15 yıl ceza aldı. Emniyet imamı Osman Hilmi Özdil ise, yakalanmadan Tayland'a kaçtı".

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.