Veysioğlu: "Çağdaş ülkeler gibi sel riski analizi yapmıyoruz, bütünsellik yok"

loading
12 Temmuz, Pazar
£

8.66

7.76

$

6.86

Veysioğlu: "Çağdaş ülkeler gibi sel riski analizi yapmıyoruz, bütünsellik yok"

Veysioğlu: "Çağdaş ülkeler gibi sel riski analizi yapmıyoruz, bütünsellik yok"

Yağışlar sonrası ülkenin bazı bölgelerinde sel, taşkın gibi olaylar yaşandı. Konuyla ilgili Kıbrıs Postası'na konuşan Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Doğuç Veysioğlu, yağmur suyu yatırımlarının ülkemizde yeterli olmadığına dikkat çekerek, "AB'deki gibi, çağdaş ülkelerdeki gibi sel riski analizi yapmıyoruz, bütünsellik yok" ifadelerini kullandı.

Veysioğlu: "Çağdaş ülkeler gibi sel riski analizi yapmıyoruz, bütünsellik yok"
A- A A+
Kıbrıs Postası – Rahmican Çalışkan

Her yıl olduğu gibi bu yıl da yağışlar sonrası ülkenin bazı bölgelerinde sel, baskın, su birikintisi, yolların kapanması gibi ilginç sahneler yaşandı.

Olayın çevresel boyutunu Kıbrıs Postası'na değerlendiren Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Başkanı Doğuç Veysioğlu, genel olarak yağmur suyu yatırımlarının ülkemizde yeterli düzeyde olmadığını belirtti.

"HÜKÜMET VE YABANCI FİNANSMAN KATKISI ŞART"

Belediyelerin bu konuda yatırım yapacak gücü olmadığını söyleyen Doğuç Veysioğlu, bu projeler için merkezi hükümetin katkısının çok önemli olduğuna, ayrıca yabancı finansman ihtiyacının da şart olduğuna dikkat çekti.

"AB'DEKİ GİBİ SEL RİSKİ ANALİZİ YAPMIYORUZ, BÜTÜNSELLİK YOK"

Meselenin bir yağmur suyu drenaj, bir de sel riski önleme boyutu olduğunu belirten Veysioğlu, sel risk analizi Avrupa Birliği'ne üye ülkelere uyguladığı bir koşul olduğunu işaret ederek, "Çağdaş ülkelerde sel risk analizi yapıldıktan sonra risklerin önüne geçecek yatırımlar planlanır.

Ancak bizde genelde geçiştirici yaklaşımlarla günü kurtaracak yatırımlar yapılıyor ve dolayısıyla bütünsellik yok" ifadelerini kullandı.

"SEL FELAKETİ DERELER İLE İLGİLİ DEĞİL, YOĞUN YAPILAŞMA İLE İLGİLİ"

Sel felaketinin oluşumunun dere yataklarının traşlanması veya temizlenmesiyle alakalı değil, taşkın riski olan bölgelerde yoğun yapılaşma ile ilgili bir konu olduğunu savunan ÇMO Başkanı Veysioğlu, "Dere yataklarının temizlenmesi özellikle kent merkezlerinde ve yoğun yapılaşma olan yerlerde kaçınılmaz bir durum ve bu yapılmalı.

Ancak bu yapılırken doğal hayatın gelişip üreyebileceği alanları da mümkün olduğu oranda muhafaza etmek de önemli" şeklinde konuştu.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER