İÇ HABERLER
okuma süresi: 3 dak.

Yeni Ercan’ı 2020’de de zor görürüz!

Yeni Ercan’ı 2020’de de zor görürüz!

Ercan inşaatının belirtilen süreler içerisinde tamamlanıp tamamlanmayacağı, T&T’nin devlet ile piyasaya olan ve aynı zamanda ödemediği borçları tartışılırken, yeni havalimanına KIB-TEK’ten enerji bağlanmasıyla ilgili Emrullah Turanlı kaynaklı bir sorun daha ortaya çıktı.

Yayın Tarihi: 08/01/20 10:25
okuma süresi: 3 dak.
Yeni Ercan’ı 2020’de de zor görürüz!

Kıbrıs Postası

Ercan Havalimanı’nın inşaatının belirtilen süreler içerisinde tamamlanıp tamamlanmayacağı, Ercan Havalimanı İşletmecisi T&T’nin devlet ile piyasaya olan ve ödemediği borçları tartışılırken, yeni havalimanınaKıb-Tek’ten enerji bağlanması ile ilgili Emrullah Turanlı kaynaklı bir sorun daha ortaya çıktı.

Turanlı’nın elektrik enerjisi bağlanması projesinin hayata geçmesi için Kıb-Tek’e ödemesi gereken 450 Bin TL tutarındaki parayı ödemediği için, Ekim ayından beridir beklemekte olan Kıb-Tek teklifi geçerliliğini yitirdi.

Uzmanlar T&T’nin Kıb-Tek’e parayı yatırdıktan sonra ancak bir yılda tamamlanabileceğini söylediği elektrik bağlanması işleminin Yeni Ercan Havalimanı’nın tamamlanıp hizmete sokulması sürecini daha da geciktireceğini ifade ediyorlar.

ERCAN’IN ELEKTRİK İŞLERİNDE CİDDİ AKSAMALARA NEDEN OLACAK

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun Yeni Ercan Havalimanı’na elektrik enerjisi bağlaması ile ilgili bir proje hazırladığı ve tüm işlerin T&T tarafından özel sektöre yaptırılması kaydıyla Kıb-Tek ödemesi gereken parayı 30 Gün içerisinde ödemesi gerektiği 22 Ekim 2019 tarihli yazıda belirtilmiş olmasına karşın, herhangi bir ödemenin yapılmaması, Ercan’ın elektrik işlerinin de ciddi aksamalara neden olacağı ifade ediliyor.

‘DEVLET BEDAVA BAĞLASIN’ TAVRI…

Turanlı’nın, elektrik enerjisinin devlet tarafından bedava bağlanması gerektiği şeklindeki ısrarından geri adım atmadığı ancak devlet yetkililerinin de KKTC’nin yasaları olduğunu ve ihale aşamasında bu durumun Turanlı tarafından bilindiğini, bu nedenle ona bir ayrıcalık tanımalarının mümkün olmadığını kendisine bildirdikleri belirtildi.

Turanlı’nınKıb-Tek’e ödeme yapmamak konusundaki ısrarı nedeniyle zaten gecikmiş olan Yeni Ercan Havalmanı’nın hizmete açılması sürecinin bu gidişle 2020 yılında da tamamlanmasının mümkün olmayacağını görüşü hâkim…

Turanlı'nın ise daha önce yaptığı gibi yer teslimi ve diğer konuları kullandığı gibi, bu sefer gecikmenin nedenleri arasında Kıb-Tek'intalep ettiği bedeli bahane edeceği ifade ediliyor.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.