'Barış Gücü' için diplomatik savaş…

loading
6 Temmuz, Pazartesi
£

8.56

7.73

$

6.86

'Barış Gücü' için diplomatik savaş…

'Barış Gücü' için diplomatik savaş…

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde bu akşam görüşülmesi beklenen ve adadaki Barış Gücü'nün mandasını 6 ay uzatmayı öngören karar öncesi New York'ta müthiş bir diplomatik hareketlilik yaşanıyor.

'Barış Gücü' için diplomatik savaş…
A- A A+

Kıbrıs Postası-Ulaş Barış

Hafta sonu Rum basının manşetlerini süsleyen haberlere göre, Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesinden birisi olan İngiltere'nin taslak karar metnine koymaya çalıştığı 'iş birliği' çağrısı, Rumların tepkisine yol açarken, söz konusu ifadelerin son anda rapora girmeyeceği öğrenildi.

İngiltere'nin, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in son raporlarında yer aklan ve taraflar arasında 'direk iş birliği yapılması' yönündeki tavsiyelerini rapora koydurmak istediği, bunların da özellikle suçla mücadele konusunda direk teması öngördüğü öğrenildi.

İNGİLTERE BASTIRDI, RUSYA VE ÇİN ENGELLEDİ

Ancak bu ifadelerin, Rumların BM Daimi Temsilcisi Andreas Mavroyanis'in çabaları ile birlikte, konseyin diğer daimi üyeleri Rusya ve Çin'in inisiyatif alması sonucu son rapordan çıkarıldığı öğrenildi.

Kıbrıs Postası'nın BM çevrelerine yakın kaynaklardan edindiği bilgilere göre, İngiltere'nin, Genel Sekreterin söz konusu tavsiyelerini rapora koymak için diplomatik girişim yapması Rumların tepkisine yol açtığını ve kriz yaşandı.

Aynı kaynaklar, İngiltere'nin son ana kadar diplomatik girişimleri sürdüreceğini ve rapora 'çekince' koyabileceğini belirtirken,  çekince konulmasının da süreye tabi olduğunu ve 3 günlük sürenin sonunda bu çekince ile ilgili elle sağlam bir temel oluşturamazsa, raporun aynen geçeceğini belirtiyorlar.

ORTAK ASKERİ MEKANİZMA KURULMASI 'MUĞLAK'

Gelinen noktada, karar metninin Rumların rahatsız olduğu ilk halinden büyük oranda değiştiğini ve elle tutulur tek konunun son dönemde ara bölgede  artan gerginlikler ve ihlaller konusunda ilgili tarafların iş birliği yapmasını öngören 'ortak bir askeri mekanizma kurulması' konusunda çağrı olduğu öğrenildi. 

Ancak bu noktada, kurulması düşünülen mekanizmanın durumunun 'muğlak' olduğunu ifade eden kaynaklar, söz konusu çağrının Rumları adadaki Türk Ordusunun varlığını öne çıkarıp, 'işgalci' olarak suçlamasına imkan vereceği için rahatsız etmediğini ifade ediyorlar.

Karar tasarısı bu akşam saatlerinde New York'ta bulunan BM Genel Merkezinde görüşülüp oylanacak. Tasarıya göre adadaki Barış Gücü'nün mandasının 31 Temmuz 2020 tarihine kadar uzatılması öngörülüyor.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER