İÇ HABERLER
okuma süresi: 5 dak.

Kıbrıs Postası’nın manşetini yorumlayan Samani: “Korkutma değil, caydırma maksatlı”

Kıbrıs Postası’nın manşetini yorumlayan Samani: “Korkutma değil, caydırma maksatlı”

İki Toplumlu Teknik Komite Genel Koordinatörü Samani, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın seçimlere yönelik kurduğu hukuk bürosunu, “Ayağınızı denk alın!” manşetiyle gündeme taşıyan Kıbrıs Postası’nın haberini yorumladı; bunun korkutma maksatlı değil, sosyal medyadaki küfür ve tehditleri ‘caydırma’ amacıyla yapılmış olabileceğini söyledi.

Yayın Tarihi: 04/02/20 10:20
Güncelleme Tarihi: 04/02/20 10:39
okuma süresi: 5 dak.
Kıbrıs Postası’nın manşetini yorumlayan Samani: “Korkutma değil, caydırma maksatlı”
A- A A+

Kıbrıs Postası

İki Toplumlu Teknik Komite Genel Koordinatörü Meltem Onurkan Samani, Genç TV’de Nazar Erişkin’in sunduğu ‘Bugüne Dair’ programına konuk olarak, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın seçimlere yönelik kurduğu hukuk bürosunu, “Ayağınızı denk alın!” manşetiyle gündeme taşıyan Kıbrıs Postası’nın haberini yorumladı.

“KAZANMA İHTİMALİ YÜKSEK OLDUĞUNDAN YIPRATILMAYA ÇALIŞILIYOR”

Program sunucusu Erişkin’in, Kıbrıs Postası gazetesi manşeti hakkındaki düşüncelerini sorması üzerine Samani, şöyle konuştu.

“Sayın Akıncı, küfür içermeyen, hakaret içermeyen eleştirilere –ki bazen eleştirilerin dozu yüksek olsa bile – tahammül edebilen bir lider. Sayın Akıncı, aday olması halinde kazanma olasılığı en muhtemel kişi olarak kabul ediliyor. Bundan dolayı en fazla yıpratılmaya çalışılan, eleştirilen kişi o. Bu eleştirilerin dozu bazen hakaret, küfür ve hatta tehdide ulaşabiliyor.”

“HUKUKÇULAR GÖNÜLLÜ OLARAK BU KONULARIN ÜSTÜNE GİTMEKTE”

Akıncı’nın yarın adaylığını açıklayacağını, bunun önceden de belli olduğunu ifade eden Samani, adaylığını açıklayan isimler arasında en fazla ‘çirkin’ saldırılara maruz kalan adayın Akıncı olduğunu yineleyerek, “Bu belki belli bir doza kadar normal. Çünkü kazanma şansı yüksek olan adayı yıpratmaya çalışırsınız ama belli bir seviyenin ötesinde, adına ‘eleştiri diyemeyeceğimiz saldırı, küfür ve tehditler karşısında hukukçular, gönüllü olarak bu konuların üstüne gitmek istedi” dedi.

“HUKUKÇULAR BUNU ZATEN GEÇMİŞTE DE YAPIYORDU”

Hukukçuların gönüllü olarak böyle bir mücadeleye giriştiğini tekrarlayan Samani , “Seçim sürecinde, farklı meslek gruplarından destek geldiği gibi, hukukçulardan da böyle bir destek geldi. Hukukçular bunu zaten geçmişte de gönüllü olarak takip ediyordu” şeklinde konuştu.

“TERSİ DE YORUMLANABİLİR”

Kıbrıs Postası’nın manşetine ilişkin görüşü tekrar sorulan Samani, “Öyle yorumlamayı tercih edenler var ama tersi de yorumlanabilir” ifadelerini kullandı.

“CAYDIRMA MAKSADI TAŞIYABİLİR”

Hukuk bürosu konusunu Cumhurbaşkanı Akıncı ile konuşmadığını, bu konuda herhangi bir toplantıya da katılmadığını belirten Samani, “Ama benim tanıdığım kadarıyla, bu (hukuk bürosu) açıklanarak, artık herkesin atacağı adımın sorumluluğunu bilerek adım atması, kötü niyet taşımayan fakat ‘ben de küfür yazayım’ diyenleri caydırma maksadı taşıyabilir” şeklinde konuştu.

Samani, bu konudaki sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Korkutma diye yorumlamaktansa, ‘gönüllü hukukçular var, bu konuları takip ediyorlar, bu insanları ben bile etkileyemeyebilirim, kamusal bir dava olmaya başlıyor, ona göre bir daha düşünerek küfrünüzü edin’ diye de yorumlanabilir diye düşünüyorum”

Kıbrıs Postası, “Ayağınızı denk alın!” manşetiyle gündeme taşıdığı haberinde, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın, geleneksel veya yeni medya yoluyla kendisine yönelik yapılacak eleştirilere karşı, daha kampanya başlamadan, ‘eleştiri dozunu arttıranlara dava açarım’ mesajı niteliğinde bir adım attığını ve bu konuda bir hukuk bürosu oluşturduğunu yazmıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör