Lefkoşa bugün 'imardan kapalı'

loading
10 Ağustos, Pazartesi
£

9.50

8.58

$

7.28

Lefkoşa bugün ‘imardan kapalı’

Lefkoşa bugün ‘imardan kapalı’

Müteahhitler Birliği, İmar Planı konusundaki belirsizlik nedeniyle bugün süresiz eyleme gidiyor. Lefkoşa halkından peşinen özür dileyen Birlik, bugün başkentte 10 kilometrelik araçlı konvoy oluşturacak.

Lefkoşa bugün ‘imardan kapalı’
A- A A+

Kıbrıs Postası - Ertuğrul SENOVA

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği (KTİMB), Mağusa – İskele – Yeniboğaziçi İmar Planı konusunda yaşanan belirsizlik nedeniyle bugün ‘süresiz’ eyleme başlıyor.

KTİMB’in süresiz eylem kararı sonrası gözler hükümet kanadına çevrildi.

Bakanlar Kurulu’nun 6 ay süreyle yürürlüğe soktuğu emirname kararının üzerinden 1 ay geçmesine karşın, koalisyon ortaklarının İmar Planı konusunda henüz bir ilerleme kaydetmediği gözlemlendi.

Halkın Partisi (HP) Genel Başkanı Yenal Senin, “HP olarak İmar Planı konusunda bizim pozisyonumuz sabit. 1 ay şimdiden bitti… Emirnamenin yürürlükten kalkmasına ve İmar Planı’nın yürürlüğe girmesine 5 ay kaldı” ifadelerini kullandı.

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Sekreteri Ersan Saner ise “UBP İmar Planlarından yanadır. Ama nasıl bir plan? Ülkenin gerçeklerinden yana bir plan” diyerek, teknik çalışma için ilgili bilgi ve belgeleri talep ettiklerini, şuan beklemede olduklarını söyledi.

KTİMB’nin eylemine ilişkinse Saner, “KTİMB eyleme gidecekse gidecek, bu onların bileceği bir iştir. Ama birliğin ortaya koyacağı tepkinin hedefi UBP’ye değil Şehir Plancıları Odası olmalıdır. İmar Planı ile ilgili olarak ortaya çıkan durum hukukidir, konuyu Şehir Plancıları Odası’nın yargıya götürmüştür, bu konuda UBP’ye saldırılması gerçeklerle bağdaşmamaktadır” ifadelerini kullanırken, Senin ise “Keşke bu eylemi 31 Aralık’ta, Emirname’nin süresi dolduğunda dile getirselerdi” yorumunda bulundu.

SENİN: “6 AYLIK SÜREÇTE 1 AY ŞİMDİDEN BİTTİ, GERİYE 5 AY KALDI”

Kıbrıs Postası’na konuşan HP Genel Başkanı Yenal Senin, “Biz Halkın Partisi olarak İmar Planı konusundaki hazırlıklarımızı hem İçişleri Bakanlığı, hem sivil toplum örgütleri hem de dernekler ve birlikler olarak yaptık.  Toplumsal uzlaşı noktasında birleştik” diyerek, koalisyon ortağı UBP’nin, İmar Planı konusunda teknik çalışma yapma talebinde bulunduğunu, 6 ay süreyle, emirnamenin yürürlükte kalması konusunda uzlaştıklarını anımsattı.

“HP olarak bizim pozisyonumuz sabittir” diyen Senin, “Hükümet ortağımız kendi çalışmasını yapsın, 6 ayın sonunda da İmar Planı’nın hayata geçmesi noktasında kararlıyız. 6 aylık süreçte 1 ay şimdiden bitti, geriye 5 ay kaldı” şeklinde konuştu.

“KEŞKE BU EYLEMİ 31 ARALIK’TA DİLE GETİRSELERDİ”

KTİMB’nin eylemine ilişkin görüşünü paylaşan Senin, “Müteahhitler Birliği eylem yapıyor ama keşke bu eylemi 31 Aralık’ta, Emirname’nin süresi dolduğunda dile getirselerdi” yorumunda bulundu.

“HP HİÇBİR KONUDA, SIRF SEÇİM VAR DİYE ÖTELEME YAPMAZ”

KTİMB’nin “İmar Planı seçimlere takıldı” iddiasını da değerlendiren Senin, “O kendilerinin değerlendirmesi. HP hiçbir konuda, sırf seçim var diye öteleme yapmaz. Emirnamenin 31 Aralık’ta biteceğini geçen yıl ifade etmiştik ve önümüzde seçim olduğunu biliyorduk. Söz verilen tarihte, bölgenin kalkınması için İmar Planı’nı tamamladık” şeklinde konuştu.

SANER: “BİLGİ VE BELGELERİ TALEP ETTİK, BEKLİYORUZ”

UBP Genel Sekreteri Ersan Saner ise “UBP İmar Planlarından yanadır. Ama nasıl bir plan? Ülkenin gerçeklerinden yana bir plan” dedi.

İmar Planı’na ilişkin teknik çalışma yürüteceklerine değinen Saner, “Teknik çalışma için ilgili bilgi ve belgeleri talep ettik, bekliyoruz” şeklinde konuştu.

“EYLEME GİDECEKLERSE GİDECEKLER, BU ONLARIN BİLECEĞİ İŞ”

Müteahhitler Birliği’nin eylemine ilişkin görüş bildiren Saner, “KTİMB eyleme gidecekse gidecek, bu onların bileceği bir iştir” yorumunda bulundu.

“TEPKİ UBP’YE DEĞİL, ŞEHİR PLANCILARI ODASI’NA OLMALI”

Öte yandan konuyla ilgili yazılı bir açıklamada da bulunan Saner, KTİMB’in yapacağı eyleme ilişkin “Birlik bir tepki ortaya koyacaksa bu tepkinin hedefi UBP’ye değil Şehir Plancıları Odası olmalıdır” yorumunda bulundu.

“TÜM İLGİLİLERLE DİYALOĞA GİREBİLİRİZ”

Saner, “İmar Planı ile ilgili olarak ortaya çıkan durum hukukidir, konuyu Şehir Plancıları Odası’nın yargıya götürmüştür, bu konuda UBP’ye saldırılması gerçeklerle bağdaşmamaktadır” şeklinde konuştu.

“Bir İmar Planı’ndan yanayız” diyen Saner,“Bunun için, herkesle işbirliği yapabilir, tüm ilgililerle diyaloğa girebiliriz” ifadelerini kullandı.

GÜRCAFER: “KÖY GEZİLERİ BİRAZ ERTELENSİN, BU SORUNU ÇÖZELİM”

Öte yandan KTİMB Başkanı Cafer Gürcafer, bugün gerçekleşecek eylemle ilgili açıklamalarda bulundu.

“Bu sorun çözülmezse biz eve gitmeyeceğiz. Bu sorun çözülecek” diyen Birlik Başkanı Gürcafer, “Köy gezileri biraz ertelensin, bu sorunu çözelim. Bu sorun, ülke ekonomisini çok ciddi şekilde etkileyecek bir sorundur. Belki ülke henüz bu sorunun boyutunun farkında değil ama sorun büyük” dedi.

“SORUN ÇÖZÜLENE KADAR SOKAKTA KALACAĞIZ”

“Kimse boy gösterisi yapıp geri döneceğiz diye algılamasın bu işi” diyen Gürcafer, “Sorun çözülene kadar sokakta kalacağız” ifadelerini kullanarak, birliğin somut taleplerinden söz etti:

“Biz istikrar istiyoruz. Beğenmesek de Fasıl 96 en azından bir istikrardı. Yeniden düzenleyip geçin. Ya da İmar Planı içerisinde itiraz varsa, planın içeriğini tartışın, değişin, yürürlüğe koyun. Veya yürürlüğe koyun, Temmuz ayında revize edin.”

“LEFKOŞA HALKINDAN PEŞİNEN ÖZÜR DİLİYORUM”

Hükümet yetkilileriyle sürekli görüştüklerini belirten Gürcafer, “Sanırım olayın ciddiyetinin yeni farkında vardılar. Biz seçim dönemi içerisinde eylem yapmaya çok da hevesli değiliz ama bıçak kemiğe dayandı” dedi.

Lefkoşa halkından, yarın gerçekleşecek eyleme ilişkin “peşinen özür dilediğini ifade eden Gürcafer, “Biz bıçak kemiğe dayanmasın diye resmen yalvardık. Sonuç almadan eve dönmeyeceğiz” şeklinde konuştu.

“10 KİLOMETRELİK KONVOY OLUŞACAK”

4 farklı noktadan Lefkoşa’ya giriş yapacaklarını ve Başbakanlık önünde toplanacaklarını söyleyen Gücafer, “10 kilometrelik bir konvoy oluşacak. Lefkoşa’nın içine araçla gelmeyi düşünen insanlar bunu göz önünde bulundursun” dedi.

“Bu sorun çözülecek” diyen Gürcafer, “Eğer inatla karşı karşıya kalırsak, yetkili kurullarımız oturup karar alacak” ifadelerini kullandı.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER