"Özersay ve Tatar'ın aynı havuzdan oy talep ettiğini düşünmüyorum"

loading
11 Temmuz, Cumartesi
£

8.66

7.76

$

6.86

Rogers: “Özersay ve Tatar'ın aynı havuzdan oy talep ettiğini düşünmüyorum”

“Özersay ve Tatar'ın aynı havuzdan oy talep ettiğini düşünmüyorum”

HP Genel Sekreteri ve Milletvekili Jale Refik Rogers, güncel siyaset ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile ilgili köşe yazarımız Levent Kutay'ın sorularını yanıtladı.

“Özersay ve Tatar'ın aynı havuzdan oy talep ettiğini düşünmüyorum”
A- A A+

Kıbrıs Postası

Röportaj: Levent Kutay

Pazartesi Röportajlarımıza, HP Genel Sekreteri, Girne Milletvekili Jale Refik Rogers ile devam ediyoruz...

Kişisel tanışmışlığım çocuk yıllarına dayanan Kadın Vekillerimizden Rogers, New York'ta TIP Eğitimi aldıktan sonra ülke gailesi ile memlekete dönenlerden...

Tanınmış bir doktorun Hulusi Refik'in kızı Jale Hanım, yine tanınmış ressamlarımızdan kısa süre önce kaybettiğimiz Cevdet Çağdaş'ın da torunu...

Adını ise annemin yakın dostu Jale Teyzemizden almış...

Alışılagelmiş siyasetçi profilinden farklı bir porte çiziyor; “ Bunun için özel bir çabam yok... Kendiliğinden bir süreç benimkisi” diyor...

İşte sorularımız ve aldığımız samimi yanıtlarla Lafe Refik Rogers…

BİR AİLE VE KURULU BİR İŞİ BIRAKIP SİYASETE GİRMEK...  

Rogers şöyle konuştu; “Kolayı seçsem, New York'ta kalmaya devam ederdim... Kolay iş de alabilirdim... Kariyerimde de ilerleyebilirdim... Benim memleketim için bir gailem var... Ben ülkemi çok seviyorum... Bu ülkedeçok daha iyisini yapabileceğimize inanıyorum... Yıllardır kötü yönetilmemizi kabul edemem... Bunu el ele verip değiştirebiliriz... Kolay değil ama bunu bilerek bu işe girdim... Herkes kendi evine köşesine çekilirse, sonunda her birlikte kaybederiz... Bunu değiştirmek için elimi taşın altına koydum... Benim gibi, iyi eğitimli ve deneyimli daha çok insanın siyasete girmesini ve ülkeyi değiştirmesini isterim.”

AİLE VE SİYASET...

“Aileme, babama rağmen siyasete girdim... Doktorluk mesleğini babamdan esinlendim... Siyasete girmek hayalim değildi... 5 Yıl önce sorsalar hayal derdim... Meslek alanımda, sağlıkta gördüğüm aksaklıkları gördükçe, daha çok vizyona ihtiyaç olduğunu düşündüm... Bu süreç içinde Kudret Özersay ile tanıştım... Çok takdir ettiğim bir kişiydi... 2015'te Cumhurbaşkanı Adaylığı sürecinde, gönüllü olarak kendisine destek verdim... Bunu siyasete girme için bir basamak olarak kullanmayı düşünmedim... Ama sorunlara toplumsal katılım düşüncesinden hareketle, parti kurma kararı verilince de partinin sağlık politikalarına şekil vermede destek oldum ve bu günlere geldik... Babam bana ilk olarak “ Siyaset yıpratıcıdır... Yapma” diye uyardı ama idealist kişiliğim evde oturmama müsaade etmedi.”

  

GENEL SEKRETERLİK...

Genel Sekreterlik görevini üstlenmesi ile ilgili Rogers, “ Her işi sorumluluk bilinci ile yaparım... Verilen görevi en iyi şekilde yapmaya çalışırım... Genel Sekreterlik görevim de böyle olacak... HP'nin örgütlenme açısından daha yapması gereken çok işi var... Önümüzdeki seçim partinin daha da güçlenmesi için iyi bir fırsat... Bunun için çalışacağız...” dedi...

YENİ SİYASET... SİYASETİN YENİ PROFİLİ...

“Bu halkın takdiri... Ama ben bilindik siyaset anlayışından farklı bir yol tercih ediyorum... Bunun için özel bir çaba harcamıyorum... Kendi doğallığında gelişen bir süreç bu... Asli görevimiz yasa yapmak... Ama kimi milletvekiline göre partide görev almak daha öncelik... 50 vekilin tümü yasalara ağırlık verse, bu ülkede çok daha iyi şeyler de başarılabilir... Asli işimizi en iyi şekilde yapmaya odaklanırsak, yeniden seçilme kaygısı da ortadan kalkar”

HALKIN PARTİSİ'NİN YAPTIKLARI, YAPAMADIKLARI...

“Devamlı halkın içinde olmak için çalışıyoruz... Daha iyisini de yapabiliriz... Çalıştığımız ve ürettiklerimizin yeterince reklamını yapmayı başaramadık... Belli kitlelere ulaşıyoruz ama daha geniş kitlelere ulaşmamız lazım... Genel Sekreterlik görevimle de bu alandaki çalışmalarımızı artırdık... HP siyasete yeni bir vizyon kazandırmıştır... Yolsuzlukların üzerine gitme, planlı yaşamla ilgili adımlar, on-line seyrüsefer gibi hayatı kolaylaştırıcı icraatlar noktasında ciddi adımlar attık... Bunlar neler yapabileceğimizi de gösteriyor”

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ VE ÖZERSAY...

“2015'te kıvılcımın ilk yandığı yerden Alsancak'tan yola çıktık... Biz bu seçimde parti başkanı, yerel yönetici seçmiyoruz... Halkın tüm kesimlerini kucaklaması gereken bir Toplum Lideri seçiyoruz... Cumhurbaşkanlığı partiler üstü olmalı... Parti olarak seçime girip daha sonra bağımsız demek yerine, parti rozetinden uzaklaşıp, tüm halkı kucaklayabilecek Özersay'ın adaylığını destekledik... Partimizin kurucusu ve bugüne kadarki lideri olarak Kudret Özersay'ın tüm gücümüzle yanında olacağız... Çünkü bu işi en iyi yapacak olan kişi Sayın Özersay'dır.”

NEDEN ÖZERSAY?

Kudret Özersay, ambargolara rağmen, tanınmayan Başbakan Yardımcılığı pozisyonunda bile birçok ciddi girişimler yaptı... Son 2 yıldır, Rum Tarafından Doğalgaz girişimlerine karşı atılan adımlara yön veren politikaların altında imzası vardır... Yurtdışı temaslarıyla sorunlarımızı doğrudan dile getirmiştir... Son örneği Londra'da yapmış olduğu temaslarda da, Brexit sonrası fırsatları el almıştır... Tanınmayan pozisyonda bile çok ciddi fark yaratan açılımlar yapmıştır... Bütün bunları, toplum lideri olarak ve Uluslararası tanınırlığı olan bir makamda çok daha iyi yapacaktır ve Kıbrıs Türkü'nün sesini duyurmak açısından da çok ciddi öncü olacaktır... 12 Yıldan fazla müzakere tecrübesi ortada... Tecrübe sadece yaşla gelen bir şey değil... Deneyimleriyle, aslında bu görevi yapabilecek en iyi adayın Kudret Özersay olduğunu görüyoruz... İşi öğrenme süresi olmayacak... Böyle donanımlı birisinin Kıbrıslı Türklerin Lideri olması çok önemlidir diye düşünüyorum... 11 Şubat 2014 Belgesini hazırlayanlardan birisidir...  Eylül 2011'de Türkiye ile Münhasır Ekonomik Bölge anlaşmasını imzalanarak, doğalgaz adımının başlatanlardan birisidir...  Bugün gündemdeki birçok bölgesel sorunun oyun kurucusudur Kudret Özersay... Bugüne kadar atılan Uluslararası adımlara yön veren birisinin Kıbrıs Türk Halkı'nı temsil etmesi son derece önemli bir noktadır... Uluslararası temsiliyette donanım, prestijdir. Halkın prestijidir... Donanım olmayan bir temsiliyette zayıf kalıyorsunuz...  Bizi temsil edenlerin konusunda uzman olması bu nedenle çok önemli buluyorum”

MÜZAKERE MASASINA HAPSOLAMAYIZ...

“Bugün Kıbrıs ve çevresinde önemli gelişmeler oluyor... Bölgede, hatta Güney Kıbrıs'ta silahlanma arttı... ABD silah ambargosunu kaldırdı... Bölgede istikrarsızlık arttı... Rum Tarafı tek yanlı adımlarını sürdürüyor... Biz de karşı adım olarak İHA ve SIHA adımı atıldı... Güney Kıbrıs provokasyonlarına devam ediyor... Son örnek Speet Fire'da... Bütün bu olaylar gelişirken, bir duruş sergileyen bir Cumhurbaşkanlığı göremedik... Rumlar tek yanlı adımlar atarken, paylaşımı kabul etmezken, bizde belli bir kesim  “kapsamlı çözüm” ısrarında... Gelinen aşamada akılcıl gücü kullanabilecek bir lidere ihtiyaç var... Gerektiğinde yumuşak güç kullanacak, gerektiğinde caydırıcı olabilecek... Müzakere masalarına tutsak değil, geleceğe yön verebilecek, halkın çıkarlarını en iyi koruyabilecek ve halkın iradesine dayalı bir geleceği inşa edebilecek toplum liderine ihtiyacımız var... Bu açıdan da Kudret Özersay'ın en iyi aday olduğunu düşünüyorum...  Geleceğimiz için kapsamlı çözüm tek şarttır demek, halkı Rum iradesine hapsetmek demektir... Temeli, paylaşıma dayalı federasyon için adım atmıyorlar... Hatta siyasi eşitlik sulandırılıyor... Artık Kıbrıs Türkü'nün önünü açmak için çalışmalar yapmanın şart olduğunu anlamak gerekiyor” 

ELEŞTİRİLER...

“Özersay'ın potansiyeli, bilgisi, donanımı, duruşu, onun rakipleri tarafından sert eleştiri almasına yol açıyor... Bunu Halkın Partisi için de benzer olduğunu düşünüyorum... Kalıplaşmış, siyasi partiler var... 50 yıldır var olan... HP girdiği ilk seçimde bütün dengeleri alt üst etmiştir... Siyasi söylemlere yön verdi... Bu nedenle de hedeflerin çoğu üzerine çevrildi”

İMAR PLANI, HÜKÜMET VE ERKEN SEÇİM...

“Bu ülkenin kısa dönemli hükümetlerden çok önemli kayıplar yaşamıştır... Emekler boşa gidiyor... Yeni bir seçimin kazancı olacağını düşünmüyorum. Aritmetiğin de çok fazla değişeceğini düşünmüyorum... Uzun soluklu hükümetler ülkenin yararına olacaktır... Ortaklar arasında her konuda anlaşma olmayabiliyor... Uzlaşı olduğu kadar ilerleme sağlanabiliyor... İmar Planı konusu benim için büyük bir hayal kırıklığıdır... İçişleri Bakanı topluma verdiği sözü tutmuştur... Toplumsal uzlaşı ile 31 Aralık'a kadar bitirmiştir... Yayınlanmaması bu ülke için kayıptır... En azından emirnameyi bir süre daha uzatarak bölgeyi tahribattan kurtardık... İmar Planı devreye girmeli... Uzmanlarca hazırlanmış İmar Planı'nın yürürlüğe girmesi, halkın devlete olan güveninin sarsılmaması için de çok önemlidir... Toplumun geleceği için çok önemli bir adımdır diye düşünüyorum”

HÜKÜMET RUHEN BİTTİ Mİ?

“Ruhen bitmedi... Hangi parti olursa olsun seçim zamanı işler yavaşlıyor ama bu hükümet bitmiştir demek değildir... O yüzden de sık sık seçimin sağlıklı olduğunu düşünmüyorum... Meclis ve Komiteler çalışmalarını sürdürüyor”

İKİ BAŞKANIN ADAYLIĞI VE HÜKÜMET...

“İki başkanın aynı havuzdan oy talep ettiğini düşünmüyorum... Bu seçimde en farklı şeyleri söyleyen Kudret Özersay'dır... Bazı adaylar federasyon diyor, diğerleri tam karşı bir söylemde bulunuyor... Biz çok farklı bir yönden yaklaşıyoruz... Adım adım çözümden söz ediyoruz... Evrimsel İşbirliği öneriyoruz... İki taraf arasında işbirliği yapabildiğini göstermiştir... Bu işbirliği daha da artırılabilir... Sanattan, doğalgaza işbirliğini yükseltmemiz lazım... İşbirliği çalışmalarını her alana yaymak lazım... Bütün bunları daha çok zorlayan adımlar atarak işbirliğini artırarak iki tarafta güveni artırmak istiyoruz... Bununla çözümün sağlanabileceğine inanıyoruz...”

SON MESAJ...

Rogers sözlerini şöyle tamamladı; “Son genel seçimde başlayan farklı trend var. İnsanlar futbol takımı tutar gibi parti tutmuyor... HP'nin yüzde 17 oy alması bunun en iyi örneği... Cumhurbaşkanlığı seçiminde de Toplum lideri seçiyoruz... Bizi Uluslararası arenada temsil edecek bir lider seçiyoruz. Dolayısıyla parti logolarına bakmadan seçim yapmak gerektiğine inanıyorum.”

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER