Oktay: "Sabrın da arayışın da iyi niyetin de bir süresi var"

loading
13 Temmuz, Pazartesi
£

8.66

7.77

$

6.87

Oktay: “Sabrın da arayışın da iyi niyetin de bir süresi var”

Oktay: “Sabrın da arayışın da iyi niyetin de bir süresi var”

TC Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay, Kapalı Maraş'ta NTV muhabirinin sorularını yanıtladı. Oktay, Sabrın da arayışın da iyi niyetin de bir süresinin olduğunu söyledi ve Maraş'ın artık açılması gerektiğini ekledi.

Oktay: “Sabrın da arayışın da iyi niyetin de bir süresi var”
A- A A+

Kıbrıs Postası

Kapalı Maraş’ta ilk kez bu derece üst düzey ve geniş kapsamlı toplantı düzenleniyor. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay, bugün Kapalı Maraş’ta NTV canlı yayınına katıldı ve soruları yanıtladı. Oktay, bugünün tarihi bir gün olduğuna dikkat çekti ve Türkiye’nin Kıbrıs sorununda taviz veremeyeceği konular olduğunu ifade etti. Maraş’ın artık açılması gerektiğini söyleyen Oktay, “Sabrın da, arayışın da, iyi niyetin de, bir süresi vardır. Hiçbir şey sonsuz değildir” dedi.  

OKTAY: BURADA SADECE KIBRISLI TÜRKLER DEĞİL RUMLAR DA KAYBEDİYOR

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay, “Tarihi bir gün olduğu kesin. Talihsizlik hemen arkamızdaki manzaramız. Muhteşem bir Doğu Akdeniz, Maraş manzarası muhteşem bir coğrafyada olduğumuzu gösteriyor. Aynı zamanda da 1974 öncesinde de çok ciddi bir ekonominin sadece Kıbrıs’ta değil bölgede cazibenin merkezi olan bir yerdeyiz. Türkiye’nin iki toplumun bir arada yaşayabileceği barış çerçevesinde Türkiye’nin iyi niyetle kapattığı bir bölge. Yarım asra denk gelen bir süredir barış arayışı içerisindeyiz. Bu muhteşem manzara 46 yıldır hayalet şehre döndü. Neredeyse farelerin yaşadığı bir şehre dönüştü. İnsanın içini sızlatıyor. Burada sadece Kıbrıslı Türkler değil Kıbrıslı Rumlar da kaybediyor. Her geçen gün her geçen dakika kaybettiği bir noktadayız. Neden buradayız? İnsanlar kazansın artık. Hayalet şehir değil cazibe merkezi olacağı insanların eğlenerek dolaşabileceği bir ortam olsun. Tarihi bir toplantı tarihi bir gündeyiz muhteşem bir bölgedeyiz.”  

“YARIM ASIRDIR ÇÖZÜM BULUNAMIYOR”

“BM’nin 550 sayılı kanunu sorusu üzerine Oktay, “Bunu konuşalım ama öncesinde neden yasak bölge ilan ettik burayı? Algı oluşabiliyor. Sanki burası KKTC toprağı değil de başka bir kurum, kuruluşun gözetiminde. Kıbrıs olayı dediğimiz şeyin kendisi aslında Kıbrıs’ta yaşayan Türk toplumuna zulüm edilmesiyle başlayan bir süreç. Kıbrıs Cumhuriyeti kuruldu yine Türkleri yok etmeye yönelik teröre döndü. Zulüm ve terör yıllarca devam etti. Türkiye de her noktada destek olmaya çalıştı Türk Silahlı Kuvvetleri ve mücahitlerle birlikte. Yarım asırdır görüşmelere bakıyoruz, hiç çözüm bulunamıyor. Her görüşme bir sonrası adıma götürüyor…”

“TÜRK MİLLETİ GİTTİĞİ YERE BARIŞ GÖTÜRÜR”

“1974’te zorunda kalıyoruz barış hareketine. Türk milleti gittiği yere barışı götürür. Gittiğimiz yere barışı götürürüz. 1974ten sonra tek bir kan döküldüğünü göremezsiniz. Türkiye olarak KKTC kurulduktan sonra da barış arayışına girdik. Maraş o dönemde yasak bölge olarak bizim ilan ettiğimiz bir bölge. Maraş KKTC toprağıdır. Kıbrıs Türkü’nün toprağından bahsediyoruz. Herhangi bir yerden izin alarak gelmedik buraya. Lefkoşa’daki durumumuz neyse Maraş’ta da oyuz. Önce bunu çok net anlamamız lazım.”

“CAZİBE MERKEZİNİ HAYALET ŞEHRE DÖNÜŞTÜREMEZSİNİZ”

“Yani orada işletmesi olan insanlar gelebilirler. KKTC egemenliği altında işletebilirler. 1983’te KKTC artık devlet olarak kuruluyor. Biz Türkiye olarak da bu devleti tanıyoruz. Çözüm arayışı içerisinde olduk her zaman. Yarım asır dünyanın harika cazibe merkezini hayalet şehre dönüştüremezsiniz. Çocuklarımızın geleceğine kötülüktür.”

“DAVET EDİLDİK VE MEMNUNİYETLE GELDİK”

“Biz buraya davet edildik ve memnuniyetle geldik. Siyasi, ekonomik boyutları hep tartışılacak Maraş’ın. Envanter çalışması bunun bir parçasıdır. Evet tekrardan açalım ama burada ne var? Bankalar, işyerleri, oto galerileri, pazar bunları gördük. Zaman durmuş. Muhteşem oteller. Yarım asır sonrasında bile muhteşem oteller. Dolayısıyla burada ne var ne yok bir bakalım. Burasının başka bir özelliği 1878’de İngiliz’in yönetimine geçtiğinde vakıf malıydı. Tamamına yakını. Burası vakıf malıdır. Sonrasında yine İngiliz sömürge döneminde vakıf malları üzerinde aşama aşama önce kullanılmak sonrasında mülkiyete dönüştürülmesi bir süreç yaşandı. Ama bu vakıf malı olması gerçeğini değiştirmiyor. Vakıf mallarını satamazsınız devredemezsiniz. 8 bin 650ye yakın bina var burada. Fiziki durumu nedir alt yapının durumu nedir. Envanter çalışması bu tüm binaların durumunu netleştirecek bir çalışmadır. Bizim arşivlerimizle ilgili çok ciddi bir çalışma var. Arşivcilik Osmanlı İmparatorluğu’ndaki gibi arşivi çok ciddi koruyoruz. Kısa zamanda arşiv çalışması tamamlanacak.”

“ÖNCEDEN KİM YAŞIYORSA HERKES KAZANACAK”

Bu bölgede önceden kim yaşıyorsa herkesin kazanacağı bir ortam olacak. KKTC toprağında olan bir yeri konuşuyoruz. Başka bir yeri konuşmuyoruz. Bizim mesajımız şudur: “Sabrın da arayışın da iyi niyetin de bir süresi vardır. Hiçbir şey sonsuz değildir”   

“Taviz vermeyeceğimiz alanlar vardır Kıbrıs konusunda. Bir tanesi Kıbrıs Türkü’nün siyasi eşitliği. İkincisi  egemenlik haklarıdır. Üçüncüsü ise hak ve çıkarlarıdır. Sınırımız da süreli olmak şartıyla artık. Bunlar kabul ettikten sonra hızlıca çözüme ulaşılır.”

“NEREDE SEÇİM OLURSA TÜRKİYE ALEYHTARLIĞI ÜZERİNDEN GİDİLMEYE BAŞLANDI”

“Bugün burada bu toplantı düzenleniyor. Bu toplantı Kıbrıs Türkünün geleceğini ilgilendiren bir toplantıdır. Çocukların gençlerin geleceği için bir toplantıdır. Kıbrıs’taki güncel durumla ilgili değil. Geniş bir katılım var. Kıbrıs burada. Sendikalardan üniversitelerden geniş kapsamlı katılım var burada. Bugün bizim odaklanacağımız konu Kapalı Maraş ile ilgili ve buraya çözüm bulmakla ilgilidir. Farkındayız KKTC ‘de seçimler olacaktır. Demokratik süreç Türkiye’de de var burada da var. Nerede bir seçim olursa Türkiye aleyhtarlığı üzerinden gitmeye başladı. TC-KKTC arasında gönül ilişkisi vardır. Türkiye’nin KKTC’de seçim malzemesi yapılmasını abesle iştigal oldu. Kıbrıs Türkü bunu kabul etmez. Kıbrıs Türkü kendi kararını verecektir. Demokratik olgunluğu vardır. Kendi sürecini yaşayacaktır. Hayırlı olacaktır seçim sonucu. Bugün Maraş’a odaklanmalıyız.”

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER