Kapı kararına 3 gün uzatma

loading
4 Temmuz, Cumartesi
£

8.57

7.72

$

6.86

Kapı kararına 3 gün uzatma

Kapı kararına 3 gün uzatma

Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis dün Ulusal Konsey’i toplayarak kapalı olan sınır kapılarının Pazartesi’ye kadar kapalı kalması kararını aldı.

Kapı kararına 3 gün uzatma
A- A A+

Kıbrıs Postası - TÜNAY MERTEKÇİ

Güney Kıbrıs’ta, geçtiğimiz hafta kapatılan sınır kapılarına ilişkin toplantı yapıldı. Rum Lider Nikos Anastasiadis’in Başkanlık ettiği dünkü toplantıda, siyasi partiler ile görüş alışverişinde bulundu. Dün gerçekleştirilen toplantıda sınır kapılarının 9 Mart Pazartesi’ne kadar kapalı kalınmasına karar verildi.

9 Mart Pazartesi günü yetkili kurullar tekrar toplantı yaparak kararın yeniden uzatılıp uzatılmayacağına karar verecek. Mevcut durumda Lokmacı, Derinya, Aplıç ve Bostancı Sınır Kapıları kapalı, Ledra Palas, Kermiya ve Yeşilırmak Sınır Kapıları da açık olan kapılar.

CUMHURBAŞKANI AKINCI ARASTA’YI ZİYARET ETTİ

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı dün Lokmacı Sınır Kapısı’nın kapanması nedeniyle mağduriyet yaşayan Arasta bölgesinde incelemede bulundu, esnafın şikayetlerini dinledi ve son gelişmeleri aktardı. Kapıların açılmasına yönelik Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’ne ivedilikle mektup yazacağını, Avrupa Birliği ile temaslarının devam ettiğini ve Rum tarafıyla da görüştüklerini söyleyen Akıncı, diplomasi ve diyalog yoluyla kararın yanlışlığını anlatmaya devam edeceklerini kaydetti. Cumhurbaşkanı Akıncı’ya eşi Meral Akıncı ve Özel Kalem Müdürü Cenk Gürçağ eşlik etti.

AKINCI: DURUMU HAFİFE ALMIYORUZ

Cumhurbaşkanı Akıncı, dün BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Elizabeth Spehar ile bir görüşme yaptığını ve konuyu ona da aktardığını söyledi. Koronavirüsle ilgili tüm dünyayı ilgilendiren bir konuyla karşı karşıya kalındığını söyleyen Akıncı, bu durumu hafif almadıklarını, tedbir alınmasının gerekliliğine inandıklarını ancak bu tedbirin sınır kapatarak alınmasının yanlış olduğunu belirtti. Tedbirin ülkeye girişlerde havaalanları ve limanlarda alınması gerektiğini söyleyen Akıncı, iki toplumlu Sağlık Teknik Komitesi’nin de çeşitli tarihlerde yaptıkları toplantılarda sınır kapılarının kapatılmasının gerekli olduğuna dair karar almadığını anımsattı.

“KAPILARIN KAPATILMASININ GERÇEK NEDENİ VİRÜS DEĞİL”

Rum yönetiminin kapıları kapatmasının gerçek nedeninin virüs olmadığını vurgulayan Akıncı, bunun farklı nedenleri olduğunu düşündüklerini belirtti. Akıncı dün Anastasiadis’in kendisini arayarak Türkiye’den gelen mültecilerle ilgili şikayette bulunduğunu söyleyerek, göçmenlerin Lokmacı ve Derinya’dan değil kaçak yollardan geçtiklerini, organize şekilde güneye yollanmaları gibi bir durumun söz konusu olmadığını ifade etti.

“KARARIN YANLIŞLIĞINI ANLATMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’ne, sınır kapıları konusunda ivedilikle mektup yazacağını, Avrupa Birliği temaslarının devam ettiğini, Rum tarafı ile de görüştüklerini söyleyen Akıncı, diplomasi ve diyalog yoluyla kararın yanlışlığını anlatmaya devam edeceklerini kaydetti. Rum hükümetinin pazartesi günü Bakanlar Kurulu’nda kararı gözden geçireceğini söyleyen Akıncı, karar kaldırılacak diye bir şey olmadığını değerlendirme yapılacağını belirtti. Akıncı, BM, AB ve Rum tarafının kendi içinde kimsenin karara destek vermediğini dile getirerek, Derinya ve Aplıç Kapılarını Anastasiadis ile birlikte büyük emeklerle açtıklarını anımsatarak, bu kapatma kararının kendisini çok üzdüğünü söyledi.

“TEMENNİM KISA SÜREDE BU YANLIŞTAN DÖNÜLMESİ”

Akıncı, “Yanlış bir adım atıldı, Pazartesi güne kadar bekleyelim ve umalım ki bu kararı değişsinler. Temennim kısa sürede bu yanlıştan dönülmesidir” dedi. Koronavirüsün dünyanın birçok ülkesine yayıldığını, yüzde 3 ölüm oranına ulaştığını ve bunun yüksek bir oran olduğunu belirten Akıncı, hastalığın hızlı yayıldığını ancak aşı geliştirme çabalarının sürdüğünü kaydetti. Turizmin bu durumdan olumsuz etkilenebileceğini ve hazırlıklı olmak gerektiğini söyleyen Akıncı, “Zor bir dönemden geçeceğiz” dedi. Akıncı, halka tedbirli olma çağrısında bulunarak, elleri sıklıkla yıkama, daha çok su içme, öpüşmekten kaçınma tavsiyesinde bulundu.

BM KIBRIS BARIŞ GÜCÜ DE AÇIKLAMA YAPTI

BM Kıbrıs Barış Gücü (UNFICYP)  Sözcülüğü,  Rum Yönetimi’nin bazı sınır kaplarını geçici olarak kapatma kararının, adanın her iki tarafındaki halkta yarattığı rahatsızlıktan endişe duyduğunu ifade etti.UNFICYP açıklamasında, Kıbrıslı Türk ve Rumların diyaloglarının ve 17 yıldır taraflar arasında önemli bir güven yaratıcı önlem olan geçiş kapılarının açılması konusundaki fikir birliğiyle koordinasyonun sürmesine yönelik gerekliliğin devam ettiği de vurgulandı.UNFICYP Sözcüsü Aleem Siddique konuyla ilgili yazılı açıklama yaptı.

“SINIR KAPILARI SEYAHAT ÖZGÜRLÜĞÜ TANIYOR”

BM’nin halk sağlığını olumsuz etkileyecek konularda etkili önlemler alınmasını desteklediği ifade edilen açıklamada, ancak tarafların durum karşısında yakın koordinasyon içerisinde hareket ederek ortak tutum sergilemesi gerektiği belirtildi.Bu bağlamda, İki Toplumlu Sağlık Teknik Komitesi’nin rolünün önemine işaret edilen açıklamada, komiteden en etkin şekilde yararlanılması gerektiği kaydedildi.2003 yılında açılan sınır kapılarının tüm Kıbrıslılara, adanın her iki tarafında seyahat özgürlüğü tanıdığı vurgulanan açıklamada,  kapıların açılmasının, adada normal koşullara dönüşe katkı sağladığı, ilişkileri kolaylaştırdığı ve bu fırsattan yararlanmak isteyenlere etkileşim imkanı sağladığının altı çizildi.

TALAT: DERHAL TOPYEKÜN BRÜKSEL’E ÇIKARMA YAPILMALI

2’nci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat da konuyla ilgili açıklama yaptı ve “Papadopulos'un bile yapamadığını yapan Anastasiades'i kapıların açılmasına zorlamak için BM ile uğraşmak boşuna” dedi.

Derhal Brüksel’e çıkarma yapılması gerektiğini ifade eden Talat, “Onlar ancak üzüntülerini belirtirler! Kapıların açılmasına destek olan, tüzük yapan, geçiş kurallarını belirleyen AB'dir. Derhal topyekûn Brüksel'e çıkarma yapılmalı” dedi.

ARASTA ESNAFI ‘SİNEK AVLIYOR’

Lokmacı Sınır Kapısı’nın pazartesine kadar kapalı kalacağını öğrenen Arasta esnafı da kararı eleştirdi ve işlerinin düştüğüne dikkat çekti. Bomboş sokaklarda dükkanlarının önünde oturan esnaf, kapıların bir an önce açılması gerektiğini ekledi…

MECLİS’TE DE KONU SINIR KAPILARI

Cumhuriyet Meclisinde yarın Meclis Başkanı  Teberrüken Uluçay’ın Başkanlık edeceği 2 toplantı gerçekleştirilecek. Toplantılardan ilkinde Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay, Meclisi Avrupa Konseyi Parlamenter Asamblesi ve Avrupa Parlamentosunda temsil eden Milletvekilleri ile yarın saat 13’de bir araya gelecek.Toplantıda Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin dört sınır kapısını kapatması kararı sonrası yaşanmakta olan süreç ele alınacak.

ESNAFIN SIKINTILARI GÖRÜŞÜLECEK

Toplantıda Arasta bölgesinde faaliyet gösteren esnafın, kapıların kapanması sonrası yaşadığı sıkıntılar ve Meclis’e toplu olarak sundukları yazı da görüşülecek.Toplantıya UBP Milletvekilleri Oğuzhan Hasioğlu, Özdemir Berova, CTP Milletvekilleri Armağan Candan ve Fikri Toros ile HP Milletvekili Erek Çağatay’ın katılması bekleniyor. Meclis’te yine Uluçay’ın Başkanlık edeceği bir diğer toplantı da Anayasa değişikliği için yasa önerisinin detaylarını görüşmek amacıyla 20 Şubat’ta yine Meclis’te yapılan toplantının devamı niteliğinde bugün saat 14.30’da olacak.

PARTİ BAŞKANLARI DA KATILACAK

Bu toplantıya Başbakan ve Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Ersin Tatar, Yüksek Mahkeme Başkanı Narin Ferdi Şefik, Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Tufan Erhürman, Başsavcı Behiç Öztürk, Halkın Partisi Genel Başkanı Yenal Senin, Toplumcu Demokrasi Partisi Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Demokrat Parti Genel Başkanı Fikri Ataoğlu, Yeniden Doğuş Partisi Genel Başkanı Erhan Arıklı’nın katılması bekleniyor.

HARMANCI, SPEHAR İLE ‘SINIR KAPILARINI’ GÖRÜŞTÜ

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkanı Mehmet Harmancı, BM Genel Sekreteri AntonioGuterres’in Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar ile sınır kapıları konusunu görüştü.

LTB’den verilen bilgiye göre, görüşme, eski Lefkoşa Havaalanı’nda yer alan BM ofisinde yer aldı.Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar ile LTB Başkanı Mehmet Harmancı görüşmede, geçiş kapılarında yaşanan son durumu değerlendirdi.Harmancı, görüşmede, Rum yönetimin tek taraflı olarak aldığı “mantık dışı" karara ilişkin rahatsızlığını belirten bir mektubu Spehar’a takdim etti.

HARMANCI: KABUL EDİLEBİLİR DEĞİL

LTB Başkanı Mehmet Harmancı görüşmede Özel Temsilci Spehar ile karşılıklı geçiş kapılarıyla ilgili genel durum değerlendirmesi yaptıklarını belirterek, geçmişte ciddi ve uzun süreli uğraşlar sonrasında ciddi bir sivil ve siyasi irade sonucu açılan ve Lefkoşa’nın iki yakasına önemli bir katkı koyan, bir anlamda düğme haline gelmiş Lokmacı Kapısı’nın tek taraflı bir kararla inandırıcılıktan yoksun gerekçelerle kapatılmasının kabul edilebilir olmadığını kaydetti.

“BU KARAR BİLİMSEL YAKLAŞIMLARI YOK SAYIYOR”

Harmancı, toplum liderlerinin himayelerinde oluşturulan ve Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın girişimleri ile 1 Şubat ve 20 Şubat tarihlerinde toplanarak, tüm dünyayı tehdit eden Koronavirüs konusunu değerlendiren İki Toplumlu Sağlık Komitesinin, adada virüs saptanmadığından, ülkeye gelişlerin sıkı denetime tabi tutulması yönünde görüşüne rağmen alınan bu kararın, bilimsel yaklaşımları yok saydığını ve her iki toplumun da benimsemediği tek yanlı kararlar alarak uygulamaya konmasının, sadece iki toplumun ilişkilerini sekteye uğratır içerikte olduğunu kaydetti.

“DİĞER KAPILARIN DA AÇIK OLMASI ÇOK ÇELİŞKİLİ BİR DURUM”

Harmancı şöyle devam etti:

Koronavirüsü öne sürülüyorsa diğer kapıların da açık olması çok çelişkili bir durumdur. Sığınmacıların Güney Kıbrıs’a geçişiyle ilgili bir endişe varsa zaten sığınmacıların geçişinin mevcut kapılar aracılığı ile olması söz konusu değildir. Bazı kapıların kapatılmasıyla ilgili tüm endişelerimizi ve duruşumuzu bir mektupla Sayın Spehar’a ilettik. Biz Lefkoşa’da daha fazla geçiş kapısı açılması umuduyla çalışmalarımızı sürdürürken kapıların kapatılmasına yönelik mantıkdışı kararlar her iki toplumun insanlarını ve iki toplum arasındaki güveni olumsuz etkilemiştir. Bu karar bizleri ileriye değil geriye götürmüştür.”

BURCU: CUMHURBAŞKANIMIZ GİRİŞİMLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, Mustafa Akıncı’nın AB’ye ve BM’ye mektup yazdığını açıkladı.

Barış Burcu, “Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin bilimsel zemine dayanmayan gerekçelerle tek yanlı olarak geçiş noktalarını kapatma kararına karşı girişimlerini yoğun bir biçimde sürdüren Cumhurbaşkanımız Mustafa Akıncı, bu yanlışlığa dikkat çekmek ve yanlıştan dönülmesini sağlamak amacıyla görüşlerini içeren kapsamlı bir mektubu, AB Komisyonu Başkanı Ursula Von Der Leyen’e iletilmek üzere bugün saat 16.00’da makamında kabul ettiği AB Destek Ofisi Müdürü Arttu Makippa’ya verdi” dedi. 

Barış Burcu, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın, aynı amaçla yazdığı benzer bir mektubu da BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e iletilmek üzere BM İyi Niyet Misyon Ofisi yetkililerine verdiğini kaydetti.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER