İÇ HABERLER
okuma süresi: 4 dak.

KKTC’de uygulanmayan verem aşısı Covid 19'a karşı koruyucu olabilir

KKTC’de uygulanmayan verem aşısı Covid 19'a karşı koruyucu olabilir

Prof. Dr. İhsan Gürsel ve Prof. Dr. Mayda Gürsel verem aşısının koronavirüse karşı koruyuculuğu artırıcı bir etmen olabileceğini kaydederek, "İtalya'da vaka sayısının bu kadar çok olmasının nedenlerinden birisi de verem aşısının uygulanmıyor oluşu olabilir, ne yazık ki KKTC'de de uzun yıllardır verem aşısı uygulanmıyor" dedi.

Yayın Tarihi: 24/03/20 20:23
Güncelleme Tarihi: 24/03/20 23:44
okuma süresi: 4 dak.
KKTC’de uygulanmayan verem aşısı Covid 19'a karşı koruyucu olabilir
Onur Evrensel
A- A A+

İhsan Doğramacı, Bilkent Üniversitesi, Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü öğretim üyesi ve İmmünoloji Uzmanı Prof. Dr. İhsan Gürsel ile ODTÜ, Biyolojik Bilimler Bölümünden Prof. Dr. Mayda Gürsel verem aşısının koronavirüs (COVID-19)’a karşı koruyuculuğu artırıcı bir etmen olabileceğini kaydetti. Prof. Dr. İhsan Gürsel ve Prof. Dr. Mayda Gürsel, "İtalya'da vaka sayısının bu kadar çok olmasının nedenlerinden birisi de İtalya’da bugüne kadar hiç verem aşısının uygulanmıyor oluşu olabilir, ne yazık ki, KKTC'de de uzun yıllardır verem aşısı uygulanmıyor" dedi. 

Korona virüsle mücadele etmeye çalışan dünyada hızla aşı için klinik çalışmalar başlamışken İmmünoloji Uzmanları Prof. Dr. İhsan Gürsel ile Mayda Gürsel, Hollanda'da sağlık çalışanlarına yeniden verem aşısı yapılacağını korona virüse karşı konağın koruyuculuğunu arttırmasına yönelik klinik çalışmaların başladığını belirterek,  "İtalya'da bu virüsün bu kadar can almasının nedeni verem aşısının hiç uygulanmamış olması olabilir. İran ile İtalya’da vakalar aynı anda ve yüksek rakamlarla ortaya çıkarken, şu anda İran’daki ölü sayısının İtalya’ya göre çok daha düşük seyretmesindeki başlıca nedenlerden bir tanesi de İran’da verem aşısının hala daha aşı programında bulunmasıdır. KKTC'de ise bu uzun yıllardır verem aşısı uygulanmıyor.

“KORUNMAYA KRİTİK KATKI SAĞLAMAKTA OLDUĞUNU GÖZLEMLİYORUZ”

Bu dönemde, en azından sağlık çalışanlarının bu aşıyı yaptırmalarında büyük fayda olacaktır” dediler. Bu konuda en ikna edici çalışmaların Hollanda'da yapıldığını kaydeden Prof. Dr. İhsan  ve Mayda Gürsel, "Verem aşısının koronavirüs salgınından korunmada çare olduğunu iddia etmiyoruz, ancak korunmaya kritik katkı sağlamakta olduğunu gözlemliyoruz. Dünya genelindeki vakalara bakıldığı zaman verem aşısı yapılan ülkelerle yaptırmayan ülkeler arasında vaka ve ölüm sayılarında ciddi farklar bulunmaktadır. Üstelik bu ülkelerin birçoğunun temel sağlık hizmetleri de Batıdaki gibi üst düzeyde değildir " ifadelerini kullandılar.

“MECBUR KALMADIKÇA EVLERİNİZDEN ÇIKMAYIN”

Prof. Dr. İhsan Gürsel ayrıca KKTC halkına da çağrıda bulunarak, "Mecbur kalmadıkça evlerinizden çıkmayın. Unutmayalım ki, SARS-CoV-2 pozitif kişiler semptom göstermeden de etrafındakilere virüs bulaştırma olasılıkları bulunmaktadır. Kalabalık ve havasız ortamlardan halkımızın sakınması gereklidir. İki aylığına yaşamımızda biraz değişiklik yaparak kayıpları en aza indirebiliriz” dedi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör