İÇ HABERLER
okuma süresi: 5 dak.

Akıncı: “Yol haritasını ‘siyaset değil’ sağlık çizecek”

Akıncı: “Yol haritasını ‘siyaset değil’ sağlık çizecek”

Cumhurbaşkanı Akıncı, koronavirüs ile mücadele sürecinde yol haritasını siyasetin değil, sağlığın çizeceğine dikkat çekti.

Yayın Tarihi: 18/04/20 21:59
okuma süresi: 5 dak.
Akıncı: “Yol haritasını ‘siyaset değil’ sağlık çizecek”
A- A A+

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, ay sonuna kadar herhangi bir açılma olmaması gerektiğini vurgulayarak, yol haritasını siyasetin değil, sağlığın çizeceğinin altını çizdi.

Havadis Web TV’ye bağlanan Akıncı, “İnşallah bu dönemi en az zayiat ile aşarız. Bütün dünyada kaybedilen canlar için Kıbrıslı Türkler olarak ortak oluyoruz. Yapmamız gereken en önemli şey sağlıkçıların bize söylediklerine harfiyen uymak. Herkese sağlıklı bir gelecek bekliyorum” ifadelerini kullandı.

AKINCI, KORONAVİRÜS’TEN NASIL KORUNUYOR?

Koronavirüsten nasıl korunduğuna yönelik soruya yanıt veren Akıncı, “Herkese söylenen ne ise ben de onlara uyuyorum. İzolasyona dikkat etmek, hijyene dikkat etmek, maske kullanmak gibi kurallara uyuyorum” dedi.

Koronavirüs ile verilen mücadeleyi değerlendiren Cumhurbaşkanı Akıncı, “Söylemlerimde eleştiriye yönelmemeye dikkat ediyorum. Çünkü bu dönem dayanışma dönemi. Ama görüşlerimizi belirtmeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

“TOPLANTIYA BAKANLAR KURULUNDAN KATILIM OLMADI”

10 Mart’ın hemen ardından, üst düzey acil bir toplantı yaptığını anımsatan Akıncı, “Toplantı yapıldı, ama aynı saatlerde Bakanlar Kurulu da toplanmaya karar vermiş, dolayısıyla Bakanlardan katılım olmadı” şeklinde konuştu.

“RADİKAL TEDBİRLERİN ALINMASI GEREKTİĞİNE İNANDIM”

Toplantının ardından, Bakanlar Kurulu’na katıldığını söyleyen Akıncı, “13 Mart’ta sağlık alanında uzmanların görüşlerinden yararlanarak, acil olarak radikal tedbirlerin alınması gerektiğine inandım. Ama hükümet radikal karar alamadı” dedi.

“OHAL OLSAYDI KONTROL DAHA KOLAY OLACAKTI”

“Eğer olağanüstü durumu ilan etme konusunda uzlaşma sağlasaydık, birçok karar yasa gücünde kararname niteliğinde Meclis’e sevk edilebilecekti” ifadelerini kullanan Akıncı, dolayısıyla konsensüs platformunun oluşmuş olacağına işaret etti.

Olağanüstü karar ilan edilseydi, kontrol altına almanın daha kolay olabileceğini belirten Cumhurbaşkanı Akıncı, “Bundan sonra nasıl seyredeceği, bundan sonra yapacaklarımızla ilgilidir” değerlendirmesini yaptı.

“YOL HARİTASINI SİYASET DEĞİL SAĞLIK ÇİZECEK”

Ay sonuna kadar herhangi bir açılma olmaması gerektiğini vurgulayan Akıncı, bunu uzman görüşlere dayandırdığını söyleyerek, yol haritasını siyasetin değil, sağlığın çizeceğinden söz etti.

“KONU SAĞLIK OLUNCA DERMAN NEREDEYSE İNSAN ONU ARAR”

Test sayısının artırılması gerektiğinin altını çizen Mustafa Akıncı, ilaç kaçırdığı iddiaları hakkında, “Bu iddialar halkımızı güldürdü” dedi. İlaçların ilk defa Güney’den geçmediğini dile getiren Akıncı, “Bu sağlıktır, Allah kimseyi muhtaç etmesin. Konu sağlık olunca derman neredeyse insan onu arar” şeklinde konuştu.

Güney’den getirilen ilaçlardan 1 hafta önce de kanser ilaçlarının Güney Kıbrıs’tan getirildiğini söyleyen Mustafa Akıncı, “Güney’den getirilen ilaçlardan 1 hafta önce, Cumhurbaşkanlığı yine kaçakçılık yaptı” diyerek göndermede bulundu.

İLAÇLAR GÜNEY’İN HİBESİ Mİ AB’NİN YARDIMI MI?

İnsani değerlerin yitirildiğinde, fiyatın hiçbir değeri olmadığını kaydeden Akıncı, “İnşallah bu ilaçlar gerekmez ve kullanılmaz” şeklinde konuştu.

İlaçların, Güney’den hibe mi yoksa, AB’nin yarımları mı olduğuna yönelik soruya yanıt veren Cumhurbaşkanı, “Biz Güney’in, Güney de bizim ihtiyaçlarımızı biliyor. Eğer yerel bir malzeme varsa, uluslararası kuruluşlar yerel olanı kullanmanızı teşvik eder” dedi.

Klorokinin aranan bir ilaç olduğunu işaret eden Akıncı, “Rum’dan gelen malzeme, AB’nin yardım listesinden düşecek, dolayısıyla bunu hibe olarak alıyoruz” açıklamasını yaptı.

Dayanışma vurgusu yapan Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Yardım kimden gelirse gelsin teşekkür ederiz” ifadelerini kullandı.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör