Yasakların süreleri uzadı: İşte Bakanlar Kurulu kararları...

loading
27 Mayıs, Çarşamba
£

8.25

7.40

$

6.78

Yasakların süreleri uzadı: İşte Bakanlar Kurulu kararları...

Yasakların süreleri uzadı: İşte Bakanlar Kurulu kararları...

Bakanlar Kurulu toplantısı 6 buçuk saatlik sürenin ardından sona erdi, beklenen kararlar açıklandı...

Yasakların süreleri uzadı: İşte Bakanlar Kurulu kararları...
banner
A- A A+

Koronavirüs salgını nedeni ile getirilen kısıtlamaların, kademeli olarak açılması gündemi ile saat 11.50 sıralarında toplanan Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi. 

Toplantı, yaklaşık 6 buçuk saat sürdü. 

Toplantı çıkışı, Hükümet Sözcüsü Kudret Özersay, kararları açıkaldı:

Çok sayıda karara imza atmış durumdayız. 

Süreleri 30 Nisan'da dolacak olan bazı ksııtlma sınırlamaların tarihlerini uzatma lkararı aldık. 
Deniz yolu ile KKTC2ye gelişlerin yasaklanması konusndaki karar süresi dolmak üzere. 15 Mayıs tarihine kadar uzattık. 

Deniz yolu ile ülkemize gelecek olan vatandaşlarımızın eğer cenaze maksatıyla gidilmişse veya sağlık sevki ile gidilmişse dönüşlerine izin verileceği açıklanmıştı. Bu muafiyeti genişletmek yönünde karar ürettik. Sevksiz bir şekilde, sağlık neeniyle yurtdışına giden KKTC vatandaşlarının deniz yolu ile ülkeye seyahatlarini önceden izinle mümkün kılacak karar aldık. Cenaze, sağlık nedneilye gidenlerin ülkeye dönüşüne deniz yoluyla gemlmesine izin verilecek. Bunlar haricinde, KKTC vatandaşı olsalar dahil 15 MAyıs'a akdar geri dönmeleri mümkün olmayacak. 

Gece sokağa çıkma yasağı 15 Mayıs tarihine kadar uzatılmıştır. 

Süper marketlerin çalışma saatlerini akşam saat 20.00 ile sınırlandırmıştık. Bunun da tarihini 15 Mayıs'a kadar uzattık. 

Şehirler arası kısıtlamayı 4 Mayıs'a kadar uzattık. 4 Mayıs saat 06.00'ya kadar kısıtlı olacak, 4 Mayıs günü sabah saat 06.00'da yasak ortadan kalkacak. 

4 Mayıs'tan sonra, pazar günleri olacak şekilde kısmi sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Pazar günleri sadece süpermarket  eczane vve benzince. Bunun dışında sokağa çıkmak mümkün olmayacak. 

Ayın 30'una kadar eczanelerin çalışma saatlerini değiştirmiştik. 4 Mayıs'tan itibaren normal çalışma saatlerine geri dönecekler. 

Bankaların çalışma saatlerini öğlen 12 olarak sınırlandırmıştık. Bankalar da normalk çalışma saatlerine geri dönecekler. 

Okul, kreş, dershane, eğitimle ilgili yerler kapalı olmaya devam edecek 15 Mayıs tarihine kadar. 

Sinema, tiyatro, konser ve benzeri tüm toplu etkinlikler, 15 Mayıs tarihine kadar yapılmayacak. 

Kamuda çalışma kurallarına ilişkin, polis, sağlık, güvenlik, sivil savunma, sivil havacılı, maliye, çalışma, itfaiye ve ulaştırmada, temel hizmetlerin yerine getirilmesinde mevcut durum devam edecek ama 15 MAyıs tarihine kadar kjamuda rotasyon temelinde bakanlığın gerekli göreceği görevleri yerine getirmek üzere daireler çalışacak, kamu görevlileri görevlerini yerine getirmeye devam edecek. Normal çalışma düzenine geçilmeyecek ama rotasyon temelinde kamu görevlileri görevlerini yerine getirecekler. 

Kamuda risk grubunda yer alan kamu görevlileri için gerekli esneklik gösterilecek. 

Kamuda kamu hizmetinin verilmesiyle ilgili vatnadaşın toplu olarak bulunacağı yerlerde imkan varsa randevu sistemine göre çalışma yapılacak ve hizmet verilecek, bina içinde bulunabilecek kişi sayısının kısıtlanması, hijyen ve mesafe kurallarına uyulması, kamuda hizmette gözetilecek. Bakanlıklar bu konuda sorumlu olacak. 

KKTC'ye kara deniz ve hava sınır kapılarında, sadece KKTC vatandaşlarının ve vatandaş olmasa da eş ve çocukalrının girebilmesine ilişkin karar, 15 Mayıs tarihine kadar uzatıldı. 

Toplu ibadetler, bugüne kadar olduğu gibi mümkün olmayacak. Camide, toplu ibadet, iftar, sahur ve benzeri ibadetlere izin veirlmeyecek. 

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER