Dr. Hızal: "Uçakta bulaş olup olmadığını nasıl takip ediyoruz?"

loading
14 Ağustos, Cuma
£

9.59

8.68

$

7.35

Dr. Hızal: "Uçakta bulaş olup olmadığını nasıl takip ediyoruz?"

Dr. Hızal: "Uçakta bulaş olup olmadığını nasıl takip ediyoruz?"

Toplumcu Demokrasi Partisi Genel Sekreteri Dr. Halil Hızal bugün ülkemize karantinasız girişlerin başlamasıyla ilgili Kıbrıs Postası’na konuştu, C ve B kategorisinden insanların aynı uçakta geldiğini söyledi...

Dr. Hızal: "Uçakta bulaş olup olmadığını nasıl takip ediyoruz?"
A- A A+

Kıbrıs Postası - TÜNAY MERTEKÇİ

Dünya Sağlık Örgütü’nün Türkiye’yi C kategorisinde nitelendirdiğini ifade eden TDP Genel Sekreteri Dr. Halil Hızal, bizim hükümetimizin ise önce A sonra B kategorisinde nitelendirdiğini söyledi.

Söz konusu kararın yasa dışı olduğunu belirten Hızal, “C grubu ülkelerden geleni karantinaya aldık. C ve B kategorisinden insanlar aynı uçaklarda geldiler. Uçakta bulaş olup olmadığını nasıl takip ediyoruz?” şeklinde konuştu.

“DEMOKRATİK ÜLKELER YASALARLA YÖNETİLİR”

Meclis’ten Bulaşıcı Hastalıklar Yasasının geçtiğini söyleyen Dr. Halil Hızal, demokratik ülkelerin yasalarla yönetildiğini kaydetti.

Söz konusu bulaşıcı hastalıklar yasasının hükümete ‘bir ülkede salgın hastalık, pandemi olduğu zaman komite kurulmasını’ emrettiğini söyleyen Hızal, bu komite toplantısının da yapılmadığını ifade etti.

Dünya Sağlık Örgütü’nün ülkeleri 3 kategoriye ayırdığını ifade eden Hızal, “A ülkesi ülkeler, en az görüldüğü ülkelerdir. Bu ülkelerden geçişler 72 saatte yapılan PCR ile olabilir. B grubu ülkelerde 72 saatte aldığı PCR ve gideceği ülkelerde yapılan PCR ile giriş olabilir. C grubu ülkeler ise geldiği ülkeden aldığı PCR ve gideceği ülkede karantina şartıyla kabul edilir” dedi.

“DSÖ TÜRKİYE’Yİ C KATEGORİSİNDE NİTELENDİRİYOR”

Dünya Sağlık Örgütü’nün Türkiye’yi C kategorisinde nitelendirdiğini kaydeden Hızal, Avrupa Birliği’nin de dün yayınladığı bildiride Türkiye’yi serbest bırakmadığını söyledi.

Hızal şu şekilde devam etti: “Avrupa Birliği, bir ülkede son 10-15 günde ülkede yüz binde 16’nın altında olması lazım vaka sayısının. Türkiye’de bu rakam 100 binde 23 buçuk son 10 günde. Yani 1 buçuk katı üstünde. Bizin Sağlık Bakanlığımız neye dayanarak Türkiye’yi önce A sonra B kategorisinde ila netti? Bunların izahı yoktur” dedi.

Söz konusu kararın yasa dışı olduğuna dikkat çeken Hızal, K. T. Tabipleri Birliği’nin de bu yüzden mahkemeye başvurduğunu kaydetti.

Gelen insanlara taahhütlerin Dünya Sağlık Örgütü’ne göre hazırlanması gerektiğini söyleyen Hızal, Türkiye’de test sonuçlarının 48 saat sonra çıktığını belirtti.

“KİMSEYE TESTİ OLUP OLMADIĞI SORULMADI”

Testini Cuma günü yaptırıp bugün Kıbrıs’a gelenlerin olduğunu söyleyen Hızal, “72 saat hikayesi de boştur” dedi.

Havayolu personelinin, gelecek kimseye testi olup olmadığını sormadığını ifade eden Hızal, “C grubu ülkelerden geleni karantinaya aldık. C ve B kategorisinden insanlar aynı uçaklarda geldiler. Uçakta bulaş olup olmadığını nasıl takip ediyoruz?” dedi.

Gelen kişilere uçaktan inince taahhütname imzalatıldığını kaydeden Hızal, “Buna uymayanlara yaptırım var mı? Uymayan kişiler sorumlu ve suçludur” diye konuştu.

İnsan sağlığından önemli bir şeyin olmadığını ifade eden Hızal, “Turizm ve kumarcıların baskısına maruz kaldılar. Gelen 400 kişiyle turizm işlemez. Anayasanın eşitlik ilkesine de aykırıdır yaptıkları” dedi.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER