İÇ HABERLER
okuma süresi: 5 dak.

Tarım Bakanlığı kapısına 14 siyah çelenk bırakıldı: “Görevi yapamıyorsanız, bırakın başkası yapsın”

Tarım Bakanlığı kapısına 14 siyah çelenk bırakıldı: “Görevi yapamıyorsanız, bırakın başkası yapsın”

Hayvancılar Birliği Yönetim Kurulu, Tarım Bakanlığı önüne 14 siyah çelenk bıraktı, “Görevi yapamıyorsanız, bırakın başkası yapsın” çağrısında bulundu. Eylemcilerin yanına inen Bakan Oğuz ise, “Bu çelenkleri aldık, başımızın üstüne koyduk” diyerek, üreticinin haklı olduğunu söyledi.

Yayın Tarihi: 16/07/20 12:47
Güncelleme Tarihi: 16/07/20 13:03
okuma süresi: 5 dak.
Tarım Bakanlığı kapısına 14 siyah çelenk bırakıldı: “Görevi yapamıyorsanız, bırakın başkası yapsın”
Özel Haber
A- A A+

Hayvancılar Birliği Yönetim Kurulu, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı önüne siyah çelenk bıraktı.

Protestoya ilişkin basın açıklaması yapan birlik başkanı Mustafa Naimoğlulları’nın konuşması sırasında, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz eylemcilerin yanına indi, açıklamalarda bulundu.

Salgın nedeniyle sadece birlik yönetiminin bakanlık önüne geldiğini belirten Naimoğlulları, “Bugün ilk defa bir bakanlığın önüne 14 ayrı çelenk konulacak. Bu çelenkler, 14 farklı bölgeyi temsil ediyor” dedi.

Özelde Tarım Bakanlığı’nın; genelde ise hükümetin, pandemi sürecini düzgün yönetemediğini söyleyen Naimoğulları, birçok kez imalatçının Bakanlık’a çağrıldığını, çeşitli vaatler verildiğini fakat hiçbir şeyin değişmediğini kaydetti.

Süt ile ilgili yapılan her açılımda alım garantisinin ortaya konması gerektiğini fakat bunun yapılmadığını vurgulayan Naimoğlulları, “ Siz açılım yapamazsanız, doğru organize edemezsiniz, her gün bir bedel ödemeye devam edeceğiz” dedi.

Tarım Bakanlığı’nın yaptığı yanlışlarla, üreticiye, “siz üretmeyin, ürettiğiniz için suçlusunuz” dediğini iddia eden Naimoğlulları, “Her tavır ortaya koyduğumuzda sayın bakan ‘elimizdeki imkanlar bu yapacak bir şeyimiz yok’ diyor” ifadelerini kullandı.

Tarım Bakanlığı’nın bu krizi yönetemediğini söyelyen Naimoğlulları, “bu görevi yapamıyorsanız, bırakacaksınız başkası yapsın. Çıkın deyin ki hayvancıyı istemiyoruz, üretici istemiyoruz, üretim istemiyoruz” şeklinde konuştu.

Bakanlığın, süt konusunda izlediği politika nedeniyle, hayvancının, hem imalatçı hem de kasapla karşı karşıya geldiğini söyleyen Naimoğulları, “Günü bir politikalarla bu iş olmaz” dedi.

Naimoğlulları’nın konuşması sırasında Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz eylemcilerin yanına indi.

OĞUZ: “BU ÇELENKELRİ ALDIK, BAŞIMIZIN ÜSTÜNE KOYDUK”

“Bu çelenkleri aldık, başımızın üstüne koyduk” diyerek sözlerine başlayan Oğuz, 4 buçuk aydır sütte sorun olduğunu ama tek sorunun sütte değil, pandemi nedeniyle tüm dünyada yaşandığını ifade etti.

“ÜRETİM POLİTİKALARI YENİDEN GÖZDEN GEÇİRİLMELİ… ÜRETİM, TÜKETİMDEN 4 BUÇUK KAT FAZLA”

“Pandemi nedeniyle yaşanan ekonomik krizi dünya çözemedi, çözebilecek olan varsa, buyursun gelsin çözsün” diyen Oğuz, üretimle ilgili politikaların yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini, üretimin, tüketimden 4 buçuk kat fazla olduğunu ifade etti.

Dünyada bir kriz yaşandığını ve binlerce insanın işsizlik tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu belirten Oğuz, “Lokomotif sektörlerimiz darbe yedi, geriye sadece hayvancılık ve tarım kaldı. Ve bunu rakamlar söylüyor; bu ülkede hayvancılık ve tarım gelişiyor” dedi.

Oğuz, hayvancı ile sürekli görüşerek bu süreci yönettiklerini de ifade ederek, hayvancının biraz daha özveri göstermesi gerektiğini, hep birlikte bu krizin atlatılacağını söyledi.

NAİMOĞULLARI: “ÜRETİCİ AĞLARSA ANAMIZ AĞLAR”

Oğuz’un ardından yeniden söz alan Naimoğlulları ise, “Biz özveri göstermeye hazırız ama bu sütün alım garantisini olması lazım. Bu bedeli ödedik ama nereye kadar? Bunu soruyoruz… Bitene kadar mı yoksa bu son mu?” diye sordu.

Naimoğlulları, geçtiğimiz günlerde sütü elinde kalan bir üreticinin kendisini aradığını ve telefonda ağladığını belirerek, “Üretici ağarsa, anamız ağlar. Bu ülkede bir üretici ağlıyorsa, ne bizim ne de siyasilerin bu işi yapamadıklarının göstergesidir” dedi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör