Toros: "Faktoring tefecilik değildir, bu iyi idrak edilmeli"

loading
28 Eylül, Pazartesi
£

9.93

9.02

$

7.76

Toros: “Faktoring tefecilik değildir, bu iyi idrak edilmeli”

Toros: “Faktoring tefecilik değildir, bu iyi idrak edilmeli”

CTP Milletvekili Toros, “Faktoring olayı, mal ve hizmet alımlarında, alacağın devredilmesi demektir” ifadelerini kullanarak, faktoring hizmetinin tefecilik olmadığını, ikisinin arasında bir çizgi olduğunu, çizginin iyi bir şekilde idrak edilmesi gerektiğini vurguladı.

A- A A+

Kıbrıs Postası - RAHMICAN ÇALIŞKAN

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili Fikri Toros, Meclis Genel Kurulu’nda yaptı konuşmasında, iş dünyasının en büyük sıkıntılarından birisinin de finansmana erişim olduğundan bahsederek, “Her ekonomik kriz ortamında finansmana erişim ve yüksek maliyetli finansman sorunu bir çığ gibi büyüyor” dedi.

Mevcut koşullar devam ederken rekabetten ve iş yapabilirliğin iyileşmesinden bahsediliyorsa, alternatif finansman araçlarının konuşulması gerektiğin altını çizen Toros, “Sabit sermayemiz oldukça sınırlı, işletmelerin sürekli olarak nakit sorunları yaşadığı malum. Ek yatırımlar, yeni araç ve gereçler tüm bunlar iş dünyasının kalkınabilmesi için alternatif finansman araçları gerektirmektedir” şeklinde konuştu.

Ülkemizde 2007 yılında çalışmalarına başlanan Finansal Kiralama Yasası’nın bugün itibariyle yürürlükte olduğunu kaydeden Fikri Toros, “Dünya genelinde sabit sermaye toplam yatırımların sadece yüzde 30’unu teşkil eder, geri kalan yüzde 70 alternatif finansman kaynaklarıdır. Dolayısıyla bu yasaya verdiğimiz önem çok özel olmuştur. Komite olarak yasayı geliştirme fırsatı bulduk” dedi.

“FAKTÖRİNG TEFECİLİK DEĞİLDİR, BU İYİ İDRAK EDİLMELİ”

Faktöring olayının, mal ve hizmet alımlarında, alacağın devredilmesi demek olduğunu anlatan Toros, sözlerine şu şekilde devam etti: “Ülkemizde faktöring hizmeti sağlayan ticari bankalar olmuştur. Bundan sonra yasanın yerine getirdiği koşulları sağlayan şirketler faktöring hizmeti verebilecektir. Faktöring hizmeti tefecilik değildir, bunun arasında bir çizgi vardır, o çizginin iyi bir şekilde idrak edilmesi gerekir. Bu yasa ile tefeciliği önleyeceğiz”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER