Tatar: "2021 bütçesinde dövizdeki kur artışı da ele alınmalı"

loading
24 Eylül, Perşembe
£

9.77

8.96

$

7.69

Tatar: “2021 bütçesinde dövizdeki kur artışı da ele alınmalı”

Tatar: “2021 bütçesinde dövizdeki kur artışı da ele alınmalı”

Son günlerde yükselen döviz kurlarına dikkat çeken Başbakan Tatar, 2021 yılı bütçesi oluşturulurken, dövizdeki kur artışlarının da dikkate alınması gerektiğinden söz etti.

A- A A+

Kıbrıs Postası - ÖZEL HABER

Başbakan Ersin Tatar, Bakanlar Kurulu öncesinde açıklamalarda bulundu. Türkiye’ye ziyaretinden sonra çeşitli konuların toplantıda değerlendirileceğini belirten Tatar, “Dövizin artması halkta bir endişe yarattı, biz de bunu izliyoruz” dedi.

Kurun sabitlenmesi için hukuki bir süreç olduğunu, piyasanın beklentilerine yönelik adımlar atılabileceğini aktaran Ersin Tatar, “Hemen karar almak yerine birkaç gün daha beklemekte fayda olduğunu düşünüyorum.

Kurdaki artış da 2021 yılı bütçesi içerisinde çalışılıyor olması gerekir. Şimdiden Maliye Bakanlığı’nın döviz artışına göre hazırlanması gerektiğini Amcaoğlu ile paylaştım” dedi.

“TÜRKİYE’NİN 2021 BÜTÇESİNE NE GİBİ BİR KAYNAK AKIŞI SAĞLAYACAĞI DA GÜNDEMİMİZDE”

Bakanlar Kurulu’nda 2021 bütçesi ile ilgili KKTC’nin koşullarında pandemi dönemde de oluşan mali gelişme süreci içerisinde çok daha büyük bir tahribatı aldıkları tedbirlerle azaltmaya çalıştıklarını dile getiren Ersin Tatar, “Dövizdeki çıkışları da dikkate alarak, Türkiye’nin 2021 bütçesine ne gibi bir kaynak akışı sağlayacağı da gündemimizdedir” ifadelerini kullandı.

“DOĞRU MESAJLAR VERİLİYOR”

Olumsuzlukların telafisi bakımından bir kaynağa ihtiyaç olduğundan bahseden Tatar, “1 Temmuz’dan sonraki normalleşme sürecinde, doğru mesajlar veriliyor. Öğrencinin KKTC’ye tekrar dönmesi ekonomi için çok önemlidir” şeklinde konuştu.

“2021 YILINA YÖNELİK TAHMİN YAPMAK KOLAY DEĞİL”

Normalleşme süreci devam ederken 2021 yılına yönelik tahmin yapmanın kolay olmadığını, ama hükümetin 2021 yılının hazırlıklarını şimdiden yaptığını vurgulayan Başbakan Tatar, “Bakanlar Kurulu’nda dövizin yükselişini ele alacağız, ama karar alınmadan açıklama yapmam doğru değil. Bir sorunun olduğu malum, dolayısıyla hükümet gerekli değerlendirmeleri yapacak” dedi.

“ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA HASTANE PROJENİN BAŞLAYACAĞI YÖNÜNDE BİLGİ AKTARILDI”

100 yataklı pandemi hastanesi için çalışmaların başladığını, projenin devam ettiğini, ileride ihtiyaç olursa Ayaktan Tanı Merkezi’nin pandemi merkezine dönüştürülmesi için çalışmaları yaptıklarını söyleyen Tatar, “BRT’nin üstünde 270 dönüm içerisinde 500 yataklı hastanenin projesi devam ediyor, o alan içerisinde 100 yataklı pandemi hastanesi için de talimat verildi. Önümüzdeki hafta projenin başlayacağı yönünde bilgi aktarıldı” ifadelerini kullandı.

“1 EYLÜL İTİBARİYLE EĞİTİM DÖNEMİNE BAŞLAYACAĞIZ”

Bu sabah yeni eğitim yılının başlaması noktasındaki hazırlıklar içerisinde, Girne’de Mustafa Çağatay İlkokulu’nu ziyaret ettiklerini anlatan Tatar, “Emeği geçenleri tebrik etmek istiyorum. Dünya standartlarında bir ilkokul gördüm, bu da beni fazlasıyla mutlu etti. 1 Eylül itibariyle eğitim dönemine başlayacağız” şeklinde konuştu.

“MARAŞ’IN TURİZME KAZANDIRILMASI İÇİN ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR”

Ankara’daki temaslarında Maraş açılımını ele aldıklarını işaret eden Ersin Tatar, şunları kaydetti: “Maraş’ın açılması gerektiğini ifade ettik. Hükümetimizin aldığı karar doğrultusunda Maraş’ın yakın bir gelecekte kademeli olarak yerleşime açılması ve insanların başvuruları ile eski sakinlerine iadesi ile turizme kazandırılması için çalışmalarımız devam ediyor.”

“4’LÜ HÜKÜMET DÖNEMİNDE MARAŞ İLE İLGİLİ BİR POLİTİKA YOKTU”

“Kapalı Maraş, İmar Planı’na dahil edilecek mi mi?” sorusuna Tatar, şu yanıtı verdi:

“Evet dahil edilecek. İmar Planı 4’lü hükümet döneminde başlatıldı, ancak 31 Aralık 2019 tarihinde yürürlüğe girecekti. Biz de önerilerimizi İçişleri Bakanlığı’na sunduk.

4’lü hükümet döneminde Maraş ile ilgili bir politika yoktu, mevcut hükümetteki gibi rahatlıkla dile getirilemiyordu. Ancak UBP-HP hükümeti ile birlikte daha rahat paylaşılabilmiştir”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER