Belediye başkanlarından yerel kaynak vurgusu: "Kendi kendimize yetebilmeliyiz"

loading
25 Eylül, Cuma
£

9.64

8.80

$

7.54

Belediye başkanlarından yerel kaynak vurgusu: “Kendi kendimize yetebilmeliyiz”

Belediye başkanlarından yerel kaynak vurgusu: “Kendi kendimize yetebilmeliyiz”

Türkiye’den gelen su hattında herhangi bir arıza gelebileceği göz önünde bulundurulması gerektiğinin altını çizen Belediye Başkanları, su krizi dönemlerinde ‘en azından’ sorunu çözebilecek kadar yerel kaynağımızın olması gerektiğini vurguladı.

A- A A+

Kıbrıs Postası - RAHMICAN ÇALIŞKAN

Türkiye’den gelen su hattında meydana gelen arıza, ülkenin su ihtiyacını karşılamak için yerel kaynaklara yönelmeye neden oldu. Ancak yerel kaynaklarımızın da azlığı, su krizini bir kez daha gösterdi.

Konuyla ilgili Kıbrıs Postası’na konuşan Belediye Başkanları, Türkiye’den gelen suyun önemli ve gerekli olduğuna, ancak yerel kaynakların da ‘en azından’ krizi atlatacak kadar yeterli olması gerektiğine vurgu yaptı. Türkiye’den su gelse bile, yerel kaynakların güçlendirilmesi gerektiğinin altını çizen Belediye başkanları, Türkiye’den gelen su hattında herhangi bir arıza gelebileceği göz önünde bulundurularak, alternatif çözümler olması gerektiğinden bahsetti.

HARMANCI: “ARIZA, YEREL KAYNAKLARIN ÖNEMİNİ BİR KEZ DAHA GÖSTERDİ”

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkanı Mehmet Harmancı, Türkiye’den gelen suya mutlaka ihtiyaç olduğunu, ama yerel kaynakların da önemli olduğunu belirterek, “Su olmadan hiçbir şey olmaz” şeklinde konuştu.

Türkiye’den gelen su hattındaki arızanın, yerel kaynakların önemini bir kez daha gösterdiğini işaret eden Harmancı, “Bazı belediyelerin kendi yerel kaynakları var, ana LTB’ye kaynak diğer bölgelerden geliyor, dolayısıyla yerel kaynakların, her daim sorunları çözebilecek seviyede olması gerek” ifadelerini kullandı.

ARTER: “GENEL BİR SU KRİZİ VAR”

Gazimağusa Belediyesi Başkanı İsmail Arter, şu anda yerel kaynaklarda fazla bir şey kalmadığına dikkat çekerek, genel bir su krizi olduğunu dile getirdi. Günde 12 bin tondan fazla suya ihtiyaç duyulduğunu aktaran İsmail Arter, “Nüfus arttı, şehirler büyüdü, dolayısıyla yerel kaynaklarımız yetmiyor. Artırılmalı” dedi.

Sadece su konusunun değil, atık su meselesinin de çözülmesi gerektiğini kaydeden İsmail Arter, yerel kaynakların krize hazır halde olması gerektiğini belirtti.

ÖZÇINAR: “TASARRUFLU KULLANIMI İLKE HALİNE GETİRMELİYİZ”

Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, Türkiye’de meydana gelen arızanın çözülmesi için çalışmaların devam ettiğini anımsatarak, “Su krizi olsun veya olmasın, tasarruflu kullanımı ilke haline getirmeliyiz” ifadelerini kullandı. Geri dönüşüm noktasında çalışmalar yapılması gerektiğini dile getiren Özçınar, atık suyun da arıtılarak kullanımının çok önemli olduğunu söyledi.

Sürdürülebilir bir yapı için; ‘kullanan öder prensibi’nin içselleştirilmesi gerektiğinin altını çizen Mahmut Özçınar, “Tek bir damla suyun bile boşa gitmemesini kendimize ödev olarak belirlemeliyiz” şeklinde konuştu.

BENLİ: “SUYUN DEPOLARA TEMİN EDİLMESİ MERKEZİ HÜKÜMETİN GÖREVİDİR”

Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Benli, “Suyun depolara temin edilmesi merkezi hükümetin görevidir” diyerek, topu merkezi yönetime attı.

Başkan Ahmet Benli, “Belediyeler depolarına temin edilen suyun servis edilmesiyle sorumludur” ifadelerini kullandı.

ATASER: “EN UFAK BİR SORUNDA KRİZ YAŞIYORUZ”

Alsancak Belediye Başkanı Fırat Ataser, yerel kaynakların artırılması gerektiğinden bahsetti. En ufak bir sorunda su krizi yaşandığını hatırlatan Ataser, alternatiflerin yaratılması gerektiğini anlattı. Başkan Ataser, yerel kaynakların artırılması için belediye olarak çalışmalar yürüttüklerini de sözlerine ekledi.

Öte yandan Fırat Ataser, dün sosyal medyadan yaptığı açıklamada ise şu ifadelere yer verdi: “Alsancak Belediyesi olarak geçtiğimiz bayram öncesinden itibaren bölgemize kullanma suyunu istediğimiz şekilde veremedik.

Bugün itibarı ile Devlet Su işlerinin suyu depolarımıza verildi .Bu süreçte gözlemlediğimiz her geçen gün büyüyen beldemizde kendi öz kaynak suyumuzu artırmanın kaçınılmaz olduğu ve her zaman bir alternatif ikinci bir şıkkımızın da olması gerektiğidir.

Devam ettirmekte olduğumuz pınar suyumuzun yenilenmesi ardından daha önceden tespit etiğimiz noktada belediyemizin öz kaynakları ile Su işleri dairesi teknik personelinin yardımı çerçevesinde yeni bir artezyen su kuyusunun açılmasını başlatacağız.

Ümit ederiz ki bu noktada istediğimiz sonucu alır beldemizin öz kaynak suyunu artırırız.

Tekrardan tüm belde halkımdan ÖZÜR diler yaşadığımız bu sürecin tekrardan yaşanmamasını temelli ederim”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER