Tabipler Birliği ve Eczacılar Birliği'nden ortak açıklama: "Risk grubundaki bireyler aşılanmalı"

loading
23 Eylül, Çarşamba
£

9.75

8.96

$

7.67

Tabipler Birliği ve Eczacılar Birliği’nden ortak açıklama: “Risk grubundaki bireyler aşılanmalı”

Tabipler Birliği ve Eczacılar Birliği’nden ortak açıklama: “Risk grubundaki bireyler aşılanmalı”

Tabipler Birliği ve Eczacılar Birliği ortak açıklama yaparak, “Covid-19 dışı ateşli hastalık sebeplerinin aşılama yoluyla engellenebilecek olanlarının özellikle risk gurubundaki bireylerin yaygın olarak aşılanarak engellenmesi önemlidir” dedi.

A- A A+

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Özlem Gürkut ve Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Umut Öksüz, ortak açıklama yaparak, Covid-19 pandemisinin tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de devam ettiğini hatırlattı ve “Yaklaşan sonbahar ve kış mevsiminde ateşli hastalıkların görülme sıklığında artış beklenmektedir” dedi.

Covid-19 pandemisi süresince hastanelere başvuracak tüm ateş, öksürük, nefes darlığı, baş ağrısı, eklem ağrısı gibi semptom gösteren vakaların Covid-19 ayırıcı tanısına tabi tutulması gerekeceğinden sıkıntılar yaşanmasının muhtemel olduğu vurgulanan açıklamada, “Bu sebeple Covid-19 dışı ateşli hastalık sebeplerinin aşılama yoluyla engellenebilecek olanlarının özellikle risk gurubundaki bireylerin yaygın olarak aşılanarak engellenmesi önemlidir” ifadelerine yer verildi.

Gürkut ve Öksüz, konuyla ilgili yaptığı açıklamasının devamında şunlara dikkat çekti:

“İnfluenza ve pnömokoksik pnömoni aşısı bulunan ateşli hastalık sebeplerindendir. Geçtiğimiz yıl ülkemizde geç üretim ve temin olmasına rağmen 20 bin adet influenza aşısı (vaxigrip) kullanılmıştır.

Bu yıl için tüm risk grubunun yaygın olarak aşılanması uzmanlar tarafından tavsiye edilmekte olup, toplumumuz için yeterli influenza aşı miktarının en az 50 bin olacağı tarafımızdan öngörülmektedir. Bunun yanı sıra KTBB COVID 19 Bilim Kurulu yine risk grubunda bulunan bireyler için PREVENAR 13 ve PNEUMO 23 aşılarını önermektedir.

Söz konusu aşıların da toplumumuz için yeterli miktarının en az 30 bin adet olacağı düşünülmektedir. Toplumumuz için yeterli aşının sağlanması için gerekli çalışmaların başlatılması çok önemlidir.

Ülkemize aşılar yurt dışından ve Türkiye’den ithal edilmektedir. Her ülkede olduğu gibi aşıların üretildiği ülkelerde ve Türkiye’de de öncelikle kendi toplumlarının aşılanması yönünde kullanılacağı düşünülerek KKTC Sağlık Bakanlığı’nın ülkemiz için sipariş edilecek yeterli aşı miktarının ithaline olanak sağlanması için Türkiye Cumhuriyeti yetkilileri ile gerekli bürokratik işlemleri şimdiden başlatması için Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği ve Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği olarak KKTC Sağlık Bakanlığı’na çağrıda bulunulmuştur. Bu amaçla Sağlık Bakanı Sn. Ali Pilli’ye 13.8.2020 tarihinde KTTB Başkanı Dr. Özlem Gürkut ve KTEB Başkanı Dr. Ecz. Umut Öksüz imzası ile ortak bir yazı iletilmiştir”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER