İÇ HABERLER
okuma süresi: 7 dak.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı: "Büyükelçilik seçim karargahına döndü"

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı: "Büyükelçilik seçim karargahına döndü"

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Türkiye tarafından seçimlere açıkça müdahale yapıldığını belirterek, büyükelçiliğin seçim karargahına döndüğünü söyledi. Akıncı, MHP ve AKP milletvekillerinin adada köy köy gezerek, “Akıncı’ya oy vermeyin” dediklerini iddia etti.

Yayın Tarihi: 01/10/20 22:03
Güncelleme Tarihi: 02/10/20 09:41
okuma süresi: 7 dak.
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı: "Büyükelçilik seçim karargahına döndü"

TV2020’de katıldığı bir TV programında açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Türkiye tarafından seçimlere müdahalenin açıkca yapıldığını belirterek, “Şimdiye kadar hiçbir seçimde bu kadar açık taraf olunmamıştı” dedi.

Türkiye’den araştırma şirketlerinin anket aramaları yaparak yönlendirmelerde bulunduğunu ifade eden Akıncı, seçimin hemen öncesinde TC Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri’nin bir partinin milletvekilleriyle Beyaz Ev’de buluştuğunu kaydetti.

“BÜYÜKELÇİLİK SEÇİM KARARGAHINA DÖNÜŞTÜ”

Büyükelçiliğin seçim karargahına dönüştürüldüğünü söyleyen Akıncı, “Türkiye’den buraya yapılan yanlışlar düzeltilmelidir” diye konuştu.

MHP ve AK Parti milletvekillerinin adaya gelip, köy köy gezerek, “Akıncı’ya oy vermeyin” dediğini iddia eden Akıncı, “Daha 2 gün önce Boğaziçi köyünde söylenen sözler bunlar” dedi.

Türkiye kaynaklı hakaret ve ölüm tehdidi aldığını söyleyen Akıncı, “Mesela ismi cismi belli olan bir şahıs, ‘iki kişi göndeririz, Akıncı kazaya kurban gider’ dedi. Bir başkası insansız hava aracıyla beni patlatmaktan bahsetti. Bu kişiler için ne yapıldı?” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE ADINA HAREKET EDEN MAKAMLAR, KIBRIS TÜRK DEMOKRASİSİNE SAYGI DUYMALI”

Akıncı sözlerine şöyle devam etti:

“Bu seçim döneminde iş insanlarıyla, kimine ima yolluyla, kimine vaat, kimine tehditle baskılar yapılıyor. Bazılarına adaylıktan çekil şeklinde söylemler yapılıyor. Yeri ve zamanı geldiğinde daha açık konuşacağım. Türkiye adına hareket ettiğini söyleyen makamların, Kıbrıs Türk demokrasisine saygı göstermesi lazım.”

15 Temmuz 2016’da Türkiye’deki darbe girişiminde gösterdiği dayanışmayı anımsatan Akıncı, “Aynı şeyi biz de bekliyoruz. Halkımızın iradesine saygı bekliyoruz. Buna müdahale etmeye kimsenin hakkı yoktur” dedi.

Joe Biden’ın Erdoğan’ı “demokratik unsurlarla değiştireceğim” söylemine dikkat çeken Akıncı, “Biz buna karşı çıkıyoruz. Aynı saygıyı bekliyoruz. Müdahaleler karşısında birlik olmalıyız. Kıbrıs Türk demokrasisinin üstüne titrenmesi lazım” şeklinde konuştu.  

Türkiye ile ilişkilerin iyiye gitmesi için karşılıklı saygı gerektiğini söyleyen Akıncı, ana - yavru meselesini bir kenara bırakmak gerektiğini belirterek, “KKTC’yiz, kendi ayaklarımızın üstünde durma mücadelesi veriyoruz. Rumlarla eşit bir yapıyı oluşturma mücadelesindeyiz. Türkiye’nin bu konuda desteği gerçek bir saygıdan geçer” dedi.

Kıbrıs sorununa değinen Akıncı, çözüm fırsatının bir kez daha kapamızı çalacağını söyleyerek, BM Genel Sektereteri Guterres’in yardımcı olmaya hazır olduğunu söyledi.

Bugüne kadar federal çözüm olmadı diye bundan sonrada olmayacak anlamına gelmediği belirten Akıncı, Türkiye’nin federasyona yönelik anlaşmayla ilgili yaptığı açıklamalara şöyle değindi:

“ERDOĞAN ‘HER ÇÖZÜME VARIZ’ MESAJINI VERDİ”

TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun ‘federasyon görüşmem’ açıklamasından bir hafta önce BM’ye yapmış oldğu konuşma var. Türkiye’de başkanlık sistemi olduğu için kararları Erdoğan veriyor. Erdoğan, orada ‘Kıbrıslı Türklerin ortaklık hakları, siyasi eşitliği’ var diyor. Siyasi eşitlik ortak bir çatı altında olur. Erdoğan’ın tek eksik bıraktığı özgürlük oldu. Erdoğan, her çömüze biz varız mesajını verdi. Sözcülerinin açıklamalarından sonra burada bazı kesimler heyecan duydu. Ama günün sonunda Erdoğan noktayı koydu.”

Federasyonun bir Türk tezi olduğunu anımsatan Akıncı, “Ben yokum demek kolay değildir” dedi.

5 sene önce “Kıbrıs sorununu kesin çözerim gibi” gibi ifadelerde bulunmadığını söyleyen Akıncı, “Çözüm odaklı siyaset dedim. Çözüm iradesine devam diyorum” ifadelerini kullandı.

“DOĞU AKDENİZ’DEKİ ŞARTLAR ÇÖZÜMÜ ZORLUYOR”

Federal çözüm rotasından şaşmamanın en akılcı yol olduğunu ifade eden Akıncı, Rum tarafının konfederasyon konuşmayacağını vurguladı.

Doğu Akdeniz’deki şartların Kıbrıs’ta çözümü zorladığını ifade eden Akıncı, Yarın BM Genel Sekreteri Guterres ile video konferans gerçekleştireceğini ve bu konuların konuşulacağını söyledi. Akıncı, Rum tarafının uzlaşma yoluna varmazsa kolay kolay doğalgazı çıkarıp satamayacağını belirtti.

“HARİTA RUMLARA DEĞİL BM’YE VERİLDİ, GERİ ALINDI”

Tartışma konusu olan harita meselesine de değinen Akıncı, Crans Montana’da bu iş bitecek anlayışıyla kasaya konmak üzere haritanın BM’ye verildiğini, haritanın Türkiye ile hazırlandığını söyledi. Akıncı, Rum tarafının Crans Montana’da önerileri geri çkesi üzerine, haritanın geri alındığını ifade etti. Harita konusunun yeniden gündeme gelmemesi için Taşınmaz Mal Komisyonunu beslemek gerektiğini söyleyen Akıncı, “Rumların mallarını ödemek lazım” dedi.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.